پنج ویژگی انسان انقلابی از منظر مجتبی شاکری

1

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران ضمن برشمردن پنج ویژگی انسان انقلابی نسبت به خطای محاسباتی مسئولان کشور که ناشی از عدم حساسیت آنها به دشمن است، هشدار داد.

مجتبی شاکری در نطق پیش از دستور سیصد و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران که همزمان با لحظه ورود حضرت امام (ره) در سال 57 ساعت 9.33 ایراد می شد ، ضمن شکرگزاری بابت نعماتی همچون وجود اسلام ناب محمدی (ص)،  نظام جمهوی اسلامی و زندگی در دوره حیات امام خمینی (ره) و پیشروی انقلاب با رهبری آیت الله خامنه ای، وجود جانبازان و رزمندگان و  کسانی که در انقلاب و کسب  توفیقات متعدد حضور داشتند.

وی پیروزی انقلاب را تجلی آیات خداوند توصیف کرد و گفت: حکومت ظلم سرنگون شد و اسلام  پا گرفت و اکنون ساختار حاکمیت اسلامی به نحوی شکل گرفته که در منطقه نام اسلام و قرآن تجلی یافته است. امروز آنچه که امام خمینی در پیام هایشان وعده می دادند عینیت یافته و برای ما دور و دیر نیست که ما تمدن بزرگ اسلامی، قدرت گرفتن حزب الله، حشدالشعبی، انصارالله، مقاومت فلسطین و مدافعان حرم که حتی از اهل سنت نیز در بین آنها وجود دارند را  پیش روی خود ببینیم.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی میراثی از جانب امام خمینی است که اکنون به ودیعه در اختیار ما قرار گرفته است،  گفت: همان طور که اگر در نماز نیت دچار اشکال باشد و بشکند، نماز باطل است، در انقلاب هم اگر نیت بشکند، انقلاب به مقصد نمی رسد. در انقلاب نیز همچون نماز اگر نسبت به ارکان مراقبت نداشته باشیم یا برای آنچه که بر زبان جاری می کنیم همچون اذکار نماز اهمیت قائل نشویم، انقلاب به نتیجه نمی رسد. به عبارت دیگر انقلابی که از ارزش ها و اصول تهی شود، حتما به مقصد نمی رسد.

وی ادامه داد: همان طور که نمی توان قبل از رسیدن به سلام، نماز را در نیمه راه رها کرد.در انقلاب نیز اگر به هدف نهایی نرسیم ابتر باقی می ماند و چه زیبا است شباهتی که میان نماز و انقلاب وجود دارد. خداوند ادای فریضه نماز را پنج نوبت در روز با حفظ ارکان و اذکار و رسیدن به انتها واجب کرده است. این یعنی در مراقبت از انقلاب باید توجه شود شود.

شاکری تصریح کرد: جریان ها، اشخاص، افراد،  و کسانی که در این مسیر هستند با حفظ این شروط می توانند به مقصد برسند ؛ کمااینکه خداوند منعی برای اینکه عالم را مسخر انسان بکند، ندارد و اگر ما این عظمت را درک کنیم، رسیدن به اهداف دور و دیر نیست. خداوند   همه صحنه هایی که ایجاد می شود حتی اگر از نگاه ما تهدید به نظر برسد، فرصتی بزرگ برای ما قرار داده است. کمااینکه خداوند در زمان حمله سپاه ابرهه و تهدیدکعبه ، خود به میدان می آید.

وی ادامه داد: در سوره فیل نیز این مثل آمده که خداوند متعرضان به کعبه را مثل برگ خشک (کاصف مأکول) ریز شده له می کند. همان خداوند وقتی در جریان فتح مکه پیامبر وارد این شهر می شود، مردم فوج فوج به اسلام و پیامبری که پیش از این از شهر بیرون شده بود، می گروند. ما نیز  چنین خداوند، امام و انقلابی پیش روی خود داریم.

وی با برشمردن پنج نکته به عنوان ویژگی انسان انقلابی با استناد به سخنان امام راحل و رهبری معظم ، گفت: هر یک از این ویژگی ها اگر دچار آسیب شود انقلاب حکم نماز نیمه تمام را پیدا می کند.

به گفته شاکری، ویژگی اول، پایبندی به مبانی و ارزش های انقلاب اسلامی است و اگر از مبانی برگردیم به نتیجه نمی رسیم. این همان مبانی است که امام و رهبری بارها در صحیفه نور و حدیث ولایت آن را تشریح کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: ویژگی دوم ، حفظ آرمان هایی است که حاصل واکاوی امام در سیره انبیا و ائمه (ع) بوده است و به آن باور داشتند تردید نیست که  اگر آرمان ها بشکنند یا منحرف شوند ، مثل سد شکسته ای را می ماند که آبش هرچند هنگفت ، به نقطه اصلی هدایت نمی شود. ویژگی یوم نیز پایبندی به استقلال کشور است، اگر ما در هاضمه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی استکبار هضم شویم، به مقصود نخواهیم رسید. کمااینکه تاکنون انقلاب هایی در جهان، در هاضمه استکبار هضم شده و جز تفاله از آن باقی نمانده است.

وی به تاکید امام و رهبری بر حفظ استقلال و خودداری از زانو زدن در مقابل استکبار اشاره کرد و گفت: باید این توصیه ها همواره مورد توجه مردم و مسوولان باشد تا دشمن نتواند استقلال اقتصادی و فرهنگی ما را به یغما ببرد.

شاکری ویژگی چهارم انسان انقلابی را این طور توضیح داد: حساسیت داشتن به نقشه ها و برنامه های دشمن شرط بسیار مهمی است چراکه اگر کسانی به دشمن حساسیت نداشته باشند، حتما با خنده و بزک شدن دچار اشتباه محاسباتی می شوند کمااینکه این اشتباهات رخ داده است.  در طول انقلاب جریان هایی وجود داشتند که دچار خطای محاسباتی شدند. امام راحل در طول حیات با سلطنت طلبان، ملی گراها، نهضت آزادی، منافقین، مارکسیست ها و متحجران مقابله کردند که نشان دهنده اهمیت دادن ایشان به مقابله با آفات این چنینی است.

وی افزود: اشخاص هم مهم هستند و حتی اگر در دل جریان ها نباشند، اگر دچار خطای محاسباتی شوند باید به آن توجه شود چراکه کسان در جایگاه های مهم قرار می گیرند و مسیر انقلاب را دچار انحراف می کنند. کمااینکه واکنش امام درباره اشخاص عیان بود و صراحتا از اینکه با بازرگان موافق نبوده و به بنی صدر رای ندادند و با انتخاب منتظری به عنوان نایب رهبری موافق نبودند ، سخن گفتند. هم امام راحل در زمان خود از رخدادهائی راضی نبودند هم مقام معظم رهبری در موقعیت هائی مشابه قرارگرفتند، اما از دل آن صحنه ها و رخدادهافرصت هایی دیکر بدست آمد.

ریییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه امام از قطعنامه ۵۹۸ به عنوان جام زهر یاد کردند، گفت: با این وجود با عنایت الهی  از دل جام زهر  پیروزی هایی   بزرگ برای ما بدست آمد. رهبری هم بعد از حادثه فروریختن برج های دوقلوی امریکا، در برابر نامه کسانی که جام زهر را به ایشان پیشنهادو ایشان را از ایستادگی منع کردند اما رهبری ایستادگی کردند و از دل آن پیروزی های بزرگی که اکنون پیش رو داریم.

شاکری ویژگی آخر را تقوای دینی و سیاسی عنوان کرد و گفت: اگر ما به عنوان مسوولان نظام تقوا را رعایت نکنیم شامل آیه دوم سوره بقره می شویم که تلویحا اشاره می کند کسانی که از تقوا فاصله بگیرند قران هم نمی تواند انها را هدایت کند.

وی یادآور شد: انقلاب اسلامی مسیر خود را انتخاب کرده و حتما به قله مدنظر خود خواهد رسید اما اگر عده ای در موضوع مبانی انقلاب، استقلال ، حفظ آرمان ها و حساسیت نسبت به دشمن تقوا نداشته باشند قطعا دچار مشکل خواهند شد.

وی در خاتمه توصیه کرد از شهدا و امام راحل و نیز مقام معظم رهبری مدد بگیریم و باری که تا اینجا طی مسیر کرده را به مقصد برسانیم. دور و دیر نیست که جمعه ای از کنار کعبه ندای انا بقیه الله را بشنویم و به ایتقبال منجی عالم بشریت برویم.

دیدگاه ها غیرفعال است