علت اصلی وقوع انقلاب اسلامی به گوش نسل‌های جدید نرسیده است

1

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: در جریان انقلاب همه به خیابان‌ها ریختند، در مقابل گلوله و تهدید نظامی ایستادند و شهدای بسیاری دادند، قاعدتا به خاطر یک مقدار گلایه، آدم حاضر نیست در مقابل گلوله بایستد پس باید این حد اعتراض به اوج خود رسیده باشد که لازم است علل اصلی قیام مردم تبیین شود.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار حماسه و جهاد دفاع‌پرس در خصوص ایام الله دهه فجر اظهار داشت: اگر ما تاریخ گذشته را نسبت به سال ۵۷، آرایش صحنه‌ای که وجود داشت و وضعیتی که رژیم شاه ایجاد کرده بود را ندانیم، شاید نتوانیم تصور کنیم که علت گرایش بی نظیر مردم به حضرت امام خمینی (ره) چه بوده است.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه نفوذ آمریکا بعد از قضایای ۲۸ مرداد سال ۳۲ در ایران خیلی زیاد شد که قبل از آن هم انگلیس خیلی فعال بود، افزود: خاطرات فردوس را دوستان بخوانند، چون از نزدیک‌ترین افراد به شاه بوده و ابعاد حضور تمام قدرت‌ها اعم از انگلیس، رژیم صهیونیستی یا کشور‌های دیگر را آشکار می‌کند که چطور چتر امنیتی آن‌ها برجامعه ما حاکم بود به طوری که سرویس‌های اطلاعاتی کاملا امر و نهی می‌کردند و بر مملکت ما مسلط بودند. با وجود اینکه گشایش‌های اقتصادی خصوصا افزایش قیمت نفت رخ داده بود، اما اعتراضات مردم به سلب آزادی‌های مردم را در ماجرای سازمان اطلاعات امنیت شاه کاملا مشاهده می‌کنید مثل فضایی که در دانشگاه‌ها حاکم بود همان ۱۶ آذر و مسائلی که دانشجویان داشتند و وضعیتی که به لحاظ امنیتی در تمام سطوح تحصیلی به چشم می‌خورد.

شاکری اظهار داشت: برخی همین الان یک شبهه‌هایی ایجاد می‌کنند و می‌گویند که زمان شاه اینطور بود، آنطور بود که می‌خواهند یک مقایسه‌ای بکنند، که اگر مقایسه‌ای در میان باشد، مردمی که در آن فضا زندگی می‌کردند آن‌ها باید داوری کنند اینکه همه به خیابان‌ها ریختند حتی در مقابل گلوله و تهدید نظامی ایستادند و شهدای بسیاری دادند. قاعدتا آدم به خاطر یک مقدار گلایه حاضر نیست در مقابل گلوله بایستد پس باید این حد اعتراض به اوج خود رسیده باشد تا بین مرگ و حیات یکی انتخاب شود

وی افزود: در جریان انقلاب بودند کسانی که از جنس لیبرال یا مارکسیست‌ها بودند، اما مردم با آن‌ها همراه نشدند بلکه به امام لبیک گفتند و این نشان دهنده این است که هم اعتراض مردم واقعی بود که حاضر بودند جان خود را بدهند و هم اینکه زیر پرچم امام و تکلیف شرعی آمدند این کار را انجام دادند، به خصوص نسلی که سابقه ۱۵ خرداد ۴۲ را نداشتند و سنی هم نداشتند. یک اکثریت قابل توجهی که آمدند پشت امام و شعار امام، از نسل جوانی بودن که دلباخته شدند و این دلباخته شدن هم به شخصیت فردی امام، زندگی خصوصی امام برمی‌گردد و هم مشی اجتماعی حضرت امام که ایشان چگونه مردمی زندگی می‌کردند.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان خاطره‌ای از زمان ورود حضرت امام گفت: من قبل از انقلاب با گروه توحیدی صف (یک گروه مسلحانه‌ای بود که علیه شاه فعالیت می‌کردند) که شهید بروجرد‌ی هم حضور داشتند با آن‌ها بودیم. زمانی که حضرت امام تشریف آوردند حفاظت از امام از فرودگاه مهرآباد بود تا بهشت زهرا. مرحوم شهید بروجرد‌ی رهبری آن گروه را برعهده داشتند. بعد از اینکه حضرت امام در مدرسه علوی حضور پیدا کردند به عنوان محافظ بیت ایشان در آن جمع حضور داشتیم و با تشکیل سپاه هم جزو اولین گروه‌هایی بودیم که هم در تشکیل کمیته انقلاب اسلامی و هم در تشکیل سپاه نقش داشتیم. یکی از نکات جالب که یادم هست از مدرسه علوی این بود که همه کسانی که آنجا رفت و آمد می‌کردند ناهاری که می‌دادند نان و سیب زمینی بود گاهی تخم مرغ هم کنارش می‌گذاشتند و غذایی بسیار ساده بود. یکی از دوستانی که پاس شب روی بام مدرسه علوی داشت می‌گفت «من داشتم پاس می‌دادم که یکدفعه دیدم درب پشت بام باز شد و امام آمد که من خیلی هول شده بودم گفتم چرا امام نیمه شب آمدند اینجا، امام با من صحبت کردند و من توضیح دادم که اینجا با دوستان پاس شب می‌دهیم. امام گفتند من اینجا پاس شب می‌دهم شما برو استراحت کن». حضرت امام رفتار بسیار لطیفی داشتند.

دیدگاه ها غیرفعال است