زیباسازی به شبهات مالی و محتوایی پاسخ دهد

1

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با اعلام مستنداتی ازنمایش آثاری از برخی نقاشان فاقد سلامت اخلاقی درقالب طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر، درخواست کرد به شبهات مالی و محتوای آن پاسخ داده شود.

مجتبی شاکری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه اشکالات اجرایی طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر را در دوره اول نیز مطرح کردم اما شهرداری بدون توجه به این موضوعات برای بار دوم هم طرح مذکور را با همان چارچوب های غلط اجرا کرد، افزود: در جلسه شورای تبلیغات فرهنگی بنا گذاشتیم برخی از آثار گنگ و نامفهوم و برآمده از سبک های مطرود کنار گذاشته شود، اما همچنان داوران انتخاب آثار تابلوهایی از سبک های مطرود و شخصیت های مساله دار را بر سر دست گرفتند.

وی با بیان اینکه بخشی از آثاری که در قالب طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر به نمایش گذاشته شد، به مکتب سورئالیسم تعلق دارد، خاطرنشان کرد: عده ای از نقاشان سورئال بدون فکر کردن و در نظر گرفتن هر گونه هنجاری اثر خود را خلق می کنند. به این ترتیب و در شرایطی که ضمیر ناخودآگاه فرد منشا اثر و منبع الهام او می شود، اهمیت سلامت روانی و اخلاقی آفریننده اثر دوچندان خواهد بود.

شاکری با اشاره به اینکه برخی از هنرمندان سورئالیست و دادائیست به دلیل عبور از منطق و تفکر از ناهنجاری های روانی در رنج بودند، گفت: برخی سورئالیست ها از آنجا که با ضمیر ناخودآگاه سروکار دارند، خودآگاه خود را با مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر سرکوب می کنند، طبعا آثاری که در چنین فرایندی آفریده می شود، انتخاب مناسبی برای نمایش در یک شهر اسلامی نیست. افزون بر این برخی از پیروان دیگر جنبش های هنری مدرن نظیر اکسپرسیونیسم انتزاعی و هنر خام نیز وضعیت مشابهی دارد و با این حال در طرح نگارخانه سهم داشته است.

این عضو شورای شهر تهران به سوابق غیراخلاقی برخی از هنرمندانی که آثار آنها به نمایش درآمده است، اشاره کرد و گفت: بر کسی پوشیده نیست که فرانسیس بیکن، نقاش اکسپرسیونیست سده بیستم، همجنس گرا بود؛ مارک روتکو که ۴ که اثر از او در چند نقطه شهر به نمایش درآمده، از پیروان مکتب اکسپرسیونیسم انتزاعی است که با خودکشی به زندگی خود پایان داد؛ در میان آثار آنری ماتیس که در این طرح سهم دارد، رقص برهنه و تابلوهایی با محور شهوت به چشم می خورد؛ ژان دوبوفه، نقاش و مجسمه ساز فرانسوی به جنبش هنر خام تعلق داشت و آفرینش های روان پریشان را نیز در زمره هنر خام قلمداد می کرد؛ دیوید هاکنی نقاش و عکاس انگلیسی نیز همجنسگرا بود.

به گفته وی، بر اساس گزارش رسمی سازمان زیباسازی، امسال در طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر شمار آثار خارجی به نمایش درآمده ۲۵۱ مورد بود که مجموعا در ۱۰۵۰ تابلو اکران شد.

شاکری در پاسخ به سوالی درباره هزینه های اجرای طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر، خاطرنشان کرد: بحث هزینه های هنگفت در سال گذشته نیز بی جواب ماند و امسال هم در بند چهارم تذکر خود از دست اند کاران اجرای این طرح درخواست کردم با این موضوع پاسخ شفاف دهند.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود ۱۵ درصد ابزار تبلیغی در اختیار پیام های فرهنگی سازمان زیباسازی قرار دارد به معنای رایگان بودن نیست. باید دید اگر یک شرکت خصوصی تابلوها را اکران کند بر استی تعداد آثار و روزهای اکران چه هزینه ای صرف طرح نگارخانه می شد. بنابراین تقاضای من اعلام مبلغ دقیق بر همین مبناست تا مشخص شود با ایرادهایی که به طرح وارد است، چقدر از بیت المال برای آن هزینه شده است. ضمن اینکه اصرار شهرداری بر اجرای دوباره این طرح با وجود اشکالات آن برخی شبهات درباره مسایل مالی اجرای این پروژه را تقویت کرده که نیازمند شفاف سازی است.
 
شاکری با اشاره به اینکه تفکر خود را به صورت مکتوب و رسمی به شهرداری ارسال کرده است، از سازمان زیباسازی درخواست کرد در مهلت قانونی به مسائل مطرح شده پاسخ دهد.

 

این گفت وگو را در سایت خبرگزاری مهر مشاهده بفرمائید.

دیدگاه ها غیرفعال است