جمعیت جانبازان بستر طرح ایده‌های سیاسی و فرهنگی جانبازان است

9

دبیرکل جمعیت جانبازان گفت: بی تردید نیازمند تشکیلاتی هستیم که ایده‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ما در آن بستر بروز و ظهور پیدا کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در مراسم افتتاح دفتر این جمعیت در استان البرز در جمع جانبازان و در طلیعه دهه کرامت، میلاد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) فرازی از بخش آغازین بیانیه منشور گام دوم انقلاب را مرور کرد و با بیان اینکه مزیت انقلاب اسلامی ایران این است که هم در قیام مکتبی باقی ماند و هم بر دشمن غلبه کرد و هم بر سر آرمان‌های خود ماندگار است، گفت: شاکله جامعه در ۴۰ سالگی انقلاب و با یک نگاه کلان‌نگر همراه انقلاب هستند؛ کما اینکه شادی آن‌ها در قضیه هدف قرار دادن پهپاد امریکایی از عمق جان، نشان دهنده استمرار همین باور‌های انقلابی بود. اکنون نیز تیم ترامپ در حال دست و پا زدن هستند تا بتوانند جای این سیلی را به نوعی ترمیم کنند.

شاکری با تاکید بر اینکه باقی ماندن بر آرمان‌ها و ورود به گام دوم انقلاب مسوولیت ما را سنگین‌تر می‌کند، گفت: مردم از جانبازان بیشتر انتظار دارند رفتار آن‌ها شهید گونه باشد و به اظهارنظر‌ها و تحلیل‌های ما توجه بیشتری نشان می‌دهند. از این رو لازم است جانبازان بر «خودسازی، تمرکز و تداوم» داشته باشند. در منشور گام دوم انقلاب نیز بر این موضوع تاکید شد که باید مراحل خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن سازی گام به گام طی شود.

وی با بیان اینکه برای برخی از جانبازان این شبهه وجود دارد که ارتباط با جمعیت جانبازان و عضویت در آن چه مزیت یا خاصیتی دارد، خاطرنشان کرد: اگر تشکیلات جمعیت وجود نداشت و نوع ارتباطات ما همچون گذشته پراکنده بود، برای اینکه با یکدیگر تعامل کنیم باید منتظر دعوت‌های مراسمی از سوی نیرو‌های مسلح می‌بودیم تا لحظاتی گفت و شنود داشته باشیم و خبری از برقراری ارتباط مستمر نبود. این در حالی است که وجود چنین تشکلی زمینه‌ساز تعامل موثر جانبازان با یکدیگر در هر لحظه شده است. از سوی دیگر امکاناتی در جمعیت وجود دارد اعم از سایت و کانال و گروه در فضای مجازی که به واسطه آن اخبار و اطلاعات مهم بی‌واسطه در اختیار جانبازان قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه اخبار خاص را نیز از طریق تشکیل جلسات با اعضای جمعیت جانبازان تبادل خواهیم کرد.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه اکنون اخبار مهم با جزییات در اختیار برخی از جانبازان قرار نمی‌گیرد و شاید به همین خاطر درباره آن سکوت می‌کنند، افزود: در جمعیت جانبازان تازه‌ترین اخبار رصد، بررسی و تحلیل می‌شود و نقص در تبادل خبر برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه موضوعاتی از قبیل: مشکلاتی که ممکن است برای جانبازان هر استان رخ دهد نیز از تشکیلات جمعیت قابل پیگیری است، یادآور شد: در موضوع بیمه جانبازان، مکاتباتی در سطح ریاست جمهوری و معاون اول رییس جمهور انجام دادیم که موثر واقع شد؛ بنابراین کار جمعی و متشکل روی این قبیل مسائل صنفی و ملی نیز می‌تواند موضوع فعالیت جمعیت در استان البرز باشد.

شاکری با تاکید بر اینکه شخصیت‌های سیاسی با علم به اینکه جمعیت جانبازان یک تشکیلات کشوری است، جایگاه ویژه برای آن قائل هستند و این یعنی فرصت ویژه مطالبه‌گری در اختیار ماست، اظهار کرد: همین حالا و در آستانه انتخابات، جمعیت جانبازان یک نماینده در شورای ائتلاف در هر استان دارد و در هفته‌های اخیر من بعنوان نماینده جمعیت در دفتر مرکزی در جلسات شورای ائتلاف شرکت داشتم؛ بنابراین بستر اثرگذاری در حوزه سیاست نیز برای ما فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت جانبازان می‌تواند زمینه‌ساز معرفی سرمایه‌های انسانی و چهره‌هایی فرهیخته و کارآمد از میان جانبازان و فرزندان آن‌ها برای سطوح عالی مدیریتی در کشور همچون نمایندگی مجلس باشد و‌ای بسا شایستگی بسیاری از این افراد از برخی چهره‌های سیاسی مسوول در حال حاضر به لحاظ تحصیلات، پاکدستی و ساده زیستی بیشتر است.

دبیر کل جمعیت جانبازان از امکان انتشار اخبار فعالیت جمعیت جانبازان در تمام استان‌ها از طریق وبسایت اینترنتی این جمعیت خبر داد و گفت: نباید مطالبه جانبازان در حد تشکیلات صنفی و ورزشی که فقط جنبه فیزیکی و جسمانی ما را مورد توجه قرار می‌دهد متوقف شود. بی تردید نیازمند تشکیلاتی هستیم که ایده‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ما در آن بستر بروز و ظهور پیدا کند.

در پایان حکم دبیری جمعیت جانبازان در استان البرز به حجت الاسلام عبدالله پورمظاهری تقدیم شد.

دیدگاه ها غیرفعال است