پیشنهاد بخشودگی عوارض برای تولیدکنندگان پوشاک ایرانی اسلامی/جشنواره تسنیم، آغازی برای نهضت نذر فرهنگی

1

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران پیشنهاد داد شهرداری تهران برای تولیدکنندگان پوشاک که نسبت به تولید انبوه طرح های برگزیده جشنواره مد و لباس اسلامی تسنیم اقدام می کنند، مشوق هایی از قبیل بخشودگی عوارض کسب و پیشه پیش بینی کند.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو باایسنا، با اشاره به اینکه  دغدغه مقام معظم رهبری در موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه، گفت: از آنجا که ایشان بحث مد و پوشش را از مسائل مهم جامعه می‌دانند، موضوع «پوشش ملی» را نیز در سطح وسیع مطرح کرده‌اند. اما این عناوین باید از سطح نظری فراتر رفته و با برنامه‌ریزی مسوولان جنبه عملی پیدا کند و به جریان فرهنگی غالب در جامعه تبدیل شود.

وی ضمن تقدیر از برگزاری جشنواره مد و لباس تسنیم توسط شهرداری تهران،‌ در عین حال گفت: این قبیل اقدامات ارزشمند است و مخفلی برای گرد آمدن همه دغدغه مندان این حوزه است، اما از آنجا که مقطعی و فرآیندی نیمه تمام است، تاثیر جریان سازی که انتظار می‌رود را بر جای نخواهد گذاشت. از نظر جامعه شناسی فرهنگ وقتی کاری به صورت نقطه‌ای انجام می‌شود جریان ساز پیوسته و پایدار فرهنگی نخواهد بود ، به عنوان مثال نمایشگاه یا فروشگاهی که نسبت به عرضه کالای مرتبط با حجاب اقدام می‌کند، جغرافیای فعالیت و تاثیرگذاری محدودی دارد. این در حالیست که وقتی هدف اصلی تسری یک فرهنگ است که جامعه را به طور گسترده دچار تحول کند، اقدامات نقطه‌ای و جزیره‌ای گره گشا و کارآ نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اقدامات شهرداری تهران در زمینه گسترش و ترویج عفاف و حجاب عموما در حد نگارش شعارها و چاپ و نصب بنر در فضاهای تبلیغاتی شهر است، اظهار کرد: این موارد به تنهایی برای تغییر رفتارمخاطب کافی نیست بلکه اقدامات فرهنگی باید به نحوی توسط شهرداری دنبال شود که حجاب به عنوان یک ارزش تلقی شود و جامعه آن را باور کند. چراکه از نظر جامعه شناسی، آنچه که در رفتار ما ظهور و بروز پیدا می کند در ساختن جامعه سهم دارد، نه آنچه که می دانیم و درحافظه مان انباشت شده است.

شاکری با اشاره به اهمیت موضوع مد در ارتقاء فرهنگ عفاف و حجاب، گفت: طراحی مد با رعایت اصول پوشش اسلامی باید به نحوی دنبال شود که بتواند تنوعی که متقاضیان مطالبه می‌کنند را با صیانت از شاخص ها تامین کند. این خواسته معقول جامعه باید توسط طراحان و تولیدکنندگان پاسخ داده شود.

وی با اشاره به نقش دستگاه های مختلف در ترویج عفاف و حجاب، گفت: صدا و سیما و دیگر رسانه های جمعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، مساجد، سراهای محله و نهادهایی از این دست در صورتی که تولیدات فیزیکی و نرم افزاری خود را در خدمت این هدف جهت دهی کنند، می توان به اشاعه هر چه بیشتر پوشش اسلامی امید بست.

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران تاکید کرد: اگر نقش رفتار ساز این نهادها در ارتقای فرهنگ پوشش نادیده انگاشته شود و تنها به دنبال برگزاری جشنواره های مد و لباس با عرضه بهترین تولیدات مبتنی بر اصول پوشش اسلامی باشیم، قطعا فرآیندی ابتر است و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

شاکری با بیان اینکه در موضوع حجاب و عفاف نباید نقطه اشکال را روی اقشاری که احیانا دچار نوعی ناهنجاری پوششی هستند، متمرکز کنیم و به عملکرد بخش های دیگر بی تفاوت باشیم، گفت: طبیعی است در شرایطی که بخش وسیعی از تولیدات سینمایی به نمایش عشقهای مثلثی و خیانت زوجین می پردازد و رمان هایی تولید و ترجمه می شود که مناسبتی با هنجارها و سنتهای خانواده ایرانی اسلامی ندارد، نمی توان انتظار داشت یکایک افراد جامعه همچنان به مبانی و ارزش های صحیح پایبند باشند. طبیعی است در شرایطی که قبح نا به سامانی و مشکلات اخلاقی در نهاد خانواده بریزد، باید زحمت بیشتری برای پذیرش عمومی مد اسلامی در جامعه متحمل شویم چراکه آثار ساختار شکن هنری ، ثمره اقداماتی همچون جشنواره تسنیم را دفع می کند.

وی با بیان اینکه طراحان لباس اسلامی- ایرانی در قالب جشنواره هایی همچون تسنیم بنا دارند مدل هایی را که نمایانگر حیا، عفت و زندگی سالم است به جامعه عرضه کنند، گفت: برای تحقق این هدف که مدیریت شهری نسبت به آن دغدغه مند است، تولیدکنندگان هم باید پای کار بیایند و نسبت به تولید انبوه این مدل ها با دایره متنوعی از ترکیب رنگ های متناسب با ذائقه مخاطب و با قیمت مناسب اقدام کنند. به صحنه آمدن سرمایه خیرین و سازمانهای مردم نهاد دغدغه مند حجاب و عفاف برای کاهش چشم گیر قیمت محصولات تولید شده می‌تواند جشنواره تسنیم را آغازی برای شکل گیری نهضت نذر فرهنگی برای بهره مندی طبقات ضعیف و کم در آمد باز طراحی کرد.

شاکری تصریح کرد: مدیریت شهری می تواند و باید برای اینکه زمینه تولید آثار طراحان برگزیده جشنواره تسنیم فراهم شود، بسته های تشویقی برای تولیدکنندگانی که از این طرح ها استفاده می کنند، پیش بینی کند. این بسته ها می تواند شامل تخفیف یا بخشودگی عوارض کسب و پیشه، عوارض پسماند و نظایر آن باشد. طبعا اگر قرار است برگزاری جشنواره مد و لباس تسنیم ثمره ای داشته باشد، قطعا باید برای آن هزینه شود.هزینه پیشگیری از آسیب ها در نهایت ارزان تر از مقابله با آسیب های نهادینه شده خواهد بود.

دیدگاه ها غیرفعال است