شهرداری می تواند از ولنگاری فرهنگی جلوگیری کند

1

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه مجموع بودجه فرهنگی شهرداری تهران دو برابر بودجه صدا و سیماست، گفت: مجموعه های فرهنگی شهرداری در جلوگیری از ولنگاری فرهنگی ایفای نقش کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی شاکری در جریان دویست و شصت و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بخشی از بیانات اخیر رهبری به مسائل فرهنگی مرتبط بود، اظهار کرد: کمیسیون فرهنگی شورا، معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری که مسئولیت سراهای محلات را زیر نظر دارد و سازمان فرهنگی و هنری باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت داشته باشند چراکه مدیریت شهری نیز به نوعی می تواند مخاطب تذکرات فرهنگی رهبری باشد.

وی با اشاره به بروز پدیده وارونگی فرهنگی، تاکید کرد: پیش از این نمونه‌هایی از کتبی که جامعه را به سمت شاخصه‌های فرهنگی ضد انقلاب می‌برد و از ارشاد مجوز گرفته و منتشر شده را معرفی کردم. این موارد واقعی است و نشان می‌دهد وزارت ارشاد که باید در مواجهه با این پدیده اقدام کند، به درستی عمل نمی‌کند و گویا ما بر سر شاخ و بن می‌بریم.

شاکری با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی در اختیار شهرداری نظیر فرهنگسراها، سرای محلات، برج میلاد، موسسه همشهری و نظایر آن، خاطرنشان کرد: این نهادها باید درباره مسائل فرهنگی مبتلابه جامعه پیش از اینکه از زبان رهبری درباره آن بشنویم، دیده‌بانی کنند.

وی ادامه داد: کار فرهنگی فقط به کار اثباتی ختم نمی‌شود، بلکه نهی از امور نادرست نیز بخشی از مأموریت نهادهای فرهنگی است. کما اینکه در نماز هم «صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ» در کنار «غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ» مطرح شده است.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگر سخنانش به ظرفیت سمن‌های فعال شهر تهران به عنوان یک لایه مهم و اثرگذار اشاره کرد و گفت: برخی از این سمن‌ها می‌توانند خدمات، امکانات و حمایت‌های شهرداری را به چند برابر ارتقا دهند.

وی با بیان اینکه برخی از سمن‌ها و خیریه‌های تهران به طور کامل خودکفا هستند و برخی از آنها تنها 10 درصد حمایت مالی دریافت می‌کنند، پیشنهاد داد کلیه سمن‌های شناسنامه‌دار تهران رتبه‌بندی شوند تا با بهره‌گیری از ظرفیت مجموعه‌هایی که آورده مناسب داشته و قابلیت انجام کارهای بزرگ را دارند در خدمات آنها به شهر انقلابی ایجاد شود.

شاکری درخواست کرد ستاد سمن‌ها به قرارگاه مرکزی کلیه سمن‌هایی که با مجموعه‌های مختلف نظیر مناطق، معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری کار می‌کنند، تبدیل شود تا به این ترتیب زمینه هم‌افزایی خدمات سمن‌ها فراهم شود.

وی تاکید کرد: همچنین با این رتبه‌بندی می‌توان سمن‌هایی که آورده‌ای ندارند و این فعالیت به شغل آنها تبدیل شده و صرفا پیمانکاری می‌کنند، از گردونه فعالیت خارج کرد.

 

این خبر را در سایت خبرگزاری تسنیم مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری صدا وسیما مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری فارس مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری آریا مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبری بلدیه مشاهده بفرمائید.

 

دیدگاه ها غیرفعال است