نتوانستیم پاسخگوی مطالبه رهبری درمبارزه با آسیب‌های اجتماعی باشیم/ متولی واحد نداریم

1

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه وزارت کشور قرارگاه اصلی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است، عدم وجود متولی اصلی در این حوزه و مدیریت واحد را بزرگترین مانع حل معضل آسیب‌های اجتماعی کشور برشمرد.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد شدید از عدم وجود مدیریت یک‌پارچه در حل معضل آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: وزارت کشور به‌عنوان قرارگاه اصلی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود و سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول از جمله شهرداری‌ها، تحت مدیریت این قرارگاه بوده و تنها جزئی از فرایند حل معضل آسیب‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه حل معضل آسیب‌های اجتماعی در مسئولیت مستقیم برخی از سازمان‌ها از جمله بهزیستی قرار دارد، گفت: وظیفه ذاتی سازمان بهزیستی رسیدگی به آسیب‌دیدگان اجتماعی و پیشگیری از بروز این آسیب‌ها است و شهرداری‌ها تنها متولی جمع‌آوری نمونه‌های آشکار این معضلات در شهر هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه متأسفانه 9 سال است مطالبه رهبری در حل برخی آسیب‌های اجتماعی بدون پاسخ مانده است، افزود: ماه گذشته جلساتی به‌منظور بررسی شرایط موجود در حوزه آسیب‌های اجتماعی برگزار و گزارشاتی به مقام معظم رهبری در این خصوص ارائه شد که متأسفانه وضعیت موجود نتوانست پاسخگوی مطالبه رهبری در این زمینه باشد.

شاکری بزرگترین مانع در برابر حل معضل آسیب‌های اجتماعی را عدم وجود متولی اصلی در این حوزه خواند و اظهار داشت:‌ متأسفانه در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در تهران و سراسر کشور نتوانسته‌ایم مدیریت واحدی را اعمال کنیم و این در حالی است که از منظر قانونی، وزارت کشور به‌عنوان قرارگاه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: نتایج عملکرد سال‌های اخیر نشان می‌دهد که وزارت کشور و ستاد آسیب‌های اجتماعی نتوانسته است پیوند ارگانیکی را میان دستگاه‌های مسئول ایجاد کند و عدم کاهش آمار آسیب‌هایی همچون طلاق، اعتیاد، کودکان کار و زنان خیابانی مؤید این موضوع است و باید توجه داشت که اگر این سازمان‌ها و دستگاه‌ها تحت مدیریت منسجم و واحدی، همچون پازل‌ کنار هم قرار گیرند، شاهد رفع آسیب‌های اجتماعی در خروجی کار خواهیم بود.

*برخی طرح‌های شهرداری برای حل آسیب‌های اجتماعی در قد و قواره شهرداری نیست

عضو شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از ورود بدون مطالعه شهرداری تهران به موضوع حل آسیب‌های اجتماعی گفت: در حال حاضر اعضای شورای شهر تهران معترضیم که شهرداری با کدام مطالعه و آسیب‌شناسی، اقدام به راه‌اندازی مراکز حل آسیب‌های اجتماعی کرده است؟ چراکه به‌هرحال بودجه راه‌اندازی این مراکز از سرمایه‌های شهرداری که سرمایه مردم است تأمین می‌شود.

شاکری گفت: متأسفانه گاهی اوقات دوستان ما در شهرداری تهران طرح‌هایی را ارائه می‌دهند که به هیچ وجه در حد و اندازه و قد و قواره شهرداری تهران نیست؛ به‌عنوان مثال ورود به خانواده آسیب‌دیدگان اجتماعی، ورود به فضای خانه آن‌ها، ارائه مشاوره‌‌های روان‌شناسی، اشتغال آفرینی برای آن‌ها و مواردی از این دست از جمله این اقدامات است که شهرداری تهران نه امکان، نه توان، نه بودجه و نه ساختاری برای اجرای آن‌ها را دارد.

وی در پایان با اشاره به ناکارآمد بودن برخی اقدامات دستگا‌ه‌های مختلف در حل این مشکلات و وجود نمونه‌هایی از زنان خیابانی و آسیب‌دیدگان اجتماعی که به‌کرّات جمع‌آوری شده و دوباره به حیطه آسیب‌های اجتماعی بازگشته‌اند، خواستار آسیب‌شناسی ستاد آسیب‌های اجتماعی کشور شد.

 

این گفت وگو را در سایت خبرگزاری تسنیم مشاهده بفرمائید.

دیدگاه ها غیرفعال است