شکستن حرمت مراسم تشییع با حاشیه سازی ها جفاست / نامگذاری معابری به نام یکایک آتش نشانان شهید

1

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران گفت: دستگاه‌های مختلفی در وقوع حادثه پلاسکو نقش داشته‌اند و باید قدر و سهم هر یک از آنها اعم از هیأت مدیره و مالکان پلاسکو، وزارت کار، شهرداری، شورای شهر و مجلس در فضای مثبت کارشناسی مشخص شود.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، با تاکید بر ضرورت پرهیز از برخورد سیاسی با حادثه پلاسکو، گفت: گروهی تلاش می‌کنند بدون در نظر گرفتن نقش عوامل مختلف تنها شهرداری را مقصر حادثه معرفی کنند و گروهی دیگر صرفا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متولی پیگیری تأمین ایمنی ساختمان پلاسکو می‌دانند. این در حالی است که باید قدر و سهم همه دست اندرکاران مرتبط با حادثه برای پیشگیری و کنترل حوادث مشابه آن مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران برابر بند ۱۴ماده ۵۵قانون شهرداری‌ها در قبال ایمن سازی اماکن عمومی از جمله پاساژها مسئولیت دارد و وزارت کار نیز ضابط قضایی پلمب واحدهای تولیدی ناایمن است. بنابراین از آنجا که بخشی از پلاسکو را واحدهای تجاری و بخش دیگر را تولیدی‌ها در اختیار داشتند، و گفته می‌شود هر دو نهاد مذکور وظیفه خود را در وقت مناسب انجام نداده‌اند، باید در بررسی کارشناسی و نهایتا توسط قوه قضاییه سهم هر یک مشخص شود.

شاکری با اشاره به اخطارهای مکرر شهرداری تهران به هیأت مدیره ساختمان پلاسکو، کسبه، بنیاد مستضعفان و دیگر نهادها، گفت: طبعا بی‌توجهی‌های صورت گرفته به اخطارهای مکرر نیز بی تاثیر نبوده و آنها هم در وقوع این حادثه تاسف بار نقش داشته‌اند.

وی با بیان اینکه برخی از مصوبات قانونی دارای حفره‌های پنهان حقوقی است و به دلیل همین نواقص در ساختار مدیریت شهری قابلیت اجرا ندارد، گفت: به عنوان مثال با وجود اینکه سازمان آتش نشانی برابر اساسنامه خود موظف به اقدامات پیشگیرانه از حریق است اما چون ضابط قضایی محسوب نمی شود، ناچار است به تذکر بسنده کند.

شاکری افزود: بنابراین شورای شهر تهران و شورای عالی استان ها و حتی مجلس شورای اسلامی که برای اصلاح مقررات و رفع خلأ قانونی در زمینه اختیار پلمب ساختمان های ناایمن برای شهرداری ها پیش قدم نشده‌اند نیز باید به بازنگری مصوبات قانونی و کشف حفره‌های حقوقی بپردازند تا با نگاهی روشن وحدت رویه مانع تمرد هر دستگاه از وظایف قانونی خود شود.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر با اشاره به برخی نشانه های خلاف اخلاق اجتماعی و گمانه زنی‌های بی مبنا در آستانه تشییع پیکر شهدای آتش نشان گفت: شکستن حرمت مراسم تشییع با حاشیه‌سازی‌ها جفاست.

رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره نامگذاری مکانی به نام شهدای آتش نشان پلاسکو، گفت: قطعا معبری در نزدیکی محل سکونت هر یک از شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو به نام آنها نامگذاری خواهد شد؛ ضمن اینکه پیش از این ۱معبر، ۳بوستان ، ۱میدان و شهرکی به نام آتش نشانان نامگذاری شده است.

دیدگاه ها غیرفعال است