بن بست احراز وضعیت جانبازان شیمیایی عادلانه نیست

1

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به سکونت جانبازان شیمیایی با درصد پایین در اطراف تهران، گفت: با توجه به ضعف آیین‌نامه‌ها و ضوابط، احراز وضعیت شیمیایی جانبازان به سادگی قابل اثبات نیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ مجتبی شاکری در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بیش از 500 جانباز شدید شیمیایی در کشور وجود دارد، افزود: همچنین شما جانبازان با درصد متوسط شیمیایی 16 هزار نفر و جانبازان با درصد پایین شیمیایی 42 هزار نفر هستند که عده زیادی از آنها در اطراف تهران نظیر ورامین, شهرری و روستاهای حاشیه تهران سکونت دارند.

وی ادامه داد: از آنجا که با ضعف آیین‌نامه‌ها و ضوابط احراز وضعیت شیمیایی این جانبازان به سادگی قابل اثبات نیست و تا زمانی که ماده شیمیایی در بدن فرد بروز نکند، پزشکان قادر به تشخیص این مسئله نیستند، اغلب جانبازان شیمیایی از این منظر با مشکل مواجهند. بنابراین بن بست احراز وضعیت جانبازان شیمیایی عادلانه نیست.

شاکری با بیان اینکه ممکن است فردی 20 سال دچار آلودگی شیمیایی باشد اما امکان مشخص کردن درصد جانبازی او به تأخیر بیفتد، از دولت و بنیاد شهید درخواست کرد که با مسئولیت پذیری ویژه این موضوع را رسیدگی کنند و همچنین از شورای شهر احقاق حقوق این گروه از شهروندان تهران را خواستار شد.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران همزمان با روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی از پخش مستند درباره جانبازان شیمیایی تقدیر کرد و گفت: این مستند درباره روستای زرده در استان کرمانشاه بود که 600 خانواده شیمیایی و مبتلا به سرطان خون در آن سکونت دارند و هنوز زیر پوشش بنیاد شهید قرار نگرفته‌اند.

به گفته شاکری بعد از 20 سال از اتمام جنگ حدود 15 هزار نفر از مردم سردشت مورد آزمایش بنیاد شهید قرار گرفتند و از این تعداد تست پنج هزار نفر مثبت اعلام شد؛ در حالی که این افراد طی 20 سال سپری شده از بمباران شیمیایی سردشت از خدمات بنیاد شهید بی‌بهره بودند.

وی در بخش دیگر سخنانش از تدبیر خوبی که در زمینه برگزاری هفته حقوق بشر آمریکایی توسط سازمان زیباسازی در قالب کمپین صورت گرفت تشکر کرد و گفت: این هفته که به توصیه مقام معظم رهبری شکل گرفته، فرصت خوبی برای نشان دادن عمق کینه‌ورزی‌ها و انسان ستیزی‌های آمریکا و مخالفت ذاتی تفکر امریکایی با اسلام و اندیشه عدالت طلبی است که هنرمندان و فرهیختگان می‌توانند در این فرصت به شیوه‌های پسندیده عمق جنایت آمریکا را نشان دهند تا برای همگان روشن شود که آمریکا چگونه با پیشرفت فناوری، مسیر علمی شدن کشور و گسترش اسلام موضع گرفته است.

شاکری با تأکید بر اینکه تبلیغات محیطی در شهر حتماً باید همچون نظر رهبری، نسبت به مسائل جهان اسلام موضع داشته باشد، گفت: کما اینکه رهبری به شعرا هم توصیه کردند که شعر باید موضع داشته باشد و به مساله بحرین، یمن، حشد الشعبی و شهدای مدافع حرم بپردازد تا مشخص شود که شعر امروز است.

این خبر را در سایت خبرگزاری تسنیم مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبری کیهان نیوز مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری فارس مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری ایلنا مشاهده بفرمائید.

 

دیدگاه ها غیرفعال است