اگر برای پرت نشدن حواس رانندگان، نام شهدا از تابلوها حذف شده پس تکلیف بنر‌های تبلیغاتی اتوبان‌ها چه می‌شود؟!

46

رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم،گفت: این توجیه که باید در تابلو‌های شهری اختصار رعایت شود «آن هم گزینشی» تا در تصمیم راننده برای پیچیدن یا نپیچیدن اخلال ایجاد نشود، خیلی کارتونی است در اینصورت تکلیف بنر‌های تبلیغاتی درشت فونتی که در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها نصب می‌کنید چه می‌شود؟
مجتبی شاکری دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم، در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به حذف نام شهدا از تابلوهای برخی معابر شهر تهران، گفت: در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران که مسئولیت کمیسیون نامگذاری معابر با ما بود، هیچ موردی مبنی بر حذف نام شهدا از تابلوهای معابر گزارش نشد و هیچگونه تخلفی در این رابطه نمیپذیرفتیم.
وی تصریح کرد: همانطور که در گزارش رسانه ملی نشان داده شد و پیش از آن در فضای مجازی مخابره شده بود، اسامی شهدا از تابلوهای معابر در برخی مناطق شهر تهران حذف شده است؛ شهرداری و شورای شهر نیز در این رابطه توجیهات و استدلالهایی را مطرح کرده اند که برای مردم قابل قبول و مسموع نبود.
استدلال کارتونی!
شاکری بیان داشت: این توجیه که باید در تابلوهای شهری اختصار رعایت شود آن هم گزینشی تا در تصمیم راننده برای پیچیدن یا نپیچیدن اخلال ایجاد نشود ، خیلی کارتونی است و یک استدلال سست محسوب میشود. اگر این استدلالِ مطرح شده برای حذف نام شهدا از برخی تابلوهای شهری را بپذیریم پس باید این سوال را هم مطرح کنیم رفتار سازمان زیبا سازی در مجوز نصب بنرها و بیلبورد های تبلیغاتی درشت فونتی که در اتوبانها و بزرگراهها نصب میکنند چه میشود؟
آیا سازه های به اصطلاح هنری،حواس رانندگان را پرت نمیکرد؟!
وی تصریح کرد: در مورد دیگری، زمانی شهرداری تهران، اقدام به برپایی رویدادی تحت عنوان «نگارخانه هایی به وسعت یک شهر» کرد؛ همان زمان هم من بر مبنای استدلال مطرح شده تذکر دادم. در آن رویداد ما شاهد بودیم که تصاویر نقاشی های داخلی و خارجی به مدت چندین روز در قالب صدها سازه تبلیغاتی در خیابانها و اتوبانهای سطح شهر تهران نصب شده بود؛ خب باید از مسئولان شهرداری این سوال را مطرح کرد که اگر دغدغه برهم نخوردن تمرکز رانندگان را دارند، بر چه مبنایی اقدام به نصب این سازهای به اصطلاح هنری کرده بودند؟!
رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم، گفت: اخیرا اسامی شخصیتهایی برای نامگذاری برخی خیابانهای پایتخت انتخاب شده که این افراد هیچگونه نسبت و قرابتی با انقلاب اسلامی و ارزشهای منبعث از آن ندارند؛ وقتی مردم شهیدپرور تهران، این اقدام را در کنار اقدام شهیدزدایی میگذارند، احساس وارونگی در رفتار و گفتار بر آنها عارض میشود.
شهیدزدایی از سطح شهر؛ قطعه هایی از یک پازل!
دیبر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی بیان داشت: به نظر نمیرسد که اقدم به حذف نام شهدا از تابلوهای برخی معابر سطح شهر تهران و در شهرهای دیگر، یک اقدام اتفاقی و سهوی باشد، بلکه باید آن را یک حرکت دار و قطعه هایی از یک پازل تلاش جهت دار برای به حاشیه بردن نمادهای فرهنگ ایثار و شهادت دانست.
عضو شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم، گفت: فقط کافی است به تصاویر و بنرها و شعارهایی که سازمان زیباسازی شهرداری تهران به مناسبتهای مختلف در خیابانها و معابر سطح شهر نصب میکند، نگاهی بیندازیم تا به خنثی سازی پیام های انقلابی برای بی رمق کردن نمادهای فرهنگ ایثار و شهادت پی ببریم.
بنری با شعار تعجب برانگیز به مناسبت هفته دفاع مقدس!
وی تصریح کرد: برای مثال، سازمان زیباسازی شهرداری تهران به مناسبت هفته دفاع مقدس بنری را با درج شعاری تعجب برانگیز در سطح شهر نصب کرد؛ آن شعار این بود که ما آهسته در غبار میرویم آنها (یعنی شهدا) بی محابا رفتند! خب این شعار چه معنایی را به ذهن مخاطب و بیننده القاء میکند؟ فرمایشات مقام معظم رهبری درباره عظمت شهدا و ادبیات دفاع مقدس ما به قدری غنی و نغز است که نیازی به استفاده از استعاره ها و پیامهای خنثی و بی محتوا برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس نداشته باشیم.
شاکری افزود: در مورد دیگری شاهد بودیم که سازمان زیباسازی شهرداری تهران به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان در دهه نخست ماه محرم، اقدام به نصب بنرهایی با تصاویر فانتزی از واقعه عظیم عاشورا کرد.
بیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: البته خنثی سازی حوادث تاریخ سازی همچون عاشورا از پیام های انقلابی در دوره جدید برای زدودن نمادهای فرهنگ تحرک برانگیز ایثار و شهادت از سطح پایتخت فقط به ماجرای شهیدزدایی منحصر نمیشود؛ بلکه معالاسف اقدامات دیگری همچون «حذف ردیف بودجه ای راهیان نور»، «طراحی پروژه زیست شبانه»، «کمک میلیاردی به کانون هایی که در قالب خانه شعر و یا مطالعات علوم اجتماعی به کار جریانی و سیاسی مشغول هستند» و… انجام گرفته که مفهومی جزء تکمیل پازل حرکت در مسیر مواجهه با فرهنگ دینی مردم را به ذهن متبادر نمیکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *