دیو و دلبر ساختن برنامه اتاق فکر جناح رقیب/به انزوا رفتن روحانی با فشار اصلاح‌طلبان/استراتژی اصلاح‌طلبان پس از فوت هاشمی

1

عضو شورای شهر برخی برنامه‌های اتاق فکر جناح رقیب در انتخابات را مورد نقد قرار داد و گفت: اینکه هر چه صفتها، ایده‌ها و نظریات بد و سیاه است به طرف مقابل نسبت دهند و هر چه که شاید چهره مناسبی است به خود نسبت دهند بخشی از برنامه‌های اتاق فکر آنان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها جمعه 29 اردیبهشت در سراسر کشور و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

در این میان حوزه «تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر» یکی از مهم‌ترین حوزه‌های رأی‌گیری محسوب می‌شود و مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر باید 21 نفر را از میان خیل کاندیداها برگزینند.

در میان کاندیداهای پرتعداد شورای اسلامی شهر تهران، افراد متفاوت شناخته شده و شناخته‌ نشده‌ای هم مشاهده می‌شوند.

یکی از مهمترین لیست‌هایی که در این دوره منتشر شده لیست خدمت متشکل از تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از کاندیداهای کارآمد و متخصص است.یکی از کاندیداهای لیست خدمت که در شورای چهارم نیز به عنوان رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر فعالیت داشت و در همه پستهای حضور یافته عملکردی جهادی را از خود بروز داده مجتبی شاکری است.

در ادامه مشروح گفت‌وگو با مجتبی شاکری می‌آید:

تسنیم: در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها که قرار است 29 اردیبهشت برگزار شود، شاهد ردصلاحیت‌ها و تأیید صلاحیت‌های شبهه انگیز نامزدهای شورای شهر تهران بودیم؛ عملکرد هیئت نظارت شهر تهران را چطور ارزیابی می‌کنید و چرا برخی افراد شناخته شده و موجه ابتدا رد صلاحیت شدند و چرا افرادی که تصور تأیید صلاحیت آنها تا حدود زیادی پایین بود تأیید شدند؟

آن چه که موجب تعجب همه شده همین نحوه رسیدگی در صلاحیت‌های کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران بوده است.

اما اتفاقی که در بررسی صلاحیت‌ها افتاد به نظر من برداشتهای شخصی بود که هیئت نظارت برخی صریحاً اظهار کردند که استعلام از این چهار منبعی که وزارت اطلاعات، ناجا، قوه قضاییه و ثبت است اینها نظر مشورتی است و تصمیم نهایی را خودشان می‌گیرند.

با این تعبیر هیچ جایی برای هر نوع تصمیمی باقی نمی‌ماند؛ می‌توانند هر تصمیمی را بگیرند و حتی خود این تیمی که اکثریت آنها از کسانی است که منتقد شورای نگهبان و نحوه رسیدگی شورای نگهبان بودند که این نظارتها استدلایی است و نباید استصوابی باشد خودشان نوعی عمل کردند که واقعاً از نظارت استصوابی شورای نگهبان هم به نوعی جلوتر رفت.

عدم تایید صلاحیتها برای در انتظار نگه داشتن طرف رقیب

حتی بررسی خود اسامی را که اعلام کردند نشان می‌داد که واقعاً مهندسی شده است.این برخورد انجام شده برای در انتظار نگه داشتن طرف رقیب است تا نتوانند فهرست خودشان را ببندند و فرصت کار و جمع‌بندی را از آنها بگیرند.

مجموعه کسانی که حتی در انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند اما از جناح خودشان بودند را تائید کردند و کسانی که در انتخابات مجلس تائید شورای نگهبان را کسب کرده بودند در انتخابات شوراها توسط هیئت نظارتها رد کردند؛ این مهندسی بودن قضایا در پشت صحنه به نظر می رسد که خیلی جدی بوده است.

اما در حال حاضر با توجه به کسانی که در صحنه حضور یافته‌اند به نظر می‌رسد که آرایش در انتخابات شورای شهر آرایشی هست که می‌توانند رقابت کنند.

درگیری‌های متعدد در اردوگاه اصلاح‌طلبان

سمت اصلاح طلبان، فهرستهای متعدد و درگیریهای بسیار جدی که با هم دارند و شاید تا به حال این نحو درگیری و این نحو هتک حرمت نسبت به همدیگر و چهره‌های شناخته شده را ما نداشته‌ایم که اصلاح طلبها نسبت به هم داشته باشند و طرف نیروهای انقلاب هم به نظر من انسجامش در مجموع خوب است هر چند  فهرستهای متنوع هم این طرف بیرون می‌آید اما چون فهرست اصلی که فهرست خدمت است با یک سنجیدگی و یک آگاهی صورت گرفته فهرست برتر را در برمی‌گیرد.

فهرست خدمت مجموعه‌ای است چرا که هم موتلفه و هم رهپویان هم ایثارگران و هم جانبازان و هم خدمتگزاران، پایداری، بسیج و هم هیئت ها مجموعاً در این فهرست توانستند یک وحدت کلمه‌ای را داشته باشند که فکر می کنم محور برای همه همین فهرست است.

فهرستهای دیگر را هم باید دوستان رعایت کنند شاید برخی از این تغییر نامها گریز ناپذیر باشد اما انسجام  در مجموع در اردوگاه نیروهای انقلاب بهتر از آن وضعیتی است که در مجموعه اصلاح طلبان است.

تسنیم: اصلاح‌طلبان تأکید داشتند که لیست خود را با رئیس دولت اصلاحات ببندند؛ چرا توجیه داشتند که از خاتمی استفاده کنند و ارزیابی شما از این استراتژی چیست؛ چرا اصلاح‌طلبان لیست خود را به اسم شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و خاتمی معرفی می‌کنند؟

من فکر کنم سرفصل جدیدی بعد از فوت آقای هاشمی اتفاق افتاده و نشان دهنده این است که تا موقعی که آقای هاشمی زنده بودند آن مجموعه امکان این را داشت که در موارد اختلافی به یک جمع بندی مشترکی نائل شود اما در حال حاضر آنها واقعاً کسی را ندارند که بحث آنها را جمع کند و حتی اختلاف بین آقای روحانی و خاتمی به طور جدی در همین قضایای ریاست جمهوری و نامزد شدن آقای جهانگیری و قولهای متعددی را که از وی بگیرند که اگر قالیباف آمد شما حق داری ثبت‌نام کنی بعد از مناظره سوم هم باید کناره گیری کنی و حتی ستادی در کل کشور هم نداشت که برایش کار کنند نشان دهنده این است که اختلافات آنها واقعاً به مو رسیده است.

وضعیت طرف مقابل نشان می‌دهد اعتمادشان نسبت به همدیگر به نوعی سلب شده که حتی آقای خاتمی نتوانستند آقای روحانی را غالب کند، آقای لاری و نوری رفتند وساطت کنند برای این که این کار انجام شود.

در بحث شوراها هم شاهدیم فهرستهای متعدد را شکل داده‌اند که هر یک گروهی می‌روند دور یک نفر جمع می‌شوند و یک فهرستی را تشکیل می‌دهد.

بنده خودم در صحن هم نسبت به دوستان و همکارانی که اصلاح طلب بودند گفتم به هیچ وجه پذیرفته شده نیست که شما اظهار ارادت نسبت به مقام معظم رهبری می‌کنید بعد می‌روید جلسه با آقای خاتمی کسی که بعد از فتنه 88 مطرود است برگزار می‌کنید.

دوگانه عمل کردن برخی از اصلاح ‌طبان

کسانی که پیش آقای خاتمی می‌روند نشان می‌دهند که دوگانه و دوچهره عمل می‌کنند؛ نمی شود کسی هم اظهار ارادت نسبت به مقام معظم رهبری کند و هم این که نرد دوستی با کسی ببازد که در مقابل مقام او ایستاد و آن اردوکشی خیابانی که گناه نابخشودنی در تاریخ ماست را انجام داد.

بنابراین به نظر می‌رسد این شکاف و این تشتت  در جریان رقیب بیشتر خواهد شد. انشعابات بین اعتدالیون و اصلاح‌طلبان و کارگزاران و حزب کار هم وجود دارد و من فکر می‌کنم که یک وضعیت جدیدی به خودش خواهد گرفت.

تسنیم: در مورد تخریبهای اخیری که نسبت به شورای شهر به‌ویژه شورای چهارم و شهرداری تهران به‌خصوص در ایام انتخابات انجام گرفت دارد نظر شما چیست؛ تخریب‌گران چه اهدافی را دنبال می‌کنند؛ در شورای آتی هم اگر اصلاح طلبها حضور پیدا کنند این تخریبها چه میزان خواهد بود و چقدر ادامه پیدا می‌کند؟

یک روحیه دوقطبی کردن و دیو و دلبر کردن و سیاه و سفید نشان دادن حتی در این مناظره‌ها هم به خوبی ملاحظه ‌شد که البته این ترفند نهایی را هم آقای روحانی و هم آقای جهانگیری بروز دادند.

رفتار انجام شده حاصل یک تصمیم جمعی و مشورتی است که از سوی طرف مقابل انجام شد و اتاق فکری در پشت این قضایا وجود دارد.

اینکه هر چه صفتها و رفتار و ایده‌ها و نظریات بد و سیاه است به طرف مقابل نسبت بدهند و هر چه که شاید چهره مناسبی است به خودشان نسبت بدهند بخشی از برنامه‌های آنان است.

همان تعبیری که جنگ و صلح را نیروهای انقلاب، نماینده جنگ هستند و آنها نماینده صلح هستند یعنی تعبیر سازش کاران و کسانی که مقاومت می‌کنند و پایداری دارند بخشی دیگر از اتاق فکر آنان است.

واژه سازش را تبدیل به صلح کردند و واژه مقاومت را تبدیل به جنگ  کردند که این رویکرد جفای بزرگی بوده که نسبت داده‌اند.

به‌طور حتم همه مردم ما از کسانی که سازش‌ کاری نسبت به استکبار نسبت به ظلم دارند گلایه‌مند هستند.

در ادبیات امام و هم در ادبیات مقام معظم رهبری فرودستی نسبت به استکبار یک صفت رذیله است که هم به لحاظ فردی و هم به لحاظ اجتماعی و حکومتی‌اش برای خواص یک صفت زشتی شمرده می‌شود.

اینکه جمع خودشان را به عنوان نوید صلح نشان دهند و طرف مقابل را به عنوان جنگ نشان دهند تمامیت خواهی محسوب می‌شود؛ این رفتارها در هر دوره‌ای در قالب شعارهایی بروز می‌کند و اینها نمی‌توانند دست از این تمایزخواهی بردارند.

این که بالاخره آقای روحانی آمد سردمداری این مجموعه را به عهده گرفت آقای روحانی نه کارگزاران بود و نه جزء اصلاح طلبان بود اما در حال حاضر مجموعه‌ای که مشاوره به او می‌دهند و گرد او تمشید امور را دارند کسانی هستند که از همین تفکر هستند؛ آقای روحانی می گفت که من نه آنچنان چسبندگی به اصلاح طلبها دارم نه این با اصول گرایان فاصله‌ای دارم و در دولتم از همه استفاده می‌کنم اما عمل نکرد و رفتارش مثل بسیاری از وعده‌هایی بود که عمل نکرد.

آقای روحانی در حال حاضر یک طرفه رفتار کرده و به آن سمت و سو می‌رود؛ تعبیر طرف رقیب این است مدت نبودن در صحنه را جبران کنند؛ پستها را قبضه کنند و این تمامیت خواهی فقط مخصوص هیئت دولت نیست مجلس را هم به این سمت رفتند.

آنها به دنبال این هستند که یعنی همان فتح سنگر به سنگری که حجاریان می‌گفت و همان دو قطبی کردنهایی که آن را طراحی کرده بو عملیاتی کند.

به انزوا رفتن روحانی با فشار اصلاح‌طلبان

به نظر می‌رسد که فشار حتماً اصلاح طلبها آقای روحانی را یا به انزوا خواهد کشید یا  از قطار توسعه، قطار اداره نظام پایین خواهند کشید؛ چون کسانی که پشت صحنه هستند نه به آقای هاشمی رحم کردند نه به آقای خاتمی رحم کردند آقای روحانی هم شامل این قضایا می‌شود بنابراین  آن روحیه تمامیت خواهی شما تردید نکنید که این یک امر ادامه دار است.

حتی تحلیل محتوا می‌شود کرد که دوره به دوره انقلاب ما که از آقای هاشمی این سازش ‌کاری شروع شد این کرنش کردن مقابل استکبار شروع شد همان راز قطعنامه را اگر شما ملاحظه کنید که آقای غضنفری زحمتش را کشیده‌اند نشان می‌دهد که ابعاد این سازش واقعاً از کجا شروع شد و به کجا ادامه پیدا کرد تا به جام زهر رسید؛ از جام زهر هم بعداً به این که شعار عدالت خواهی در دوره سازندگی زیرپا گذاشته شده بعداً هم همین طور تا به ماجرای انتخابات 84 هم بحث تقلب را آقای هاشمی مطرح کردند و سال 88 که تقلب دیگر عملیاتی مطرح شد و به صحنه آمدند.

تسنیم: بحث فرهنگ در شهر تهران بسیار حائز اهمیت است؛ در صورت ورود افراد تساهل و تسامح کار به شورای آتی شهر تهران وضعیت فرهنگی تهران و چشم انداز آن را چه طور ارزیابی می‌‌کنید؟

بحث فرهنگ یکی از دغدغه‌های بزرگ مقام معظم رهبری است که در کنار دغدغه‌های سیاست بین‌المللی و اقتصاد مقاومتی مورد تاکید ایشان بوده است.

ما واقعاً در عرصه فرهنگی هم یک فرهنگ مقاومتی را متکی به ارزشهای انقلاب مورد تاکید فرمایشات حضرت امام، مقام معظم رهبری را نیازمند هستیم.

وادادگی دولت مستقر در عرصه فرهنگی

در عرصه فرهنگ وادادگیهای بسیاری از جانب دولت مستقر وجود داشته است؛ همین تعویض وزیر فرهنگ که پس پرده واقعاً ناراحت کننده‌ای دارد و تولیداتی که صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد که این وضعیت فرهنگی مطلوب نیست.

اما این که ظرفیتهایی که در شهرداری تهران و در شهر تهران وجود دارد واقعاً این ظرفیتها بسیار گسترده است؛ همین مقدار بودجه فرهنگی را که ما در شورای شهر برای بحث فرهنگ گذاشتیم تقریباً حدود یک هزار و 500  میلیارد تومان است؛ این مبلغ  تقریباً دو برابر بودجه وزارت ارشاد است.

رقم بودجه وزارت ارشاد  600 میلیارد تومان است و این جا یک هزار و 500 میلیارد بودجه فرهنگی وجود دارد که نشاندهنده ظرفیت بسیار بالا است.

اما همان طور که می‌دانید اتاق فکر و این که چه فرهنگی این را رقم بزند مهم است؛ چون در برخی از موارد مثلاً خانه‌هایی، کانونهایی، انجمنهایی مورد حمایت قرار می‌گیرند که من فکر می‌کنم که با تعریف گفتمان انقلاب اسلامی اینها نباید به آنها کمک شود و باید از دایره کمک خارج شود چون کسی که اگر کانونی انجمنی مرکزی اینها در راستای اندیشه و تفکر انقلاب اسلامی نیستند نباید از عوارضی که مردم می‌دهند مورد تامین واقع شوند؛ البته اینها قابل مدیریت است اما وجود همین تفکر زاویه دار با انقلاب و اندیشه سازش با استکبار که وجود دارد این در تصمیم گیریها خودش را نشان می‌دهد.

به نوعی در شرایطی مصوباتی را در شورای شهر می‌گذرانند که این مصوبات یک دفعه تمام بودجه شهر را می‌بلعد.

بنده یک مثال بزنم این بحث گردشگری مطرح است گردشگری امر درست و خوبی است اما ما سازمان داریم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است آنها باید اسناد بالادستی را مورد توجه قرار دهند.

دست در جیب مردم کردن در بحث ساختمانهای میراثی

درگیر کردن شهرداری تهران با بحث ساختمانهای میراثی و بحث گردشگری به معنی دست کردن در جیب مردم است و این برنامه‌های دولت محسوب می‌شود.

متاسفانه دولت در حال حاضر 14 هزار میلیارد به شهرداری بدهکار است و هزینه‌اش را در مورد مترو پرداخت نمی‌کند و اتوبوسهایی که باید خریداری شود را در اختیار شهرداری نمی‌گذارد.

پول شهرداری در حمل  نقل داده نمی‌شود اما می‌آیند از طریق حساس کردن شورای شهر بحث میراث، گردشگری را هم مطرح می‌کنند و مسائل را به‌گونه‌ای بر گردن شهرداری تهران می‌اندازند؛ رفتارشان در مسائل دیگر نیز همینگونه است؛ به عنوان مثال ماجرای آسیبهای اجتماعی که مربوط به سازمانهای موظف خود است را می‌خواهند گردن شهرداری بیندازند و این صحبتها و رفتارها همانند بسیاری از مسائل دیگری است که گردن شهرداری می‌اندازند و ربطی به شهرداری هم ندارد.

برخی می‌خواهند با وجود تفکری هر جا که می‌رسند به نوعی دست در جیب شهر داشته باشند و باید مردم نسبت به این موضوع هوشیار باشند.

دیدگاه ها غیرفعال است