سازمان میراث به دلیل مشکلات مالی، آثار تاریخی را ثبت نمی‌کند/ نقش شهرداری در حفاظت از ابنیه میراثی، فقط تزریق پول است

1

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران گفت: دو هزار و 300 نقطه میراثی در کلانشهر تهران شناسایی شده ولی بین 350 تا 500 مورد شناسنامه دارند و سازمان میراث فرهنگی تعداد زیادی از آثار تاریخی را به دلایل مشکلات مالی ثبت نکرده است.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به فقدان یک سند جامع میراثی، گفت: تدوین این سند بر عهده سازمان میراث فرهنگی است اما این سازمان تاکنون به این حوزه ورود نکرده است. بنابراین اکنون یک سند بالادستی در زمینه تعیین تکالیف شهرداری و دولت در قبال ابنیه میراثی و ارزشمند تهران وجود ندارد.

وی با اشاره به شناسایی دو هزار و 300 نقطه میراثی در کلانشهر تهران، اظهار کرد: آمارهای متفاوتی از آثار ثبت شده و شناسنامه دار مطرح شده که بین 350 تا 500 مورد است. بنابراین سازمان میراث فرهنگی درصد زیادی از آثار تاریخی و میراثی را به دلایل مختلف به ویژه مشکلات مالی ثبت نکرده است.

شاکری خاطرنشان کرد: ثبت یک اثر میراثی به منزله الزام رعایت حریم بنا است و در مواردی سازمان میراث فرهنگی ناچار می شود علاوه بر هزینه‌های مرمت و نگهداری، ابنیه مجاور یک اثر تاریخی را نیز تملک کند. مجموعه این اقدامات نیازمند تأمین هزینه بالایی است که ظاهرا از عهده سازمان دولتی متولی امر خارج است.

وی ادامه داد: از این رو عده‌ای به دنبال واگذاری بخشی از این مسئولیت سنگین و هزینه‌بر به شهرداری تهران هستند. اما از آنجا که نقش شهرداری در قالب یک سند بالادستی مشخص نشده است، درگیر شدن با این حوزه صرفاً به معنای هزینه‌کرد بودجه بدون برنامه روشن است و نقش شهرداری در این میان فقط تزریق پول خواهد بود.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه برخی از مدیران فرهنگی شهر مدعی هستند که در قالب مداخله های میراثی و احیای ابنیه تاریخی می توانند برای شهرداری درآمدزایی داشته باشند، گفت: بررسی کمیته فرهنگی نشان می دهد این موضوع صرفاً روی کاغذ مطرح شده و تاکنون حتی یک گزارش اثبات کننده ادعا در این خصوص به شورای شهر ارسال نشده است.

وی با بیان اینکه در برخی از پیاده راه‌ها و بوستان های شهر در مقاطعی، نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری برگزار شده است، تصریح کرد: این عناوین در حالی مطرح شده که درآمدزایی شهرداری در این بخش از طریق اجاره غرفه به مشاغل عمدتا غیرمرتبط با صنایع دستی حاصل می‌شود.

شاکری افزود: این نمایشگاه ها به بازار مکاره ای می ماند که در آن انواع اجناس چینی از عینک گرفته تا کت و شلوار به حراج گذاشته می شود و صرفا غرفه های محدودی صنایع دستی استان‌ها را عرضه می کنند. جالب اینجاست که در غرفه برخی از شهرها بعضا حتی فروشنده بومی آن شهر نیز مستقر نبوده و فرد حاضر فاقد اشراف اطلاعات گردشگری آن شهر است!

اما و اگرهای بودجه مرمت برج طغرل

شاکری با بیان اینکه شهرداری تهران قرار است در مرمت برج طغرل با سازمان میراث فرهنگی همکاری کند، خاطرنشان کرد: ظاهراً این سازمان تقاضای اعتبار 800 میلیون تومانی دارد در حالی که مطالعات و طرح اجرایی ارائه شده تناسبی با این رقم بودجه ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد شورای شهر باید با حساسیت بیشتری بر نحوه هزینه‌کرد اعتبارات در این بخش نظارت کند.

وی با اشاره به اصرار شهرداری بر ایجاد سازمانی موسوم به «سازمان گردشگری» در زیرمجموعه خود، تاکید کرد: این سازمان در حالی قرار است تشکیل شود که نه سند بالادستی در این حوزه وجود دارد و نه برنامه اجرایی مشخصی پیش روی شورای شهر است. بنابراین لازم است قبل از هرگونه تصمیم گیری در این رابطه در لایحه بودجه 96، همه جوانب آن را بسنجیم.

«گردشبری» از جنس هزینه کردن

شاکری به تجربه نیمه تمام و به مقصد نرسیده مراکز بهاران که نوعی مداخله بدون پشتوانه در کار سازمان بهزیستی کشور بود، اشاره کرد و یادآور شد: اگر قرار باشد سازمان گردشگری ذیل شهرداری تشکیل شود، باید به اهداف مشخصی دست پیدا کند و برای کشور و پایتخت آورده داشته باشد؛ کمااینکه افزایش شمار گردشگران می تواند به اشتغالزایی منجر شود. اما اگر قرار باشد بدون سند بالادستی و شرح مأموریت روشن به این حوزه ورود کنیم، دچار همان عدم بازدهی خواهیم شد که اکنون در مراکز بهاران با آن مواجهیم.

وی افزود: در واقع باید ریز مأموریت‌ها در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تهران توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مشخص و سپس سهم تکالیف شهرداری به روشنی مطرح شود. آن چه اکنون با واژه گردشگری در هشت سازمان و شرکت در شهرداری جریان دارد نوعی «گردشبری» از جنس هزینه کردن برای مخاطبان است.

به گفته وی، در ذیل بودجه موزه ها و باغ موزه ها، گردشگاه ها، سازمان نوسازی اراضی عباس آباد و … ردیف‌های هزینه‌ای در حوزه گردشگری بدون گزارش درآمد پایدار وجود دارد.

ارزش 41 هزار میلیاردی پروژه های در دست اجرا

شاکری افزود: تاکنون دو نوبت لایحه ایجاد سازمان گردشگری به صحن آمده و نتوانسته پاسخگوی پرسش‌های اعضا برای کسب مجوز تشکیل این سازمان در شهرداری باشد؛ نبود زیرساخت‌های لازم برای پذیرایی از گردشگران خارجی و بی رغبتی سرمایه گذاران برای ساخت هتل، جایی برای ورود شهرداری در این حوزه را نمی دهد.

وی با بیان اینکه گزارش کمیسیون بودجه شورا مجموع پروژه های متوقف مانده و در حال انجام را 41 هزار میلیارد تومان نشان می دهد، تصریح کرد: بی درنگ می توان گفت سازمان میراث و گردشگری باید به جای تکیه بر بودجه شهرداری کارخود را بکند و شهرداری هم، اکنون برای بار به زمین مانده پروژه ها ناچار است در ماموریت های اصلی خود دست به اولویت‌بندی بزند.

 

دیدگاه ها غیرفعال است