رسیدن به نامزد واحد برای نیروهای انقلاب حیاتی است/ متکثر شدن خطای راهبردی است

1

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه رسیدن به نامزد واحد در سمت نیروهای انقلابی بسیار حیاتی است، گفت: نباید دچار خطای راهبردی شده و متکثر شویم.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در نشست سراسری شورای استانی جمعیت جانبازان که با حضور دبیران استانی این جمعیت برگزار شد، با تاکید بر ضرورت جریان شناسی گفتمانی در جبهه نیروهای انقلاب و جناح رقیب، گفت: کار تشکیلاتی می تواند به این جریان شناسی کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه برای حاکمیت بخشیدن به احکام دینی، نیازمند سازمان و تشکیلات و نیز ارتباط متقابل افراد با یکدیگر است، گفت: قطعا برای عمل به انجام وظایف فردی دینی مشکلی وجود ندارد اما وقتی در قالب یک حکومت و نظام، اجرای احکام دنبال شود، در این صورت به سازمان ها و لایه های تشکیلاتی برای اصلاح جامعه نیازمندیم.

وی با بیان اینکه نمی توان با عمل فردی به دین، تضمین کنیم که دین پیاده می شود، افزود: نه فقط در ساحت دین، بلکه امروز در ساحت های مختلف این موضوع آشکار شده است. به عنوان مثال اقتصاد خانوار به اقتصاد جامعه مرتبط است واقتصاد هر جامعه نیز بی ارتباط با اقتصاد جهانی نیست. در حوزه سیاست نیز شرایطی غیر از این حاکم نیست و اگر قرار است پرچم دین در جامعه برافراشته باشد، ارتباط تشکیلاتی با منشا قرآنی باید وجود داشته باشد تا از آن صیانت کند.

شاکری با اشاره به اهمیت انسجام، وحدت و هم افزایی قشر متدین در مسائل گوناگون که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، گفت: توصیه های رهبری درباره بایدها و نبایدهای کار تشکیلاتی نشان از اهمیت این موضوع دارد و این مساله باید مورد توجه تمام اعضای جمعیت جانبازان باشد؛ اعضای این جمعیت همواره باید در نظر داشته باشند که فعالیت خود را جزئی از فعالیت دینی تلقی می کنند و اگر این فعالیت تشکیلاتی منتج به افزایش باور و اعتقادات ما نشود، سودی ندارد.

وی با بیان اینکه جمعیت جانبازان دست دبیران استانی را برای اجرای برنامه های متعدد در سطح استان باز گذاشته است، گفت: دبیران استانی می توانند ضمن برگزاری همایش های استانی، به تشکیل کارگروه‌های مختلف اقدام کنند و فعالیت های ترویجی گوناگونی در سطح استان پایه ریزی کنند.

دبیرکل جمعیت جانبازان با بیان اینکه این جمعیت باید تلاش کند منویات رهبری در جامعه محقق شود و به عبارتی دست برتر را برای اجرای بیانات ایشان ایجاد کنیم، گفت: برای این منظور باید کار منسجم و دقیق تشکیلاتی با دایره وسیع مخاطبان اعم از اعضای جمعیت و سایر مردم انجام داده و نسبت به پاسخ به پرسش های افکار عمومی اهتمام کنیم. اعضای جمعیت جانبازان باید در سطح جامعه روشنگر باشند و به ابهامات مردم پاسخ دهند.

شاکری معتقد است برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی می توان به شیوه پیامبر در دوران بعثت عمل کرد، به این ترتیب که از دو ابزار محبت و استدلال برای قانع کردن عقول به صورت توامان استفاده کرد.

وی افزود: باید صفاتی از قبیل مهرورزی در همه ما زنده تر از همیشه باشد و به دور از هرگونه ناراحتی و دلخوری با آحاد مردم ارتباط بگیریم. البته می پذیرم که کار سختی است، چراکه برای محبت کردن لازم است انسان دلخوری های گذشته را کنار بگذارد و اگر دیگران ناراستی می کنند، ما نباید مقابله به مثل کنیم، بلکه باید با سعه صدر مسیر صحیح را در پیش بگیریم و جاذبه داشته باشیم.

شاکری با بیان اینکه در بعد استدلال نیز، نیازمند خبر، اطلاعات و تحلیل صحیح هستیم، افزود: برگزاری همایش های گوناگون در جمعیت جانبازان با همین هدف صورت می گیرد که اخبار و تحلیل ها مبادله شود و با نگاهی کلان نگر، موضوعات روز را بررسی کنیم. در نهایت هدف نهایی فعالیت تشکیلاتی ما این است که در تحقق سلسله مراتبی که در منشور گام دوم در بابت خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی به آن اشاره شده است نقش آفرین باشیم. طبعا هر تفکری برای رسیدن به جایگاه بلند، باید از مسیر انسان ها عبور کند و به عبارتی باید در وجود ما نوری ایجاد شود و این نور در قالب یک حرکت جمعی انسجام پیدا کند و سپس استمرار این حرکت، یک جریان تمدن ساز را در کشور رقم بزند.

در ادامه این جلسه شاکری به پرسش های دبیران استانی پاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه جمعیت جانبازان برای حمایت از نامزدهای شورای شهر که از خانواده بزرگ جانبازان و ایثارگران هستند، گفت: سیاست جمعیت جانبازان این است که ما در جست و جوی شایستگان باشیم و از آنها در انتخابات حمایت کنیم. از دفاتر استانی هم خواسته ایم چه در میان خود و چه در میان سایر اقشار و گروه ها به دنبال کسانی باشند که علاوه بر آشنایی با مکتب امامین انقلاب، اهل وقت گذاری، استدلال و اقناع باشند و در عین برخورداری از دانش، شجاعت لازم برای دفاع از حقوق شهروندان را نیز داشته باشند.

به گفته دبیرکل جمعیت جانبازان، با رصد و یافتن نامزدهای شایسته، هر یک از اعضای جمعیت که طبعا در گروه های اجتماعی دیگری نیز حضور دارند، این افراد را به مردم معرفی خواهند کرد و به این ترتیب به انتخاب اصلح کمک می کنند.

شاکری با تاکید بر اینکه در لایه بالاتر می توان نامزدهای شایسته را به سایر اضلاع جبهه تحول خواهان انقلابی یعنی اعضای دو تشکل جمعیت ایثارگران و رهپویان انقلاب اسلامی نیز معرفی کرد، افزود: هر یک از این سه تشکل که در کنار یکدیگر جبهه تحول خواهان انقلابی را تشکیل داده اند، اگر با یک سوم جامعه به نوعی در ارتباط باشند، عملا می توان نامزد اصلح را به کل جامعه معرفی کرد و این امتیاز ویژه کار تشکیلاتی است که زمینه چنین هم افزایی هایی را فراهم می کند.

وی با بیان اینکه در لایه بالاتر، جمعیت جانبازان یک عضو شورای ائتلاف است که دایره وسیع تری از اقشار، احزاب و اصناف را در بر می گیرد، گفت: از طریق معرفی نامزد اصلح به شورای ائتلاف نیز، حمایت از نامزدهای شایسته صورت خواهد گرفت.

شاکری در ادامه با اشاره به اینکه اکنون دیگر دوره ای نیست که بتوان تشکیلات را با لایه های تو در تو اداره کرد، گفت: تلاش ما این است که عمده برنامه های جمعیت جانبازان در مرکز با حضور و مشارکت اکثریت اعضا از سایر استان ها باشد و اطلاع رسانی کامل جلسات نیز از طریق سایت جمعیت در بستر اینترنت صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا شورای ائتلاف به نامزد واحد می رسد؟ توضیح داد: حتما باید به نامزد واحد برسند. گاهی یک مساله، مطلوب یا مقدور و ممکن است اما گاهی ناگزیریم و راه دیگری نداریم. اکنون هم با توجه به شرایط حاضر و هم اضطرار و ناگزیری ما ایجاب می کند که به نامزد واحد برسیم چراکه در غیر این صورت شکست قطعی است.

به گفته شاکری، جناح رقیب تمام نیروی خود را به کار گرفته و نهاد اجماع ساز مشخصی را ایجاد کرده تا با یک نامزد واحد به میدان بیاید. آنها در مسیر انحرافی خود این خردورزی را داشته اند و ما نیز باید در موضع صحیح خود چنین اعتباری را برای شورای ائتلاف قائل باشیم.

وی با بیان اینکه جناح رقیب ناجوانمردانه ناکارآمدی های دولت فعلی را نیز به سمت نظام و رهبری سوق می دهد تا پیروز میدان انتخابات شود، خاطرنشان کرد: امریکا مستقیما در انتخابات ما دخالت می کند و حمایت های خود را به نحوی اعمال می کند تا جناح غربگرا در کشور پیروز شوند. در این شرایط رسیدن به نامزد واحد در سمت نیروهای انقلابی بسیار حیاتی است.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه حجت الاسلام رییسی خود بنیانگذار شورای ائتلاف در سال های گذشته بوده است، گفت: مذاکراتی انجام شد که تشکیلات شورای وحدت نیز به شورای ائتلاف بپیوندد و تجربه موفق انتخابات مجلس که با شورای ائتلاف رقم خورد، به این ترتیب تکرار شود. سایر نامزدها نیز اگر قرار است وارد میدان شوند، باید در راستای تقویت نامزد اصلی گام بردارند. در حال حاضر نیز آقای رییسی در همه نظرسنجی ها از سایر افراد پیش است و آرای منفی کمتری دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم آقای رییسی به میدان بیاید اما به هر دلیل اگر این اتفاق نیفتند ما نباید دچار بن بست شویم. بنابراین توجه داشته باشیم که هیچ یک از نامزدهای احتمالی انتخابات را منکوب نکنیم چراکه در این صورت رابطه عاطفی ما با وی قطع می شود و اگر در شرایط اضطراری مجبور شویم تصمیم دیگری اتخاذ کنیم، عملکرد مطلوبی در تبلیغ وی نخواهیم داشت.

شاکری معتقد است هر دو طرف میدان مبارزه انتخاباتی اکنون در حالت تعلیق قرار دارند و به همین خاطر نامزد نهایی آنها هنوز نامشخص است؛ کما اینکه جناح مقابل به دنبال این است که از طریق بی آبرو کردن مجلس یازدهم برای خود کسب آبرو کند و بعد در بوق کن دکه مجلس انقلابی هم نتوانست گرهی باز کند.

وی یادآور شد: از طرفی اگر التماس های پنهانی دولت به بایدن برای رفع یا تعلیق تحریم ها جواب دهد، آمریکایی ها تصور میکنند برگ برنده به دست اصلاح طلبان خواهد افتاد و مردم ممکن است دوباره به آنها اقبال نشان دهند، چراکه تصور می کنند برجام ثمره داده است.

شاکری با بیان اینکه مردم اکنون چشم بسته متوجه گرانی، قاچاق، بیکاری و مشکلاتی نظایر آن می شوند، گفت: با این حال جناح غربگرا از ظرفیت فضای مجازی استفاده کرده و مشکلات ناشی از عملکرد خود را به نظام جمهوری اسلامی نسبت می دهد. در این شرایط ما باید انسجام خود را حفظ کرده و علیه یکدیگر صحبت نکنیم؛ بلکه تمرکزمان بر ذکر مزیت های جمهوری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی باشد.

وی توصیه کرد دبیران استانی جمعیت جانبازان با همین محوریت در استان های خود همایش های مجازی برگزار کرده و اخبار روز انتخاباتی را باری مخاطبان خود تحلیل کنند.

دبیرکل جمعیت جانبازان در پاسخ به سوالی درباره حضور جبهه پایداری در شورای ائتلاف، گفت: جبهه پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته است اما به گونه‌ای اعلام کرده اند که در صورت حضور آقای رییسی در انتخابات، از وی حمایت خواهند کرد. اما به هر حال این احتمال که وی تمایلی به نامزدی در انتخابات نداشته باشد را نیز نباید از نظر دور داشت و آنجاست که نقش وحدت مشخص خواهد شد. در صورت بروز چنین شرایطی نباید خطای راهبردی مرتکب شده و متکثر شویم. از جبهه پایداری دعوت می کنیم در این صورت نیز برای تعالی اسلام و انقلاب وحدت کنند، وگرنه شکستمان قطعی است.

وی افزود: در دوره قبل نیز برخی چهره های سیاسی اعلام کردند که حاضر به ائتلاف نیستند اما در نهایت همه آمدند و ید واحده ای شکل گرفت تا مجلس یازدهم با ترکیب فعلی تشکیل شود. امیدواریم در این انتخابات نیز ساز جدایی نواخته نشود.

شاکری بار دیگر توصیه کرد جمعیت جانبازان در استان ها برای فضاسازی سیاسی و ایجاد هیجان انتخاباتی، از عنصر محبت غافل نشود و توضیح داد: برگزاری دیدار با خانواده زنان شهیده و جانباز که مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اخیر خود به آنها اشاره کردند، دیدار با خانواده شهدای کرونایی و اقداماتی از این دست کمک کننده است. مردم باید شما را با خود و در کنار خود ببینند و بدانند شمایی که پرچم دار اصول و ارزش های دفاع مقدس و فرهنگ جهاد و شهادت هستید، چنین سیره ای دارید. در این صورت است که در میدان انتخابات نیز از شما تبعیت خواهند کرد.

دبیرکل جمعیت جانبازان درباره نامزدی «سعید محمد» در انتخابات نیز گفت: اصل کلی این است که هیچ یک از نامزدهای جبهه انقلاب را نفی نکنیم. اگر جلسه ای با حضور وی تشکیل شود، اعضای جمعیت می توانند در آن جلسات شرکت و با وی گفتگوی عمیق و هدفمند برای تصدی جایگاه ریاست جمهوری کنند؛ ابعاد شخصیت او را بکاوند و برنامه های تخصصی وی را مورد مداقه قرار دهند. همچنین او و سایر نامزدهای احتمالی باید به این سوال مهم پاسخ دهند که اگر آقای رییسی به میدان بیاید، کنار خواهند رفت یا نه؟ و اینکه اگر در بزنگاه نهایی شواری ائتلاف از وی خواست به نفع یک نامزد واحد کناره گیری کند، حاضر به این کار هست یا نه.

وی تاکید کرد اعضای جمعیت جانبازان نباید در هیچ یک از ستادهای انتخاباتی نامزدهای قابل احترام جبهه انقلاب پیش از اعلام اجماع بر نامزد واحد فعال شوند. البته اگر نامزد واحد شورای ائتلاف معرفی شود تکلیف مشخص خواهد شد و همه دفاتر استانی نیز برای وی تبلیغ خواهند کرد و این یک تکلیف است.

وی در خصوص نسبت جمعیت جانبازان با جبهه تحول خواهان انقلابی، گفت: هدف از کنار هم قرار گرفتن سه تشکل جمعیت جانبازان، ایثارگران و رهپویان در کنار یکدیگر در قالب جبهه تحول خواهان این است که در مسائلی با یکدیگر هم افزایی داشته باشیم. هر سه تشکل استقلال رای و نظر خود را دارند اما در مساله پشتیبانی از نامزدها با یکدیگر هماهنگ عمل می کنیم.

شاکری در عین حال تاکید کرد جمعیت جانبازان و جبهه تحول خواهان به هیچ وجه نامزد مستقل معرفی نخواهند کرد و کاملا پیرو نظر و رای نهایی شورای ائتلاف خواهند بود. همه ما از یکدیگر سبقت خواهیم گرفت برای رسیدن به یک مقصد مشخص؛ نه اینکه به دنبال تکثر باشیم و هر کس رای  نظر خود را دنبال کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احزاب پایداری، ایستادگی و پیشرفت و عدالت گفت: همه ما دوستان یکدیگر هستیم و نباید با هم رقابت منفی داشته باشیم بلکه باید به دنبال هم افزایی باشیم. همه احزاب مذکور جزوی از مجموعه نیروهای انقلاب هستند که فعالیت می کنند و ما می توانیم با یکدیگر تعامل سازنده داشته و از اخبار و تحلیل های احزاب هم فکر خود استفاده کنیم، اما استقلال خود را از دست نداده و زیر مجموعه هیچ حزب دیگری نخواهیم شد.

دیدگاه ها غیرفعال است