«تکرار می‌کنم» دیگر جواب نمی‌دهد/ بخشی از دعوا‌های اصلاح‌طلبان، زرگری است/ انقلابی‌ها باید تن به تغییر دهند/در صورت روشنگری بدنه احمدی‌نژاد به سمت جریان انقلابی متمایل می‌شود

2

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، با تاکید بر اینکه اختلاف هم در بین اردوگاه اصلاح طلبان وجود دارد و هم در اردوگاه سیاسی اصولگرایان، بیان کرد: در بین جناحین اصلی موجود در کشور، گروهی که لیست واحد بدهد این احتمال را برای خود ایجاد خواهد کرد که به پیروزی نسبی برسد، ولی اگر لیست واحدی در هر کدام از جناح‌ها استخراج نشود، قطعا پیروز نخواهند شد.

 

در روزهای اخیر که بحث توان جناح‌های مختلف سیاسی برای ائتلاف میان نیروهای خود داغ شده، همزمان شاهد برخی تحولات در دورن جریانات سیاسی هستیم. از طرفی شاهد برخی حواشی و واگرایی‌ها در درون جبهه اصولگرایی بوده و از سوی دیگر اخیرا شاهد نوعی درگیری سیاسی جدی بین نیروهای اصلاح‌طلب با آغاز انتقادات عارف از روحانی و لیست امید بودیم. برای تحلیل گام‌های آتی سیاست ایران پیش از برگزاری انتخابات مجلس، به سراغ «مجتبی شاکری» فعال سیاسی اصولگرا و عضو سابق شورای شهر تهران رفتیم تا جزئیات بیشتری را جویا شویم.

شاکری در ابتدا در پاسخ به این سوال که «آیا عروج اختلافات جدید در جبهه اصلاح طلبی (مشخصا جدال کرباسچی و عارف) نشان‌گر کمرنگ‌شدن اتحاد و ائتلاف بین نیروهای سیاسی است» اظهار کرد: اساسا اتفاقی که در عرصه انتخابات  رخ می‌دهد ائتلاف است و نه وحدت. در عرصه هایی اینچنین که اختلاف نظر گسترده است، واژه وحدت شکل نمی گیرد بلکه «ائتلاف» و کوتاه آمدن به حداقل خواسته ها راه حل است.

برای ائتلاف نیاز به گروه مرجع داریم

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، با تاکید بر اینکه اختلاف هم در بین اردوگاه اصلاح طلبان وجود دارد و هم در اردوگاه سیاسی اصولگرایان، بیان کرد: در بین جناحین اصلی موجود در کشور، گروهی که لیست واحد بدهد این احتمال را برای خود ایجاد خواهد کرد که به پیروزی نسبی برسد، ولی اگر لیست واحدی در هر کدام از جناح‌ها استخراج نشود، قطعا پیروز نخواهند شد و همان احتمال نسبی نیز از بین می‌رود. لذا در شرایط فعلی بحث ائتلاف مقوله‌ای حیاتی برای جریانات سیاسی به حساب می‌آید. اینکه سلیقه‌های مختلف در درون یک طیف بتوانند یکدیگر را تحمل کنند، در شرایط فعلی بسیار اهمیت دارد وگرنه ادعای «همه با من» ثمربخش نیست. باید گروه مرجعی تشکیل شود که این گروه مرجع -که برآیند کل یک طیف است- بتواند تصمیم بگیرد و همه خود را مقید به تبعیت از آن گروه مرجع برای تحقق ائتلاف بدانند.

هیئت مؤسس و عضو سابق شورای مرکزی جمعیت ایثارگران، با بیان اینکه «هم ما اصولگرایان تجربه شکست‌ و پیروزی پیاپی در انتخابات‌ها را داریم و هم اصلاح‌طلبان چنین وضعیتی را در دهه هشتاد داشتند» تصریح کرد: فائق آمدن بر تشتت آراء و پرهیز از اعمال نظر یکسویه از هنرهای ائتلاف است. به یاد دارم که در جریان انتخابات شورای شهر پنجم، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فهرستی را منتشر کرده بود که خیلی از اصلاح‌طلبان شورا آن‌ها را نمی‌شناختند. برای مثال آقایان مسجدجامعی، مختاباد و حکیمی‌پور که از همکاران ما در شورای شهر دوره چهارم وقتی از ایشان درباره لیست اعلام شده شورای سیاستگذاری پرسیدم، گفتند که اکثر این‌ها را ما نمی‌شناسیم. این برخورد پادگانی به مجموعه نیروهای اصلاح‌طلب در درون جبهه اصلاح‌طلب نتایجش را در جدال‌های فعلی اصلاح‌طلبان با هم نشان می‌دهد. پادگانی نظر دادن و پادگانی تحمیل نظر کردن و درنظر نگرفتن نظرات دیگران و اقناع نکردن مردم و مجموعه‌های سیاسی، نتیجه‌اش این می‌شود که امروز  آقای عارف از این جبهه گله‌مند شود که چرا برای انتخابات ریاست جمهوری کنار گذاشته شد و آقای روحانی انتخاب شد و پیامدهای آن در شورای شهر دوره پنجم ماجرای انتخاب شهردار و بر زمین ماندن مطالبات مردم به وضوح آشکار است. 

برخی اصلاح‌طلبان به دنبال استعفای روحانی هستند

این فعال سیاسی اصولگرا با اذعان به این نکته که اکثریت از مردم فعلا همین لیست‌های یک سویه و دولت روحانی را به‌عنوان نماینده جریان اصلاحات در دوره یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری اعتماد کردند، گفت: اکنون بسیاری از اصلاح‌طلبان جدا از دعواهای شخصی، برای فرار از پاسخگویی نسبت به عملکرد خویش و جناح خودشان، دعوایی زرگری راه انداختند تا از پاسخ نسبت به وضعیت اقتصادی و فشار جهانی و سایر مشکلات اجتماعی و ناکار آمدی دولت موجود فرار کنند. اینکه برای مثال آقا یان حجاریان و عبد الله نوری بگویند که بهتر است روحانی استعفا دهد و خاتمی پویش ما پشیمانیم به راه انداخت بخاطر این است که هزینه ماندن این دولت از نبودن آن برای اصلاح‌طلبان بیشتر است. 

شاکری در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه آیا «تکرار می‌کنم» کسانی مانند رئیس دولت اصلاحات این بار هم جواب می‌دهد؟ گفت: این‌ها فکر کردند که با این محور تقلیدی و پادگانی و به‌صورت دستوری باز هم ممکن است موفق شوند اما نمی‌توانندبلوغ ومطالبه رای دهندگان چنین اجازه ای را آنان نمی دهد. اکنون سعی دارند گفتمان‌های صوری و دو قطبی‌های کاذب ایجاد کنند وبانعل وارونه از معرکه بگریزند ومسئولیت وضعیت موجودرا به عهده نگیرند تا مردم را در تشخیص مقصر به خطا بیندازند. دوگانه‌سازی مقاومت-سازش و تعبیر از مقاومت به مثابه افراطی‌گری و خشونت، یکی از موارد این گفتمان‌سازی‌ها بود که امروز نتیجه آن برعکس شد و نقاب ازچهره قلابی بودن آن برداشته شد و دیگر دو قطبی هایی از این دست پاسخگو نخواهد بود. اکنون مردم دیده‌اند که نتایج مقاومت در منطقه چه بوده و در ابعاد داخلی نتایج سازش چه بوده است. در شرایط فعلی احتمالا این جریان به فکر ساختن دو قطبی‌های جدید خواهد بود. اصلی ترین شعارروحانی که تأمین معیشت مردم و برداشتن تحریم های برجامی بود به اذعان تازه ترین نظر سنجیها به گل نشسته است و بنا دارند رو با گفتمان ما می خواهیم زندگی کنیم صحنه رای را به دست بگیرند حال آنکه مردم میگویند پایتان را از راه نفس ما بردارید، ما خود بلدیم چگونه زنگی کنیم. مدیریت شما در دولت و مجلس راه نفس ما را بست. به رغم فشار سنگین پرده نشینان اصلاحات آقای روحانی نیز قصد ادامه دادن دوره خود را دارد و پیشنهادات مربوط به استعفا را قبول نخواهد کرد.

رسانه‌های اصلاح‌طلبان به دنبال تفرقه بین نیروهای اصولگرا هستند

وی پیرامون امکان ائتلاف در طیف اصولگرا گفت: نیروهای انقلابی و ارزشی باید تن به تغییر در روشها و تاکتیک ها دهند و برخی واقعیات جامعه را بپذیرند. ما در شورای ائتلاف فعلی اصولگرایان نیز ترکیب کم‌نظیری را نسبت به دوره‌های قبل داشته‌ایم. شاید اکنون دو سوم اعضای شورا را چهره‌های جدید و جوان تشکیل میدهند. این تغییر نشان می‌دهد که تغییر اوضاع و احوال نیز توسط نیروهای انقلابی اصولگرا درک شده است. اگر همین مسیر در سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری و انتخاب گفتمان و سخنگو ادامه یابد، شانس جذب مردم برای این شورا بیشتر خواهد شد. 

این کارشناس و تحلیل‌گر سیاسی درپاسخ به سوالی مربوط به موانع موجود در راه ائتلاف گفت: در این راه برخی واگرایی‌ها نیز وجود دارد. برای مثال نسبت جامعه روحانیت مبارز با شورای ائتلاف مورد بحث است، چه اینکه برآورد من این است که جامعه روحانیت درنظر دارد خود یک حزب فراگیر ملی ایجاد کند، حال که جوهره و فلسفه وجودی روحانیت مبارز با «حزب شدن» نمی‌خواند و ناکارآمد خواهد بود. به هرحال ما نباید به دنبال رقیب‌سازی در درون جبهه اصولگرایی باشیم.

او با اظهار اینکه اصلاح‌طلبان و رسانه‌های آن‌ها به‌دنبال تشدید تفرقه و شکاف بین نیروهای اصولگرا هستند، اظهار کرد: ما تمام تلاش خود را برای حفظ نیروهای اصولگرا در درون شورا خواهیم کرد.

عضو سابق شورای شهر پایتخت در واکنش به این سوال خبرنگار نامه نیوز که «اگر تلاش شورای ائتلاف بر حفظ نیروهای اصولگرا در درون شوراست، چرا نیروهایی مانند آقای علی لاریجانی و نزدیکانش به آن راه نیافتند» پاسخ داد: واقعیت این است که برخی از نیروها خودشان مسیر دیگری می‌روند. آقای بهزاد نبوی چندی پیش گفته بودند که ما باید «عقلانیت» و «اقتدار» را به هم پیوند دهیم. منظورشان این بود که عقلانیت نیروهای اصلاح‌طلب را شامل می‌شود و اقتدار نیز شامل نیروهای اصولگراست. نظر او این بود که اصلاح‌طلبان باید بخشی از نیروهای اصولگرا که مستعد این اقدام هستند، در کنار نیروی عقلانیت محور سیاسی ایران (یعنی اصلاح‌طلبان) بنشانیم تا از آن لیست مشترک دربیاوریم. آنها مثلا یک نیروی اصولگرای با سابقه مثل کاظم جلالی را آوردند و در لیست امید قرار دادند. نظر بنده هم این است که آقای لاریجانی خواسته یا ناخواسته در درون همین زمین بازی افتاده است. در حقیقت ایشان خودش هم به‌نوعی در ائتلاف ورود پیدا نمی‌کند.

تحلیل احمدی‌نژاد نسبت به شرایط استحاله شده

شاکری با بیان اینکه «نیرویی مثل احمدی‌نژاد که خودش دیگر اصولگرایی را قبول ندارد و در سنگلاخی از پرسش های بی پاسخ گرفتار آمده و خویشتن را خارج از این منظومه می‌داند و البته ماجرایش با آقای لاریجانی فرق دارد» گفت: تحلیل احمدی‌نژاد نسبت به مسائل عمده داخلی و بین المللی دچار تغییرات و استحاله شده و باید بین احمدی‌نژاد تغییر یافته و تیم نزدیک به او با مردمی که به یاد خدماتش در سال‌های اوج شکوفایی دولت او دلبستگی انقلابی پیدا کرده‌اند تمایز گذاشت و نسخه شفا بخش ترویج منشور گام دوم است. 

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا بدنه اجتماعی طرفدار احمدی‌نژاد ممکن است به سبد رای اصولگرایان و نیروهای ارزشی مسیر دیگری بروند، گفت: اگر در این زمینه روشنگری لازم صورت گیرد و فاصله جدی او بامنشور گام دوم مقام معظم رهبری تبیین شود تمایزات و تغییرات احمدی نژاد امروز با احمدی نژاد گذشته به‌خوبی نشان داده شود، به احتمال زیاد این اتفاق رخ نخواهد داد و تیم تصمیم گیر احمدی‌نژاد هم‌اکنون نیز توفیق چندانی برای جذب رای ندارد. واقعیت های انتخابات  در شهرستانها نشان میدهد در ۱۹۰ حوزه رای، «تک نماینده اند» و رای چهره‌به‌چهره تعیین کننده است. احزاب و جریانها تاثیر چندانی بر این آرا ندارند. نامه نیوز- گروه سیاست

دیدگاه ها غیرفعال است