پلاک نامگذاری ۲ مدافع حرم، «فرج‌الله سلحشور» و «حمید سبزواری» رونمایی شد

1

مراسم رونمایی از پلاک میدان استاد فرج‌الله سلحشور،کارگردان نام آشنا  و بوستانی بنام استاد حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب اسلامی و خیابانی بنام ۲ شهید مدافع حرم 《قربانی》 و 《جوانمرد》 با حضور رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر و جمعی از چهره‌های فرهنگی برگزار شد.

مجتبی شاکری، رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در مراسم رونمایی از پلاک نامگذاری به نام دو چهره فرهنگی، مرحوم فرج‌الله سلحشور، و استاد حمید سبزواری، شاعر  و دو شهید مدافع حرم روح الله قربانی و داود جوانمرد با اشاره به اینکه نام‌ها سنت الهی در عالم خلقت و جهان تجلی اسماء الله است و ما از نردبان اسماء الله تا اعلا علیین بالا می رویم .

وی با اشاره به اینکه خداوند تمام خلقت خود را که از نور وجودی او نشات گرفته، در قالب کلمات و اسامی به ما معرفی کرد، افزود: بیان بلند امام علی (ع) نیز به این موضوع اشاره دارد که در عالم کلمه‌ای به بلندای «لا اله الا الله» وجود ندارد. بنابراین اسامی و کلمات صرفا از قرار گرفتن حروف کنار یکدیگر تشکیل نشده‌اند، بلکه ظاهر و ملکوتی دارند که ملکوت آنها می‌تواند ما را تا نور محض بالا ببرد.

وی ادامه داد: نامگذاری آغازی است برای اینکه از این دریچه ورود کرده و هویتی که شهدا به ما و کشور ما بخشیدند را از دریچه نام آنها به جهان ارزانی کنیم. به عبارت دیگر با این نامگذاری‌ها ما دیگر بدون توجه از معابر عبور نمی‌کنیم، بلکه در زمان عبور، حجم متراکمی از معرفت به وجود ما سرازیر می‌شود که نظر و عمل ما را تحت‌الشعاع قرار داده و به شکلی هدایت می‌کند که برای جامعه مفید باشد.

وی با بیان اینکه ما تنها در شهر نفس نمی‌کشیم تا حیات مادی خود را حفظ کنیم، بلکه در مرتبه‌ای بالاتر به دنبال جلا دادن روح خود زیر سایه همین نام‌ها هستیم، افزود: در شورای چهارم بیش از 1500 نامگذاری در معابر، بوستان‌ها، میادین و دیگر اماکن عمومی شهر صورت گرفته که البته بسیاری از آنها در معابر بدون نام مصوب جانمایی شده و برخی نیز معابر و بوستان‌های جدیدالاحداث بوده است. به عنوان مثال بوستانی که به نام مرحوم سبزواری نامگذاری شده، جدیدالاحداث است و میدان مزین به نام مرحوم سلحشور نیز پیش از این بدون نام بوده است.

شاکری خاطرنشان کرد: در برخی موارد نیز اسامی جدید جایگزین اسامی تکراری شده است. به عنوان مثال 250 معبر به نام «لاله» در تهران وجود داشت و یا اسامی دیگری نظیر «گلها» و «یاس» نیز بسیار تکرار شده بود، طوری که بعضا در یک منطقه یا ناحیه شهرداری، شاهد نام‌های تکراری بودیم که موجب سردرگمی شهروندان می‌شد. از این رو با استفاده از این ظرفیت‌ها در راستای هویت‌بخشی به معابر تهران از طریق نامگذاری به نام بزرگان، سردمداران و شهدا در دوره چهارم شورای شهر گام برداشتیم و از این منظر به شهر رمق بخشیدیم. اینها کسانی هستند که مردم با نام آنها خاطره دارند و با یادشان زندگی می‌کنند.

شاکری با بیان اینکه نباید بگوییم مکتب امام (ره) و شهدا پیروز می‌شود، چراکه این مکتب اکنون پیروز شده است، افزود: امروز مدافعان حرم در سوریه انصارالله در یمن، حزب‌الله در لبنان و حشدالشعبی در عراق حرف اول را می‌زنند که همگی برآمده از مکتب امام (ره) هستند. در مقابل بدترین وضعیت متعلق به امریکا و رژیم صهیونیستی است که روز به روز منزوی‌تر می‌شوند. همه این رخدادها نوید تغییراتی است که زمانی امام و شهدا وعده می‌دانند.

وی به شهادت شهید محسن حججی اشاره کرد و با بیان اینکه نوع شهادت و حضور او در عالم، موج سنگینی در فضای مجازی و جامعه به راه انداخت، گفت: این رویداد آینه تمام نمای آیه «کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره» بوده و نشان دهنده عظمت انسانی کسانی است که حتی با وجود اندک بودن تعداد، این گونه پیروز می‌شوند و بضاعت محدود آنها به فضل خدا چند برابر می‌شود.

شاکری در پایان تاکید کرد:دور و دیر نیست که همه ما شاهد تحقق وعده بزرگ الهی و ظهور قائم آل محمد (ص) باشیم به عالمیان نشان دهیم چگونه به استقبال کسی خواهیم رفت که عالم وجود بر پایه او قائم و استوار است.

دیدگاه ها غیرفعال است