رفع معضلات محله هرندی تا نوروز، رویاست/از متولیان حساب‌کِشی شود

1

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید از کسانی که متولی اصلاح آسیب‌های اجتماعی هستند، درباره وضعیت فعلی حساب کشی شود.

رئیس کمیته نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سئوال که به عقیده شما حضور رسانه ها در بحث آسیب های اجتماعی که زمانی خط قرمز بود، چقدر می تواند در کاهش آسیب ها موثر باشد، و اینکه تاکنون نقش رسانه ها را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: به عقیده من رسانه ها در گزارش آسیب ها بسیار خوب عمل کردند.

وی افزود: یکی از وظایف رسانه ها این است که زوایای پنهان یک مسئله را آشکار می سازند. رسانه ملی و دیگر رسانه ها در این حوزه کارنامه قابل قبولی دارند. نشان دادن این حجم آسیب بسیار مهم بود.

شاکری در پاسخ به این سئوال که چرا با وجود وعده های بسیار در زمینه آسیب های اجتماعی هنوز خلاء های بسیاری وجود دارد، گفت: در حال حاضر باید از مسئولان و متولیان برخورد با آسیب های اجتماعی حساب کشی شود چرا که آنها نتوانستند به وظایف خودشان به درستی عمل کنند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از اقدامات صورت گرفته در این حوزه گفت: متاسفانه باید بگویم هنوز ما شاهد آسیب شناسی قرارگاهی نیستیم. مسئولان باید توبیخ شوند که چرا تا همین امروز هیچ طرح مشخصی را برای مقابله با آسیب ها ندادند.

وی با انتقاد از میانداری شهرداری برای مبارزه با آسیب های اجتماعی گفت: بخش مهم مسئولیت هایی که شهرداری برعهده گرفته مربوط به دستگاههای دیگر است.

شاکری تاکید کرد: با توجه به حجم کار و عظمت آسیب های اجتماعی مطمئنم که شهرداری در میانه کار، آن را رها خواهد کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: برخورد با همه جنبه های آسیب های اجتماعی وظیفه شهرداری نیست ضمن اینکه ساختار، نیروی انسانی و بودجه اش نیز این اجازه به مجموعه نمی دهد. در واقع باید گفت تا وظایف مشخص نشود و مدیریت قرارگاهی شکل نگیرد هیچ کدام از دستگاهها نمی توانند ادعایشان را عملیاتی کنند.

وعده حل معضلات اجتماعی در هرندی رویا است

این عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این سئوال که معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری وعده حل آسیب های اجتماعی هرندی را تا نوروز امسال داده، گفت: این وعده ها صرفا یک رویا است.

وی با اشاره به گزارشی که قالیباف شهردار تهران در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران ارائه داده بود گفت: قالیباف در آخرین گزارش خود با صراحت عنوان کرد: ما مدل بیرونی برای برخورد با این آسیب ها نداریم و مدل داخلی را باید با آزمون و خطا پیش ببریم.

شاکری تاکید کرد: با همین استدلال، حل کارتن خوابی و دیگر آسیب های اجتماعی محله هرندی تا نوروز امسال نه تنها امکان پذیر نیست که یک آرزو است.

رئیس کمیته نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه رهبری انقلاب برای برون رفت از آسیب ها ورود جدی داشته اند، لذا ورود همه دستگاههای مرتبط برای حل این مسئله حیاتی است گفت: تذکرات اعضای شورای شهر تهران و اختصاص چندین جلسه مهم در صحن علنی به این مسئله از جمله اقدامات مهم شورای شهر تهران بود.

شاکری در خاتمه گفت: با این حال این نوع برخورد با آسیب ها، ما را به جایی نمی رساند. شهرداری نمی تواند هم مسکن، هم تحصیل، هم فعالیت های مربوط به حوزه پیشگیری رسیدگی به کودکان خیابانی و ساماندهی معتادان و کارتن خواب ها را با هم انجام دهد. ما نیاز به طرح جامع، اطلاعات درست و عملیات منظم و برنامه ریزی شده داریم.

 

این گفت وگو را در سایت خبرگزاری مهر مشاهده بفرمائید.

دیدگاه ها غیرفعال است