تقلیل «مقاومت» به «لجبازی» حربه نظام سلطه است / نقش «خبر» در همراه شدن مردم با خواسته دشمن

2

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با تبیین اهمیت گفتمان‌سازی در جامعه و نقش «خبر» در این زمینه، گفت: نظام سلطه با انتشار اخبار کذب، «مقاومت» را «لجبازی» و «سازش با زورگو» را «عقلانیت» و «تعامل» تعبیر می‌کند و با این گفتمان عده‌ای در داخل فریب می‌خورند.

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت جانبازان، مجتبی شاکری در دیدار با جمعی از طلاب طرح سفیران با اشاره به جایگاه بلند طلاب و روحانیون در جامعه اظهار کرد: درکشوری که همه خود را منتسب به کلام وحی و ثقلین می‌دانند و رفتار و سبک زندگی آنها نشات گرفته از اندیشه دینی است، طلاب و روحانیون حکم آیینه‌داران مکتب و معارف اسلامی را دارند و مورد وثوق مردم هستند.

وی با بیان اینکه آینه‌داری کردن در این صحنه بسیار مهم است و سبب می‌شود مردم راهشان را درست پیدا و بتوانند از موانع عبور کنند، خطاب به طلاب گفت: مردم از طریق شما به نوعی به اسما و صفات الهی دست پیدا می‌کنند، کمااینکه به واسطه شما تصویری از انقلاب و مکتب امام خمینی (ره) را دریافت می‌کنند. از این رو باید قدردان این جایگاه بوده و برای حفظ آن تلاش مضاعف شود.

وی با بیان اینکه همه ما به نوعی به دنبال کشف حقیقت هستیم و تلاش می‌کنیم از خلقت خود به عنوان انسان دارای تعقل و بهره‌مند از هدایت انبیا، مسیر صحیح را پیدا کنیم، افزود: اما در مسائل حاکمیتی و اجتماعی باید در یک قالب و چارچوب مشخص به حقیقت دست پیدا کنیم. در واقع لازم است به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم نقطه نظرات صحیحی را بیان کنیم. البته برای رسیدن به گفتمان صحیح، پیش‌فرض ما این است که حتما کلام وحی، سنت پیامبر، ولایت اهل بیت و در امتداد آن ولایت فقیه را به عنوان نیابت امام معصوم در زمان غیبت را پذیرفته و در مرحله خلق و تبیین گفتمان هستیم.

شاکری به بحث شیوه صحیح دسترسی به اخبار برای قضاوت درست دربارت مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت و با بیان اینکه موضوع اخبار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: طبعا مهم است ماده خامی که مبنای قضاوت و اندیشه ما درباره یک موضوع است، از چه منبعی به دست می‌آید و آیا منابع خبری سالمی این اخبار را منتشر کرده‌اند؟ این موضوع شرط تولید یک اندیشه و محصول سالم است.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با تاکید بر ضرورت دریافت اخبار از منابع متغن و صحیح، افزود: مراجع فکری و اندیشه‌ورزان جامعه باید بتوانند از لا به لای اخبار آشکار منتشر شده به نوعی درباره صحت و سقم اخبار به قضاوت درست دست پیدا کنند.

photo 2019 11 11 15 40 27

وی با تاکید بر اینکه در گام بعدی لازم ات به ابزار تحلیل اخبار مجهز باشیم، یادآور شد: باید از مجموع اخبار بدست آمده از منابع مختلف درباره یک موضوع و کشف پیوند آنها با یکدیگر، بتوان به حقیقت پنهان در پس ظاهر اخبار دست یافت. به عنوان مثال وقتی اخباری درباره برنامه امریکا برای تغییر رفتار ملت ایران منتشر می‌شود، باید بتوانیم ارتباط آن را با واکنش وزارت ارشاد نسبت به برخی از تولیدات سینمایی، مصاحبه برخی چهره‌های هنری درباره مسائل اجتماعی، اظهار نظر فلان شخصیت سیاسی مبنی بر محدود شدن آزادی‌های فردی و مسائلی از این دست پیدا کنیم. به این ترتیب خبر به کمک تغییر رفتار لایه‌های مختلف جامعه می‌آید و با اجرای پروژه‌های فرهنگی، این قبیل اخبار وارد ساختارهای نظام شده و در نهایت به گزاره‌هایی تبدیل می‌شود که در ذهن مخاطب اثرگذار است.

شاکری با اشاره به سرمایه‌گذاری عظیمی که در هالیوود صورت می‌گیرد، گفت: این ارقام به مراتب بیشتر از سرمایه‌گذاری امریکا در حوزه نظامی و تسلیحاتی است، چراکه سرمایه‌گذاری نظامی به مراتب پرخرج‌تر از سرمایه‌گذاری فرهنگی است اما به همان نسبت اثرگذاری آن محدودتر است. اما روش‌های غیرمستقیم که به تغییر رفتار می‌انجامد، برای امریکا اولویت دارد. نتیجه این روش‌ها قطعی است و تجربه نشان داده به تغییر رفتار گروه‌هایی از آحاد جامعه منجر می‌شود. بنابراین برنامه‌های تغییر فرهنگی امریکا، تعقیب همان افراد نظامی در میدان جنگ نرم است.

وی با بیان اینکه نظام سلطه در زمینه انتشار اخبار به نحوی عمل می‌کنند که جامعه به تحلیل صحیح دست پیدا نکند، خاطرنشان کرد: حتی در سطح مقامات کشور نیز شاهد این پدیده هستیم که اخبار به نحوی به مسوولان تراز اول می‌رسد که از واقعیت‌های پشت پرده مطلع نمی‌شوند. به عنوان مثال سهم فضای مجازی در آشفتگی وضعیت فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی جامعه بحث بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری نیز در جلسه‌ای با اعضای شورای عالی فضای مجازی به آن پرداخته و گوشزد کردند که اهمیت و نقش فضای مجازی به مثابه رنسانس است. مقصود از این تعبیر این است که همان طور که رنسانس دین را سر برید، وجود خدا را انکار کرد، هر چیزی فراتر از عینیت را نپذیرفت و اقتصاد را محور تحولات جامعه بشری قرار داد، فضای مجازی نیز چنین نقشی پیدا کرده است.

شاکری با بیان اینکه جوامع بشری در یک مقطع خدا باوری را مبنای سنجش رخدادها قرار داده بودند و در مقطعی دیگر با عقل خود همه چیز را می سنجیدند، افزود: آگوست کنت، فیلسوف فرانسوی معتقد است مرحله سوم اندیشه بشری این است که به مرحله پذیرش واقعیت موجود می‌رسد. در این واقعیت موجود، کره زمین به کشورهای متعدد تقسیم شده که برخی قدرت شناخته می‌شوند و در صدر هستند و لایه به لایه از قدرت و جایگاه کشورها کاسته می‌شود تا اینکه در لایه پایینی به کشورهای موسوم به انگل می‌رسیم؛ کشورهایی که نه اقتصاد قدی و نه نیروی نظامی و نه راهبرد و استراتژی دارند؛ مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس.

photo 2019 11 11 15 42 00

وی با بیان اینکه گزاره آگوست کنت در واقع کل نظام عالم از دیدگاه غرب را برای ما تفسیر می‌کند، گفت: وقتی این تحلیل را بپذیریم که بشر در مرحله ناگزیری برای پذیرش واقعیت است، نمایشی که از عالم در اخبار ارائه می‌شود را نیز باید بپذیریم. در این صورت شکستن واقعیت خلاف منطق تلقی می‌شود و ما ناگزیر خواهیم بود تمام ساختارهای واقعیت موجود جامعه جهانی نظیر شورای امنیت، سازمان ملل و کشورهای قطب تصمیم گیری دنیا را نیز بپذیریم. در این صورت باید این موضوع را هم بپذیریم که دیگر نیازی به کسب اجازه قدرت‌های جهان برای حمله به عراق و یمن و پشتیبانی از تشکیل داعش نیست.

دبیرکل جمعیت جانبازان که در جمع طلاب طرح سفیران سخن می‌گفت، با طرح این سوال که چرا ملی‌گرایان و نهضت آزادی که بعضا حتی متدین بوده‌اند، تن به سازش و ذلت داده و به تعبیر رهبری بوسه زدن بر پنجه گرگ را انتخاب می‌کنند، اظهار کرد: انسان‌ها فطرتا خودفروخته نیستند بلکه بر اساس جهان‌بینی نسبت به خدا، انسان و رابطه میان این دو و نیز دیدگاهی که درباره حکومت دارند روابط خود را تنظیم می‌کنند. جهان‌بینی آنها این است که قد علم کردن مقابل قدرت های جهان خودکشی است و حتی روایاتی درباره گناه خودکشی نقل می‌کنند تا نشان دهند مقابله با نظام سلطه جایز نیست.

شاکری ادامه داد: این در حالی است که امام خمینی (ره) مسیری برای مقابله با قدرت‌های استکباری طراحی کرده و حتی به صراحت می‌گوید « تا شرك و كفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستيم. ما بر سر شهر و مملكت با كسى دعوا نداريم. ما تصميم داريم پرچم لا اله الا اللّه را بر قلل رفيع كرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوريم » آیا اگر قرار باشد واقعیت‌های جهان به شکل ذلت بار آن پذیرفته شود، می‌توان در این مسیر که امام (ره) ترسیم کرده، حرکت کرد؟ آیا راهبردهای نظام سلطه نسبتی با افق نگاه امام دارد؟ تشکیک در این موضوع سبب شد اولین دولت تشکیل شده پس از انقلاب اسلامی، با زانو زدن در مقابل تفکر غرب باور مقابل امام جامعه بایستد.

photo 2019 11 11 15 42 14

عضو پیشین شورای شهر تهران با بیان اینکه بنی صدر در دولت بعدی نیز مسیر کرنش در برابر نظام سلطه را انتخاب کزد، افزود تصویر ذهنی او نسبت به طاغوت، نظام سلطه، حکومت، آزادی و استقلال در رفتار او کاملا منعکس شد و این کرنش نشات گرفته از همین جهان بینی است.

وی با یادآوری اینکه شخصیت‌های دیگری هم در مباحثی با امام راحل (ره) دچار مشکل بودند، به ماجرای آیت‌الله منتظری اشاره کرد و گفت: این روحانی مبارز در دوران ستمشاهی و پدر شهید هم با امام جامعه دچار مشکل شد. اگر یک فرد معمولی در جامعه دچار تردید و خطای مفهومی و مبنایی شود، دامنه فسادش محدود است، چون نفوذ کلام زیادی ندارد. اما وقتی در سطوح بالاتر چنین انحرافی صورت گیرد، افرادی که دیگران او را در جایگاه امام جماعت، منبر، وزارت، ریاست جمهوری و دیگر مناصب حکومتی می‌بینند، تاثیرپذیری زیادی از این چهره‌ها دارند.

وی از طلاب دعوت کرد نامه امام خمینی (ره) خطاب به منتظری که در ششم فروردین سال ۶۸ نوشته شده را به دقت بخوانند و ادامه داد: در قسمتی از این نامه امام (ره) می‌فرمایند « واللّه‏ قسم، من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودم، ولی در آن وقت شما را ساده ‏لوح می‏دانستم که مدیر و مدبر نبودید ولی شخصی بودید تحصیلکرده که مفید برای حوزه‏‌های علمیه بودید و اگر اینگونه کارهاتان را ادامه دهید مسلماً تکلیف دیگری دارم و می‏‌دانید که از تکلیف خود سرپیچی نمی‌‏کنم. واللّه‏ قسم، من با نخست‏ وزیری بازرگان مخالف بودم ولی او را هم آدم خوبی می‏‌دانستم. واللّه‏ قسم، من رأی به ریاست جمهوری بنی‌‏صدر ندادم و در تمام موارد نظر دوستان را پذیرفتم » منتظری شاید تراز محصول حوزه علمیه در زمان خود بود اما امام او را از دریافت وجوهات شرعی به دلیل مراوداتی که با لیبرال‌ها و منافقان پیدا کرده بود، منع کرد. این ماجراها نشان می‌دهد صرفا شناخت کلی و ظاهر دین در جامعه راه به جایی نمی‌برد و برای هدایت مردم به سمت انتخاب درست باید با بصیرت و تمسک به ولایت به عمق لایه های دین توجه کرد.

photo 2019 11 11 15 42 18

دبیرکل جمعیت جانبازان با یادآوری اینکه این پدیده بی بصیرتی و ساده لوحی نه تنها مبتلابه جامعه ما بوده، بلکه همه انبیا در زمان خود از این بابت دچار چالش بوده‌اند، خاطرنشان کرد: سیر فراز و فرود حوادث و ریزش‌ها و رویش‌های زمان انبیا و اهل بیت، نشان دهنده جایگاه مهم بصیرت و اهمیت تلاش برای گفتمان‌سازی در جامعه است؛ مقصود از گفتمان‌سازی این است که مردم خود به سمت و سویی که مصلحان جامعه می‌خواهند قدم بردارند و خود آن را مطالبه کنند بیابند و در این بین، امروز بحث خبر و تحلیل و شکستن قواره های پیش‌فرضی که بواسطه آن در اذهان عمومی ایجاد می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

شاکری با بیان اینکه نظام سلطه منویات خود را طوری بیان می‌کند که دقیقا به شکل مطالبه اجتماعی بروز و ظهور پیدا می‌کند، گفت: ابزار اصلی آنها نیز خبر و انعکاس آن در فضای مجازی است و به همین خاطر رهبری کارکردی مانند انقلاب صنعتی در ایجاد تاثیر و تحول در جامعه برای آن قائل هستند و مکرر اصلاحاتی را از شورای عالی فضای مجازی درخواست کرده‌اند اما مثل بسیاری از مسائل در حوزه اقتصادی، برجام و غیره، گوش مسئولین مربوطه بدهکار نبوده و این مساله هم همچنان باقی مانده است. بنابراین بحث سالم‌سازی فضای مجازی پیشرفتی نداشته است.

وی با بیان اینکه از طریق گفتمان‌سازی می توان تصویر ذهنی آراسته ای از بی هویتی، وابستگی، خودباختگی ارائه کرد که مورد پذیرش جامعه باشد، گفت: به این ترتیب جامعه طوری می‌بیند، داوری می‌کند و نیت و انگیزه و خواسته‌های خود را بیان می‌کند که با خواست نظام سلطه یکسان می‌شود. به عنوان مثال اگر از ما بپرسند مقاومت خوب است یا بوسه زدن بر پنجه گرگ، حتما گزینه اول را انتخاب می‌کنیم. اما اگر این موضوع را تقلیل داده و تعبیر لجبازی، خشونت و افراطی‌گری را به جای «مقاومت» استفاده کنند و به جای «سازش با زورگو» نیز واژه عقلانیت، همکاری، صلح و تعامل با دنیا را بکار ببرند، بی جا نیست که عده‌ای فریب بخورند؛ کمااینکه در تاریخ صدر اسلام نیز در ماجرای خوارج، عده‌ای همین‌طور با شعار لاحکم الالله فریب خوردند و با تصور اینکه جنگ با معاویه جنگ با قرآن است، امام جامعه را تنها گذاشتند. در آن زمان تاسیس یک گفتمان دروغین جامعه را به سمت و سوی غلط برد و در یک زمان دیگر هم رهبر انقلاب اسلامی فریاد «عین عمار؟» سر دادند. این فریاد و هشدار در آشوب و آشفتگی شرایط بر خواص صحنه گردان اثر نکرد و جماعتی از شخصیتها در دام فتنه طراحی شده از طرف آمریکا گرفتار شدند.

photo 2019 11 11 15 42 05

شاکری در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه بحث درباره پیاده سازی گفتمان مناسب در جامعه مفصل تر است و لازم است طلاب درباره آن مداقه کنند، گفت: گاهی گفتمان خوب است اما ساختار کشش ندارد؛ گاهی گفتمان و ساختار خوب است اما نیروی انسانی کارآمد و مدیری که جنبش داشته باشد، وجود ندارد. گاهی همه چیز مهیاست اما برنامه و سند چشم‌اندازی برای گفتمان سازی تدارک دیده نشده که همه ارکان اپرگذار بر جامعه را حول یک هدف بسیج کند. گاهی نیز سیاست‌های ابلاغی هم وجود دارد اما در کشوی مدیران بایگانی شده و رفتاری به نفع اصلاح جامعه از مسوولان و نخبگان سر نمی‌زند.

وی با تاکید بر اینکه شخصا ۱۷ بار منشور گام دوم انقلاب اسلامی که در پایان چله اول انقلاب توسط رهبر انقلاب صادر شد را خوانده است، از طلاب دعوت کرد حتما در محتوای این منشور مداقه کنند، چراکه سطر سطر آن با گفتمان‌سازی به نفع اصلاح جامعه ارتباط دارد.

وی افزود: در این بیانیه رهبری مروری بر ریزش‌ و رویش‌های انقلاب و فراز و فرودهای سپری شده داسته اند و خسارات و موفقیت‌ها را بیان کرده‌اند. ایشان به روزترین تحلیل را درباره انقلاب اسلامی و راهی که در پیش روست ارائه کرده اند و اگر طلاب را خط مقدم فرض کنیم، نباید میان خط مقدم و قرارگاه فاصله ای باشد؛ که اکر این طور باشد، تکلیف بقیه نیروهای انقلاب مشخص است. بنابراین مطالعه دقیق این منشور توصیه می شود.

دیدگاه ها غیرفعال است