شعبده‌بازی‌های مکرون برای گرم کردن میز مذاکره است/ جبهه مقاومت برای آمریکا تعیین و تکلیف می‌کند

1

فعال سیاسی اصولگرا گفت: ترامپ به هر شیوه‌ای به دنبال مذاکره است، حتی اگر سخیف و برخلاف رویه رؤسای جمهور آمریکا باشد.

مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌ها گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به احتمال دیدار دو رئیس‌جمهور ایران و آمریکا اظهار کرد: مقاومت دولت و تیم مذاکره‌کننده برای عدم‌پذیرش ناکارآمدی‌ها در فرآیند شکل‌گیری برجام، آن‌ها را به اظهارات و رفتار تناقض‌آمیز وا داشته است.

شاکری ادامه داد: دولت ناتوانی‌اش در پیگیری نقض برجام از طرف اروپا و آمریکا را اعتراف می‌کند و حتی ظریف هم یازده مورد نقض برجام آمریکا را بیان کرده است. این در حالیست که نقض قوانین عادی در ساده‌ترین اسناد حقوقی امکان پیگیری و شکایت دارد، اما در برجام که افتخار توافقی چندجانبه تلقی می‌شود، ما نمی‌توانیم از ناقضان برجام شکایت کنیم که علت آن به مکانیزم ماشه این سند برمی‌گردد.

فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اروپایی‌ها به یازده مورد تعهد خود هنوز هم پایبند نیستند، گفت: هیچ گونه امکان فشار به اروپا برای انجام تعهداتش را نداریم، به طور آشکار طرف غربی‌ هم فهرست تحریم‌های خود را زیاد می‌کند و هم نقض عهد‌های جدید را پیش رو قرار می‌دهد، این واقعیت حقوقی برجام توافق‌شده از سوی دولت و طرف غربی‌ است.

او افزود: شعبده‌بازی‌های مکرون هم در پیشنهادهای جدید برای گرم کردن میز مذاکره و تحمیل برجام‌های ۲، ۳ و ۴ است. مکرون نمایندگی ترامپ برای کشاندن ایران به پیشنهادهای موهوم و بی‌ سر و ته را دنبال می‌کند. نقطه قوت ما باید توقف در اجرای یازده بند تعهد طرف اروپایی بعد از خارج شدن آمریکایی‌ها باشد.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه نقض‌های طرف غربی در برجام و بی‌عملی مسئولان موجب بی‌اعتمادی و نگاه اعتراض‌آمیز مردم به این سند است، اظهار کرد: در کلیدواژه‌های رئیس‌جمهور مطرح می‌شود که برجام افتخار قرن است، ابراهیم‌وار بت‌شکنی کرده‌ایم، توانسته‌ایم کاری انجام دهیم که در تاریخ وجود نداشت و تعابیری از این دست که خدا برجام را به وجود آورد.

او با اشاره به اینکه تعابیر رئیس‌جمهور با واقعیت برجام سازگاری ندارد، گفت: رئیس‌جمهور باید صادقانه به مردم بگوید که موفق نشده است انتظارات مجلس، شورای عالی امنیت ملی و فرمان نه ماده‌ای رهبرانقلاب در تنظیم برجام را محقق سازد. البته این بدان معنا نیست که هیچ نقطه مثبتی در این توافقنامه نیست.

فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه برجام با شتاب و ذوق‌زدگی تصویب شد، تصریح کرد: در این توافق‌نامه بین‌المللی هیچ یک از فرمان‌های نه ماده‌ای مقام معظم رهبری رعایت نشده و همین بی‌اعتنایی شرایط فعلی را به وجود آورده است.

شاکری خاطرنشان کرد: اکنون که آمریکا و اروپا مسئله مذاکره مجدد را پیگیری می‌کنند، شرایط دنیا واقعاً تغییر کرده است، زیرا جبهه مقاومت برای آمریکا، آل‌سعود و اسرائیل عرض اندام و تعیین تکلیف می‌کند، کشور کوچکی مثل یمن با تمام مشکلات اقتصادی که دارد برای غربی‌ها خط و نشان امنیتی و راهبردی می‌کشد که چنین حقارتی برای غربی‌ها در تاریخ بی‌سابقه است.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به ساقط کردن پهپاد آمریکایی توسط نیروی پدافندی سپاه گفت: در تاریخ آمریکا سابقه ندارد که کسی بتواند اینگونه در مقابلش اقدامی انجام دهد و او بی‌عمل فقط نگاه کند، همچنین ماجرای نفتکش انگلیسی که نشان‌دهنده تغییر مؤلفه‌های قدرت در دنیاست و ترامپ به دنبال ممانعت از شکسته شدن بیشتر هژمونی ایالات متحده آمریکا است.

او ادامه داد: ترامپ به هر شیوه‌ای می‌خواهد موقعیت مذاکره را به وجود بیاورد، حتی اگر سخیف و برخلاف رویه رؤسای جمهور پیشین آمریکا باشد.

دیدگاه ها غیرفعال است