دولت ادبیات خود در برابر سپاه را اصلاح کند

1

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با تأکید بر ضرورت پرهیز رییس‌جمهور از اتخاذ مواضع چندگانه، خواستار جلوگیری از تکرار ادبیات ناخوشایند علیه فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مسیر توسعه کشور و اصلاح این ادبیات شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجتبی شاکری در تذکر پیش از دستور خود در جریان سیصد و پنجاه و پنجمین جلسه شورای شهر تهران که به‌صورت غیرعلنی برگزار شد، با تقدیر از عملیات موسوم به لیلة القدر و شلیک موشک‌های ذوالفقار که به انفجار مقر داعش در دیر الزور انجامید، گفت: کار اطلاعاتی دقیق سپاه قدس نیز برای کمک به نقطه‌زنی دقیق مقر دشمن ارزشمند بود و مجموعه این عملیات نشان می‌دهد فرمان مقام معظم رهبری برای شلیک این موشک‌ها اقدام عملی در پاسخ به نفرت ملی و فراملی از آمریکا، اسرائیل، داعش و آل سعود بود که با عزت و اقتدار محقق شد و یک پیروزی بزرگ را هم نصیب ملت کرد و نشان داد 28 خرداد می‌تواند سرفصلی برای رونمایی از گفتمان اقتدار و مقاومت باشد.

وی با اشاره به برگزاری راهپیمایی باشکوه روز قدس امسال، گفت: مردمی که در ایران و اقصی نقاط دنیا در این مراسم حاضر می‌شوند و فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر می‌دهند، خالق این تصویر بزرگ و سرمایه عظیمی هستند که پیشِ‌روی دنیا به نمایش درآمد. رسانه‌ها نباید این تصویر پرشکوه را نادیده بگیرند اما برخی از روزنامه‌ها در صفحه یک خود به‌جای بازنمایی این حماسه صرفاً به حواشی پیرامون رییس جمهور در روز قدس پرداختند و تابلوی زیبای این روز را تحت الشعاع حواشی قرار دادند که رفتاری غیرحرفه‌ای در برابر عظمت حضور ملت بود.

شاکری ابراز امیدواری کرد: دولت هم با همین دقت نقطه‌زنی موشک‌های ذوالفقار، نسبت به انهدام آسیب مهم ورود کالاهای قاچاق می‌تواند نقطه‌زنی کند. قوه قضاییه نیز باید به همین دقت شلیک موشک‌های خود را برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و دانه‌درشت‌ها به کار بندد.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه طبق قواعد حقوقی کسی که آغاز کننده یک عمل است، مسئولیت اصلی را به‌عهده دارد، اظهار کرد: اینکه برخی از مسئولان دولتی قرارگاه خاتم الانبیا(ص) سپاه و کارهای شایسته‌ای را که این نهاد مطابق اصل 148 قانون اساسی انجام می‌دهد زیر سؤال ببرند، رفتار شایسته‌ای نیست. استفاده از امکانات نیروهای مسلح برای توسعه و آبادانی به اجرای پروژه‌های عمرانی عظیمی در کشور انجامیده که نمونه‌هایی از آن نیز در شهرداری تهران اجرا شده و افتخارانگیز است.

وی ادامه داد: حتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که رییس جمهور افتتاح کرد نیز توسط قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه اجرا شده است، بنابراین اینکه رییس جمهور از فعالیت اقتصادی سپاه با الفاظ خصولتی و اصطلاحاتی نظیر «دولت تفنگداران» که نزد مردم بار منفی دارد، یاد کند، امری ناپسند، تحریک‌آمیز و غیرمنصفانه است.

شاکری با اشاره به همراهی دولت در پذیرش معاهده «.F.A.T.F» که به‌نوعی به ردیابی ارسال کمک‌ها به جبهه مقاومت می‌انجامد، گفت: مردم مواضعی از این دست را شاهد هستند و حتی متعهد شدن دولت به اجرای سند 2030 و مخالفت رئیس جمهور با شعارهایی که مردم علیه دشمن سر می‌دهند؛ رئیس‌جمهور در این موارد مواضع درستی اتخاذ نکرد. مرزبندی دوقطبی جامعه به اکثریت و اقلیت انتخاباتی با حاشیه‌سازی‌های تحریک‌آمیز نیز درست نبود. اگر تحریک گسلها و حاشیه‌سازی‌ها کنار گذاشته شود، وحدت هم حفظ خواهد شد و عده‌ای هم علیه رییس جمهور تحریک نمی‌شوند که نتیجه آن اقداماتی شبیه آنچه در روز قدس صورت گرفت، باشد.

وی در ادامه، جلسه مشترک شورای چهارم و پنجم را اقدام مثبتی دانست که خوب است تکرار شود و انتقال تجربیات به‌درستی صورت بگیرد و افزود: از برخی اعضای شورای چهارم که در این جلسه حضور نداشتند، درخواست می‌کنم در این جلسات فعالانه و با مطالب دسته‌بندی شده برای انتقال تجربیات حاضر شوند.

شاکری به اعضای شورای پنجم نیز توصیه کرد حتماً برنامه پنج‌ساله دوم را بخوانند چراکه تا سال 97 باید با همین نقشه پیش بروند و از طرفی حتماً برنامه‌های یک‌ساله را جدی بگیرند و با برنامه‌ریزی دقیق تا آغاز دوره پنجم بازدیدهای میدانی، سرکشی از پروژه‌های انجام‌شده و در دست اقدام را به‌طور جدی دنبال کنند چون هم شورا و هم شهردار یعنی هم قانونگذار و هم مجری در دوره پنجم تغییر می‌کند و بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند نظارت شورا را دچار اشکال کند.

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر اعضای شورا به‌درستی به برنامه کنونی اداره شهر ورود نکنند، سال اول که اکنون در نیمه است سال دوم هم منفعل خواهند بود و فقط سال سوم، سال طلایی آنها خواهد بود، چراکه سال چهارم ناگزیر هستند برای واگذاری امور به دوره بعد آماده شوند، لذا این فرصت‌ها را باید مغتنم بشمرند.

دیدگاه ها غیرفعال است