چه شد که نجفی یکباره به‌درد تهران نخورد؟/ اگر تخلفات قالیباف صحت دارد، چرا ۱۳ اصلاح‌طلب شورا ساکت بودند؟

1

اگر واقعا شهرداری تهران محل انجام این همه خلاف بوده چرا از سیزده نماینده اصلاح طلب شورای شهر کسی حتی در حد یک سوال مطرح نکرد؟/ چرا بحث را به استیضاح شهردار نکشانند؟

 مجتبی شاکری  عضو پیشین شورای شهر تهران با اشاره به تناقض رفتاری نمایندگان شورای شهر گفت: اصلی ترین انتظار از نمایندگان شورای شهر بعد از رسیدگی به وضعیت شهر و نظارت بر فعالیت های شهرداری شفاف سازی موضوعاتی است که ماه ها آن را بیان می کنند، واقعا اگر مدیریت شهری پیشین تخلفاتی داشته آن را به صور شفاف ارائه کنند تا از حقوق شهروندان دفاع کرده باشند. آنچه در دوره های پیشین از نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر تهران دیده شد که اتفاقا تعداد کمی هم نبودند عدم اعتراض به فعالیت های مالی و تصویب بودجه و…بود. در چهار سال گذشته تنها دوسوال از شهردار شد که توسط آقایان  قناعتی و حافظی که جزء اصلاح طلبان نیز نبودند مطرح شد، اگر واقعا شهرداری تهران محل انجام این همه خلاف بوده چرا از سیزده نماینده اصلاح طلب شورای شهر کسی حتی در حد یک سوال مطرح نکرد؟ چرا بحث را به استیضاح شهردار نکشانند؟ چطور می شود مباحث عنوان شده در ماه های اخیر را صادقانه عنوان کرد در حالی که تمامی اصلاح طلبان شورای پیشین در زمان تصویب بودجه ها وتبصره های مالی همگی حضور داشتند آیا آنها بر انجام خیانت و خلاف سکوت کرده و چشمانشان را بستند؟ چرا به این همه نکات خلاف قانونی که این روزها مطرح می شود اعتراضی نکردند که تبدیل به تذکر؛ سوال واستیضاح شود؟

وی دراین باره افزود: قاعدتا اگر نمایندگان اصلاح طلب  پیشین شورای شهر تهران خادم ملت بودند نباید در برابر مسائل فساد مالی سکوت می کردند چرا که آنها به لحاظ شناخت از مسائل شهرداری افراد غیر مطلع و غیر کارشناسی نبودند بنابراین با توجه به این موضوع نمی توان پذیرفت که مطالب افترایی حقیقت داشته باشد, یا بهتر است عنوان شود طرح مطالبی که ادعای شفاف سازی در دوره جدید دارد و شهرداری وشورای پیشین را به چالش می کشد که ما با دوره قبل به لحاظ شفافیت متفاوت واز آن ها بهتریم پوچ است. بی شک با توجه به اینکه دلیلی بر ادعاهای مطرح شده ندارند تمامی موضوعات و مطالبی که بیشتر فرافکنی و اتهام زنی است تنها کارکرد رسانه ای و نقش اپوزیسیون عمل کردن دارد و هیچ نفع و فایده ای به مردم شهر تهران نمی رساند.

شاکری با توصیه به افزایش شفاف سازی بین نمایندگان شورای شهر و شهروندان تهرانی خاطر نشان شد: توصیه می شود نمایندگان شورای شهر تهران که بر شفاف سازی تاکید و اصرار دارند آن را به عینه عملیاتی کنند به گونه ای که همان چیزی را که خود عنوان می کنند به اطلاع مردم برسانند, همانند بودن در دو طرف یک دیوار شیشه ای، هر حرف یا نظر و عملکرد اعضای شورا در معرض دید مردم قرار بگیرد تا دو طرف همدیگر را به صورت کامل مشاهده کنند متاسفانه تصویری که شورای شهر تا کنون از خود ارائه داده تصویری منطبق با شفاف سازی نیست.

وی با اشاره به موضوع عدم پذیرش استعفای شهردار و تغییر نظر یک شبه نمایندگان شورای شهر به نکته جالبی اشاره کرده در این باره افزود: نکته جالب این است که شهردار تهران آقای دکتر نجفی از پیش از عید نوروز بر عدم کارآیی ومشکلات در اداره شهر تاکید کرده تا بعد از سال جدید همچنان برآن اصرار می کند بنحوی که دیگر ادامه ماندن خود را در شهرداری مصداق خیانت درامانت عنوان می کند. جالب تر آن است که ایشان در جلسه یک شنبه استعفای خود را یک بار دیگر اعلام می کند و ادله هایش را مطرح می کند اما شانزده نماینده شورای شهر یک صدا به رد ادله ها و اینکه شما توانایی شهردار بودن تهران را دارید تاکید می کنند! چیزی نمی گذرد که سه شنبه یک جلسه بعد از جلسه پیشین پانزه نفر از اعضای شورا تغییر 180درجه ای می دهند، یعنی نظر آنها با یک شنبه که اصرار بر ماندن و توانایی شهردار داشتند متفاوت می شود و ناتوانی شهردار را می پذیرند. حال این سوال مطرح می شود که چگونه بعد از گذشت یک جلسه شمایی که برتوانایی شهردار تاکید داشتید به این نتیجه رسیدید که شهردار ناتوان است؟ چه شد که نجفی به یکباره در یک شب بدرد تهران نخورد؟

مجتبی شاکری با تاکید بر بازی سیاسی در این دوره کاری از شورای شهر و شهرداری با اشاره به فعالیت سامانه های اطلاع رسانی شهرداری خاطر نشان شد: آیا این رفتارها بیانگر بازی دادن شهروندان و انجام رفتارهای سیاسی نیست که از پشت پرده هدایت می شود؟ به رغم اینکه نمایندگان شورای شهر از همان روزهای اول کاری خود بر شفافیت سازی و عدم مطالب پشت صحنه تاکید می کردند اما روال عادی شورای پنجم نشان می دهد که  هر آنچه در صحن گفته می شود به گوش عموم نمی رسد، یعنی در صحن همه چیز گفته نمی شود! به نظر می رسد برخورداری از صداقت، راستگویی و عمل کردن به وعده ها و رو راست بودن با مردم تنها راه نجات شهر و شهروندان از کارهای روی زمین مانده است. خوشبختانه شهرداری تهران بیش از سی سامانه اطلاع رسانی دارد که قبل از این دوره هم فعالیت داتشه از این رو بهتر است مسائل اتهامی به سازمان های ذی صلاح ارجاع شود و بعد از تایید آن در سایت ها قرار داده شود تا مردم و خبرنگاران از آن مطلع شوند و همچنین خبرنگاران با دسترسی به این سامانه ها اشرافی بر رفتار نمایندگان در شورای شهر داشته باشند تا خود قضاوت کنند که آیا گفته های نمایندگان شورای پنجم رمطابق منطق شفاف سازی است یا خیر؟

دیدگاه ها غیرفعال است