دلیل اصرار شهرداری به تشکیل سازمان گردشگری مشخص نیست

1

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران ضمن اعلام مخالفت صریح خود با ایجاد سازمان گردشگری ذیل شهرداری تهران، گفت: با وجود محدودیت مالی شهرداری و حجم گسترده پروژه های شهری در دست اجرا، شهرداری به دنبال ایجاد یک سازمان جدید است که مشخص نیست چه منفعتی برای شهر خواهد داشت.

مجتبی شاکری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بررسی لایحه تشکیل سازمان گردشگری با حضور فرزاد هوشیار رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران در یکی از جلسات اخیر کمیته فرهنگی شورای شهر، گفت: به رغم مخالفت شورای شهر با تشکیل این سازمان، شهرداری همچنان به دنبال اقناع شورای شهر برای ایجاد یک ساختار اداری جدید تحت عنوان سازمان گردشگری است؛ در حالی که تجربه سال های گذشته ثابت کرده ایجاد چنین سازمان‌هایی جز تحمیل هزینه به شهر و فربه کردن شهرداری خاصیت دیگری ندارد.

وی با اشاره به فقدان یک سند بالادستی که در آن نقش و سهم شهرداری در حوزه گردشگری شهری مشخص شده باشد، تصریح کرد: متولی اصلی گردشگری در کشور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که باید به عنوان فرمانده راهبری این حوزه را بر عهده بگیرد و همه سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر باید ذیل این راهبری، واحد عمل کنند. این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی تاکنون «سند جامع گردشگری شهری تهران» را تدوین نکرده و نقش شهرداری در این حوزه نامعلوم است.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه تعریف و تفکیک نشدن مسوولیت میان دولت و شهرداری در قضایای گردشگری و میراث فرهنگی نیز وجود دارد، گفت: جایگاه و مسوولیت شهرداری در پازل خدمت در این حوزه‌ها باید بر اساس یک سند مبنا تعریف شود و این طور نباشد که شهرداری خود را موظف به پر کردن تمام جاهایی که سازمان میراث فرهنگی خالی گذاشته، بداند.

شاکری با بیان اینکه شهرداری ادعا می‌کند با تشکیل این سازمان می‌تواند یک منبع درآمدی پایدار برای تهران فراهم کند، گفت: بدون وجود سند بالادستی و شرح تکالیف مشخص، تشکیل سازمان گردشگری و اختصاص اعتبار در این حوزه، هیچ ثمره‌ای برای تقویت گردشگری شهری و ایجاد درآمد پایدار نخواهد داشت؛ بلکه صرفا به هزینه کرد بودجه‌ها بدون اینکه نقشه راهی با آغاز و انجام مشخص مبنای عمل باشد، منجر می‌شود.

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر هشت مجموعه تحت لوای شهرداری تهران در حوزه گردشگری فعالیت می کند، گفت: این مجموعه ها شامل شرکت‌های تهران گشت طلایی، تهران گشت ارغوانی، نوسازی اراضی عباس آباد، توسعه فضاهای فرهنگی و نیز اداره کل تفریحات سازمان ورزش، مدیریت گردشگری، ستاد گردشگری شهرداری و مدیریت تورهای گردشگری است که به جز دو شرکت تهران گشت طلایی و ارغوانی که درآمد-هزینه‌ای فعالیت می کنند، سایر مجموعه ها با برخورداری از 98 پرسنل و سرجمع اعتباری 21 میلیارد تومان که شهرداری تامین می کند، مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: استدلال شهرداری این است که با ایجاد سازمان گردشگری می‌تواند تحت مدیریت یکپارچه فعالیت جزیره‌ای این مجموعه ها را سامان دهد و درآمد پایدار از این محل برای اداره شهر ایجاد شود. این در حالی است که برای اثبات مدعای خود نه مطالعه و ادله علمی و قابل اثباتی دارد و نه تاکنون مدل موفقی را به صورت پایلوت اجرا کرده که به درآمد رسیده باشد.

شاکری با بیان اینکه ستاد گردشگری اکنون ذیل شهرداری فعال است، گفت: مسوولان این ستاد مدعی هستند که با ستاد نمی توان این حوزه گسترده را راهبری کرد و نیازمند اختیاراتی برای انجام کار اجرایی و انعقاد قرارداد هستند. در عین حال پیشنهاد کمیته فرهنگی شورای شهر این است که برای مدیریت آشفتگی کنونی در حوزه گردشگری، می‌توان تمام فعالیت ها را ذیل یکی از همین شرکت ها یا سازمان های موجود هشتگانه سامان داد و نیازی به ایجاد ساختار سازمانی جدید نیست. هرچند حتی این سازمان هم بدون سند بالادستی، کاری از پیش نخواهد برد.

وی با اشاره به اینکه برابر قانون شهرداری تنها در حوزه ساماندهی فضاهای تفرجگاهی و گردشگری در محدوده شهر مسوولیت دارد، تصریح کرد: در لایحه برنامه ششم توسعه دولت کلیه مسوولیت‌های گردشگری در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت را به شهرداری ها تفویض کرده است؛ اما این لایحه هنوز تصویب نشده و از طرف دیگر، در صورت تصویب نیز بدون ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، امکان تحقق چنین حکمی وجود ندارد. به عبارت دیگر، دولت نمی‌تواند بدون تأمین هزینه‌های این بخش، مسوولیت خود را به گردن شهرداری ها بیاندازد.

شاکری با بیان اینکه شهرداری تهران مدعی است که برج میلاد، مدل موفق ورود در حوزه گردشگری است، گفت: این درحالی است که با وجود برخورداری برج از ردیف بودجه 32 میلیارد تومانی، مجموع درآمد این مجموعه از محل گردشگری سالانه کمتر از پنج میلیارد تومان گزارش شده است.

دیدگاه ها غیرفعال است