فجایع بزرگتر از پلاسکو در انتظار تهران است/بیش از ۹۰درصد احکام ماده ۱۰۰ اجرا نمی‌شود

2

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران گفت: از ۱۷هزار واحد تجاری فعال بازدیدشده سه‌هزار مورد اخطار رعایت‌نشدن اصول ایمنی دریافت کردند که همین حالا اگر اتفاقی رخ دهد فجایع بزرگتری به وقوع خواهد پیوست.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم بر ضرورت توجه به پیام مقام معظم رهبری تأکید کرد و گفت: باید بتوان حادثه پلاسکو را به‌نحوی مدیریت کرد که داغ‌دیدگان و خانواده‌های منتظر دچار آسیب نشوند و از این رو مدیریت اخبار فضای مجازی ضروری به نظر می‌رسد.

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه برخی سیاه‌نمایی‌ها در فضای مجازی به‌منزله رنگ پاشیدن به تابلوی زیبای همکاری بین دستگاه‌ها است، گفت: باید این همکاری و هم‌افزایی را غنیمت بشماریم و آن را تبدیل به تهدید نکنیم.

شاکری با تصریح بر ضرورت نگاه همه‌جانبه به ابعاد حادثه پلاسکو و انتخاب صحیح مدل مداخله برای برخورد با تخلفات حوزه ایمنی مجتمع‌های تجاری، گفت: برابر گزارش رییس کمیته ایمنی شورای شهر، از 17 هزار واحد تجاری فعال بازدیدشده، سه‌هزار مورد اخطار رعایت نشدن اصول ایمنی دریافت کردند که همین حالا اگر اتفاقی رخ دهد، فجایع بزرگتری به وقوع خواهد پیوست.

قالیباف صراحتاً گفت “اگر مجوز پلمب را به شهرداری بدهید مسئولیت بحران اجتماعی آن را قبول می‌کنید؟

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران افزود: شهردار تهران در یکی از جلسات گذشته شورا صراحتاً این موضوع را مطرح کرد که “آیا شورا مجوز بستن واحدهای تولیدی، خدماتی و تجاری را که خارج از استانداردهای ایمنی هستند به شهرداری می‌دهد؟! آیا مسئولیت بحران اجتماعی آن را به‌عهده می‌گیرد؟! اگر شورا اجازه می‌دهد، من این کار را می‌کنم اما چه‌کسی قرار است بحران اجتماعی آن را مدیریت کند؟ لشکر بیکارانی را که روانه خیابان می‌شوند چگونه باید مدیریت کرد؟! ما که نسبت به این قضایا بیگانه نیستیم“.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد احکام ماده 100 اجرا نمی‌شود و تخلف صورت می‌گیرد، تخلف‌هایی که ممکن است مسائل جانی هم به‌همراه داشته باشد. هنوز به‌رغم تذکرات مکرر نتوانستیم این مشکل را حل کنیم، نه در دوره مدیریت مسجدجامعی و نه در دوره مدیریت چمران مسئله حل نشد. مثلث دولت، قوه قضاییه و شورای شهر که در این زمینه مسئولیت دارند هم نتوانستند مشکل را حل کنند. درباره زلزله تهران بارها تذکر داده‌ایم که در صورت وقوع صدها برابر فاجعه هیروشیما کشته خواهیم داشت اما بیان درد به‌تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند.

شاکری با بیان اینکه که هر فردی در شورا می‌تواند طرح بیاورد، گفت: آقایان از هر جناحی اگر نظری در ارتباط با حل مشکلات داشته‌اند می‌توانستند طرح بیاورند و قطعاً اعضای شورا برای اصلاح امور با آنها همراهی خواهند کرد. در ماجرای تأمین تجهیزات و مباحث بودجه‌ای آتش‌نشانی هم گارد شورای شهر واقعاً باز بود اما مسائلی وجود دارد که بر ما نامکشوف نیست و حتماً وقایع دیگری اتفاق خواهد افتاد؛ حتماً بودجه شهرداری تهران بودجه محدودی خواهد بود و حتماً کنار بافت فرسوده که بودجه‌های سنگین مصوب آن توسط دولت پرداخت نمی‌شود و چند سال است که متوقف است، تهران را آبستن حوادث بزرگی کرده است، بنابراین باید به‌جای بیان مشکلات به‌سراغ حل مشکل برویم.

وی با اعلام اینکه بسیاری از خانواده‌های افراد شاغل در پلاسکو اکنون دچار فرونشست بزرگ شده‌اند، گفت: تنها 100 واحد از مجموع 560 واحد ساختمان پلاسکو بیمه بوده‌اند و این آوار فرودآمده زندگی مردم را به ویرانی کشیده است. برای این 4000 هزار نفر حادثه‌دیده این ماجرا چه کنیم؟ اگر بودجه‌ای در اختیار داریم و اگر می‌خواهیم کاری کنیم، خوب است بی‌وقفه در این جهت حرکت کنیم و بدانیم تنها دم‌زدن از داغ خانواده‌های آسیب‌دیده که زمین‌گیر شده‌اند،‌ راه به جایی نمی‌برد.

دیدگاه ها غیرفعال است