شهرداری در لایحه بودجه ۹۷ مساجد و حسینیه‌ها را قلع و قمع کرد

53

عضو سابق شورای شهر گفت: شهردار در لایحه بودجه سال آینده مساجد و حسینیه‌ها را قلع و قمع کرده است در حالی که سهم اندک شهرداری برای مساجد و حسینیه‌ها چندین برابر بازدهی دارد.
مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ضمن تاکید بر اینکه باید فرهنگ شهر را ارتقاء دهیم زیرا یکی از ماموریت‌هایی که باعث می‌شود شهر روح پیدا کند، کار فرهنگی است، افزود: این کار باید به درستی انجام شود اما تجربه نشان داده اینکه شهرداری به صورت مستقل کار فرهنگی انجام دهد، موفق نبوده ولی آنجایی که با مشارکت مردم صورت گرفته، موفق بوده است.

وی بیان کرد: در دوره چهارم، وقتی حجت الاسلام قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز کشور در صحن شورا حضور پیدا کرد، توضیحی درباره مساجد داد و گفت اگر ما به نسبت جمعیت حساب کنیم به ازاء هر هزار یهودی یک کنیسه وجود دارد و ما حتی به این تعداد مسجد برای مردم در مقیاس محله نرسیده‌ایم و در تهران 4 هزار مسجد کم است.

شاکری ادامه داد: براین اساس رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت شما ده درصد یعنی 400 مسجد را تقبل کنید و شورای شهر عنوان کرد با کمک مردم این کار را انجام می دهیم، در همان دوره ما نتوانستیم به این وعده عمل کنیم، حتی یک چهارم آن هم عملیاتی نشد و این نقص وارد است و بودجه ها در جای دیگری صرف شد.

وی با اشاره به بودجه جدیدی که شهردار فعلی لایحه آن را ارائه کرده، گفت: در این لایحه تمام این کمک ها را حذف کردند و به تعبیر من مساجد و حسینیه ها را قلع و قمع کردند. البته باز در مقابل نیامدند از جای دیگر کم کنند.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال ما بودجه خانه هنرمندان را با توجه به کسب درآمد و کار اقتصادی که انجام می‌دهند، برای سال 96 حدود 500 میلیون تومان در نظر گرفتیم اما این‌ها بسیار بیشتر از این اعداد و ارقام خرج کردند و بالای یک و نیم میلیارد هزینه کرده‌اند در حال حاضر هم اگر بودجه را نگاه کنید برای سال آینده یعنی 97 همین مبلغ یک و نیم میلیارد را گذاشته‌اند، یعنی باتوجه به اینکه خانه هنرمندان درآمد اقتصادی دارد و مثل شورای چهارم مبلغ 500 میلیون بوده، یک و 500 در واقع هزینه کرده‌اند ولی برای مساجد اینکار را انجام نکرده‌اند.

عضو سابق شورای شهر تهران افزود: حتی در بودجه 97 با وجود اینکه خانه هنرمندان 14 انجمن دارد در حال حاضر به صورت مستقل برای تاسیس خانه شاعران به خانم راکعی که از جنبش سبز است 2.5 میلیارد اختصاص دادند در حالیکه 14 انجمن هنری در خانه هنرمندان بودجه گرفتند.

شاکری اظهار کرد: در تهران وقتی خانه هنرمندانی وجود دارد که هم امکانات مکانی دارد و هم کسب درآمد در آنجا صورت می‌گیرد، 2.5 میلیارد تومان برای خانم راکعی برای تاسیس خانه شاعران کنار گذاشته می‌شود و این واقعا کار خردمندانه‌ای نیست و در این مسئله یک جهت گیری سیاسی نهفته است.

وی بیان کرد: در همین بودجه 97، طرح عطر سیب کمک اندکی یه هیئت‌های مذهبی بود که مبلغ آن را نصف کردند و همان کمک ناچیز و اندک به هیئت‌های معروف را حذف کردند و در مجموع بودجه مساجد و بودجه فرهنگی مناطق را به شدت پایین آوردند و فکر کنم منطقه 3 هست که بودجه فرهنگی‌اش افزایش پیدا کرده که البته نمی‌دانم این افزایش به چه علت بوده است.

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه‌های فرهنگی تمام مناطق که برای مسائل فرهنگی و کمک به مساجد بوده را حذف کردند، گفت: به نظر من منحنی رو به نزولی که در بحث فرهنگی وجود دارد حتما خودش را نشان می‌دهد و تجربه اثبات کرده آن مقدار کمک‌هایی که شورای شهر و شهرداری به مساجد داشته ده برابر آن بازده را مساجد داشته اند.

شاکری تصریح کرد: مساجد نیاز به مکان و جمعیت و وسایل ندارند و وقتی ده میلیون به یک مسجد کمک می‌کنید، مردم هم افزایی دارند و این مبلغ تبدیل به 50 تا 100 میلیون می شود و این به معنای تولید کار فرهنگی است.

وی اضافه کرد: اگر شهرداری بخواهد به صورت مستقل این کار را انجام دهد باید همان 50 میلیون را به صورت کامل بپردازد ولی وقتی در ساخت مسجد یک پنجم مشارکت شهرداری است، 5 برابر بازدهی دارد.

عضو سابق شورای شهر تهران در خصوص جهت گیری شهردار و شورای شهر نسبت به اختصاص بودجه برای مراکز دینی بیان کرد: به نظربنده نجفی هم در شورای شهر بوده و هم اینکه بودجه کمک به مساجد و مذاکراتی که در این زمینه‌ها انجام شده را می‌داند و بیان برخی مسائل یک جهت گیری است که این مجموعه دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: امیدوارم شورای شهر به مسائل دقت کرده و واقعا به دور از همه گرایش‌ها عمل کند. وقتی ما می‌بینیم سهم اندکی که شورای شهر و شهرداری برای مراکز فرهنگی و مساجد و حسینیه ها و هیئت‌ها می گذارد، چندین برابر بازدهی و تاثیرگذاری دارد چرا باید در واقع این مشارکت مردمی و هم افزایی را منع کنیم و آن وقت در اموری بودجه را خرج کنیم که برای ما این بازدهی را ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *