تصویب نشدن طرح «شفافیت آرا» در مجلس موجب دوگانگی می‌شود/شفافیت آرا به مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها کمک می‌کند

1

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت:‌ ‌با توجه به انتظاری که مردم از مجلس در مورد شفافیت آرا دارند، این طرح می تواند به افزایش مشارکت مردم با تصمیمات مجلس کمک کند.

مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خبرگزاری آنا، درمورد طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت:‌ شفافیت واژه خوش آهنگ و خوش مضمونی است که همیشه برای مردم حس روشن بودن شرایط را به وجود می‌آورد، ‌ شفافیت یک مسئله قابل قبولی برای مردم است.

وی با بیان اینکه نظرات موافقان و مخالفان شفافیت را مورد برسی قرار داده‌ام، تصریح کرد: به نظر می رسد با توجه به انتظاری که مردم از مجلس در مورد شفافیت آرا دارند و اینکه شفافیت آرا می تواند به افزایش مشارکت مردم با تصمیمات مجلس کمک کند، بهتر است نمایندگان مجلس این طرح را به تصویب برسانند، ‌ برخی از نمایندگان مخالف معتقدند با تصویب این طرح ممکن است پیامدهای منفی در استان‌ها به وجود آید.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی افزود: به طور مثال نماینده ای مطرح می‌کند به دلایل مختلفی امکان پرداخت بودجه معلمان وجود ندارد، ‌ ولی توجیه آن در بیرون مجلس برای جامعه و مخاطبین مشکل باشد، ‌معتقدم راه حل این مشکل کنار گذاشتن طرح شفافیت آرای نمایندگان نیست، ‌ بلکه طرح شفافیت باید با منطق، ‌دلیل و چارچوب های مشخص دنبال شود و توضیحاتی درباره برخی مسائل داده شود، در غیر این صورت ما دچار دوگانگی خواهیم شد، از یک طرف شعار شفافیت سر می دهیم و از طرف دیگر در برخی موارد با آبستراکسیون طرحها مواجه می شویم.

شاکری تاکید کرد:‌ هم مجلس باید حساسیت جامعه را بداند و هم جامعه با فرهنگ شفافیت آشنا شود، اگر در مواردی امکان تصمیم گیری مثبت وجود ندارد و تصمیم گیری باعث ایجاد اخلال و بی نظمی می شود، شرایط برای مردم توضیح داده شود تا آنها نیز درک صحیحی از شرایط داشته باشند.

دیدگاه ها غیرفعال است