مشکل بزرگ امروز کشور افزایش نقدینگی است

1

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: مشکل بزرگی که امروز با آن مواجه هستیم افزایش نقدینگی و بنگاه‌داری بانک‌هاست.

مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تاثیرگذاری مجلس کارآمد بر وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، گفت: طبق قانون اساسی و تقسیم وظایف، زمانی که دولت رای اعتماد وزرا را از مجلس می‌گیرد، به این معنی است که اولین نقطه آغاز در چینش کابینه با نظر مجلس انجام می‌شود و مجلس در رایزنی‌هایی که قبل و پس از رای‌گیری دارد می‌تواند جلوی رای آوری افراد ناکارآمد یا احیاناً مسئله‌دار را بگیرد.

او افزود: وقتی کابینه رای گرفت دولت لوایح خود را به مجلس ارائه می‌کند و برای پیشبرد اهداف خود، از لایحه بودجه گرفته تا لوایح دیگر را به مجلس ارائه می‌دهد. در واقع کابینه به نوعی اتاق فکر دولت برای بررسی لوایح و رای یا اصلاح برای ارائه به مجلس است.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از اینکه مجلس لوایح را به شکل قانون برای اجرا تحویل دولت داد، در مراحل مختلف می‌تواند با شاخص‌گذاری‌هایی، بر نحوه اجرای آنها نظارت کند. مجلس همچنین می‌تواند از ابزار تذکر، سوال، استیضاح، عدم‌کفایت و تفحص بر اجرای صحیح قوانین نظارت داشته باشد.

شاکری با بیان اینکه مجلس ابزار کمی در دست ندارد، تاکید کرد:  اگر انجام این وظایف تبدیل به یک بازی سیاسی شود و مجلس به جای اعمال نظارت صحیح، به دنبال اعمال رفاقت فسادانگیز باشد، این اعمال باعث می‌شود که مجلس به یکی از زیرمجموعه‌های دولت تبدیل شود. برخی در مجلس تصور می‌کنند که اگر نظارت بر دولت را انجام دهند، از آنجایی که دولت از همفکران خود آنهاست، موجب ایجاد ذهنیت ناکارآمدی در مردم می‌شوند، لذا این کار را انجام نمی‌دهند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی اضافه کرد:  این دلایل قابل‌قبول نیست؛ مجلس کارآمد می‌توانست به عدم ایجاد وضعیت موجود کمک کند و مجلس کارآمد می‌تواند به اصلاح وضعیت موجود کمک کند.

شاکری اظهار کرد: مشکل بزرگی که امروز با آن مواجه هستیم افزایش نقدینگی است.؛ امروز ما شاهد این موضوع هستیم که نقدینگی ۷ برابر بیشتر شده است. همچنین بانک‌ها روی نیمی از سپرده‌های مردم کار‌های بنگاه‌داری انجام می‌دهند که خلاف قانون و در واقع انحراف از سیاست‌های پولی و بانکی است.

او در پایان تصریح کرد: امروز ما مشکلات بسیاری در حوزه قاچاق، بنزین و موضوعات دیگری که پیش آمد داریم اما در صورت داشتن یک مجلس کارآمد می‌توانستیم از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کنیم، ولی چون اکثریت مجلس در آن جایگاه اصلی خود قرار ندارند چنین اتفاقی نیفتاد. همه این وضعیت موجود بر شانه دولت نیست و بخش بزرگی از آن مربوط به ناکارآمدی مجلس است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها غیرفعال است