شورای شهر سیاست محرمانه‌سازی را کلید زده است

1

عضو سابق شورای شهر گفت: متأسفانه شیوه دولایه کردن جلسات شورا و نوآوری در پدیده محرمانه‌سازی جلسات از آن دست کار‌هایی است که از این شورا کلید زده شده به‌نحوی که حتی خبرنگاران هم امکان حضور در این جلسات را ندارند.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مجتبی شاکری عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران با اظهار تعجب از انتخاب آقای افشانی به‌عنوان شهردار تهران گفت: انتخاب آقای افشانی به‌عنوان شهردار تهران تعجب همه ناظران را پس از دو ماه از استعفای آقای نجفی برانگیخت. شاید یکی از مسائل مورد توجه حاشیه‌های انتخاب شهردار بود که نقش شورای شهر در این حاشیه‌سازی بسیار پررنگ بود. آخرین انتخاب شهردار که به آقای افشانی رسید موجب تعجب کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه شهری شد چرا که غیر از ایشان افراد متخصص و متبحری بودند که امکان مدیریت مطلوب‌تری را در شهر تهران می‌توانستند داشته باشند.

وی با ابراز شک و تردید به کارآیی شهردار منتخب شورای شهر خاطرنشان شد: بعد از عدم کارآیی آقای نجفی و تحمیل هزینه‌های سنگین به شهر تهران انتظار می‌رفت شورای شهر از حاشیه‌ها دوری کند و با انتخاب چهره‌ای کارآمد و بی‌حاشیه، آفت‌های تحمیل‌شده بر شهر و شهروندان را جبران نماید که متأسفانه با انتخابی مواجه شدیم که یک بار دیگر منجر به ایجاد شک‌وتردید بسیاری شد.

مجتبی شاکری دلیل اظهار شک و تردید‌های صورت‌گرفته را این‌گونه عنوان نمود: انتخاب فردی که با واکنش نمایندگان استان فارس در مقام استانداری مواجه شد به‌نحوی که استعفای دسته‌جمعی و اعتراضات خاصی را به‌دنبال داشت و واکنش مردم به استانداری ایشان همه و همه نشان‌دهنده آن است که آقای افشانی از سرمایه لازم مدیریتی برای قبول مسئولیت کلان‌شهری، چون تهران برخوردار نیست.

وی با نمایشی خواندن جلسات شورای شهر اظهار داشت: متأسفانه شیوه دولایه کردن جلسات شورا و نوآوری در پدیده محرمانه‌سازی جلسات از آن دست کار‌هایی است که از این شورا کلید زده شده به‌نحوی که حتی خبرنگاران هم امکان حضور دراین جلسات را ندارند. اتخاذ تصمیمات شهری در جلسات هم‌اندیشی بدون حضور اصحاب رسانه و بسته شدن در‌های شورا به‌روی خبرنگاران ارائه نظرات پاستوریزه‌شده به صحن بدون کمترین گفتگویی و به رأی گذاشتن آن‌ها پدیده نوظهوری است که از اعضای شورای پنجم بنیان‌گذاری شده است. این مورد نه‌تنها درخصوص انتخاب آقای افشانی بلکه پیش از این نیز درباره آقای نجفی تکرار شده بود و در استعفای ایشان مشاهده کردیم که جلسات رسمی شورا تنها یک نمایش بی‌خاصیت بود که فقط آرای کاندیدا‌ها را به‌نمایش می‌گذاشت و از گفتگو‌های چالشی و بحث و نظر پیرامون عملکرد مثبت یا منفی شهردار یا چگونگی انتخاب شهردار خبری نبود. بی‌شک چنین نمایش‌هایی نشان می‌دهد که بین کارگزاران و اصلاح‌طلبان تقابل‌هایی وجود دارد که سعی می‌کنند از بروز آن به بیرون خودداری کنند.

مجتبی شاکری در پایان با خاطرنشان کردن بنیان‌گذاری غلط شورای پنجم در پنهان‌کاری تصریح نمود: مسلماً پنهان شدن جلسات در قالب هم‌اندیشی به‌معنای آن است که اگر کسانی بین اعضای شورا با روند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری و نظارت شورا مخالف هستند به‌دلیل آنکه نگاه حزبی و سیاسی بر این شورا حاکم است امکان اظهار مخالفت ندارند هرچند می‌دانند حق آن‌ها در اظهار نظر پایمال می‌شود مجبور به سکوت می‌شوند، این پدیده در سایر شورا‌ها دیده نشده از این رو می‌توان با جرئت گفت پدیده‌ای است که شورای شهر بنیان‌گذار آن است و حتی به‌نظر می‌رسد اعضای شورای شهر از آفات جدی آن برای خود و جایگاه نظارتی شورا بی‌اطلاع هستند یا توجهی به آن ندارند.

دیدگاه ها غیرفعال است