پاسخگویی روحانی و در دسترس بودن مسجد به حضور حداکثری می‌انجامد

1

عضو شورای شهر تهران گفت: در دسترس بودن مسجد بسیار مهم است اما عامل اصلی ایجاد جذابیت باید توسط طلاب و کارشناسان این حوزه صورت گیرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، مجتبی شاکری ضمن رد برخی ادعاها مبنی بر کاهش اقبال جوانان برای حضور در مساجد، گفت: مهم این نکته است که ما حضور جوانان در مسجد را با چه دوره‌ای مقایسه می‌کنیم؛ اگر منظور قبل از انقلاب باشد باید بگویم که در آن زمان مساجد تنها راه مراجعه به دین بودند و منابع دیگری وجود نداشته است. اما در حال حاضر شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و دیگر رسانه‌ها، محتواهای غنی دینی را منتشر می‌کنند، بنابراین اگر از این منظر نگاه کنیم نه تنها این حضور کم نشده بلکه در هر خانه‌ای به نوعی محتوای مسجدی وجود دارد، برای مثال در خانه‌ای که پیچ رادیو معارف باز است در واقع همه اعضای خانواده پای منبر نشسته‌اند و از آن استفاده می‌کنند.

وی در توضیح اینکه باید چه کرد تا حضور در مساجد حداکثری شود، تصریح کرد: این مساله نیازمند این است که ما جذابیت‌هایی ایجاد کنیم. برای مثال شهرداری تهران برای سال 94 بودجه‌ای بالغ بر 400 میلیارد ریال برای احداث مساجد در مقیاس محله کنار گذاشته است. در دسترس بودن مسجد بسیار مهم است و این سهمی است که شهرداری می‌تواند برای هر شهروند قرار دهد، اما بخش‌های دیگر ایجاد جذابیت نیز باید توسط طلاب و کارشناسان این حوزه که می‌توانند پاسخگوی نسل جوان باشند، ایجاد شود.

شاکری با اشاره به ویژگی‌های کلیدی یک امام جماعت، بیان کرد: پاسخگو بودن در همه زمینه‌ها برای حضور حداکثری مردم و به ویژه جوانان از اهمیت بالایی برخوردار است. الان در محلاتی که مسجد در دسترس و روحانی پاسخگو وجود دارد، شاهد هستیم که در زمان اقامه نماز جماعت، حتی تا بیرون مسجد نیز افراد ایستاده‌اند.

وی در پایان سخنانش خاطره‌ای از حضور خود در یکی از مساجد ذکر کرد و گفت: خاطرم هست که قرار بود در ادامه مراسم مداحی حضرت اباعبدالله الحسن (ع)، حاضران بایستند و به سینه‌زنی بپردازند، اما تنها چند نفر معدود می‌توانستند روی پا بایستند، چراکه بیشتر حاضران در مسجد قطع نخاع و جانباز بودند و این صحنه بسیار مرا دگرگون کرد، چون علیرغم تمام مشکلات جسمی‌شان در این مجلس حاضر شده بودند.

 

این گفت وگو را در سایت خبرگزاری ایسنا مشاهده بفرمائید.

دیدگاه ها غیرفعال است