اکران آثاری از مکاتب مطرود هنری در تابلوهای شهر

1

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از اجرای طرح نگارخانه ای به وسعت شهر، گفت: این طرح فاقد توجیه فنی، اقتصادی و محتوایی است و بعضا آثاری از مکاتب مطرود هنری را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم مجتبی شاکری در دویست و شصت و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری خارج از دستور با اشاره به اینکه به نمایندگی از شورای شهر در شورای تبلیغات محیطی شهرداری حضور دارد، گفت: در دوره مدیریت قبلی زمان جلسات این شورا به نحوی تنظیم می‌شد که به دلیل برگزاری جلسه شورا امکان حضور نداشتند. البته در این دوره رویه اصلاح شد و کارهای قابل دفاع بسیاری صورت گرفت که اجرای کمین کار و تلاش از آن جمله است.

وی با انتقاد از طرح نگارخانه‌ای به وسعت شهر، گفت: جای نگارخانه کنار بزرگراه که خودروها با سرعت عبور می کنند و تنها چند ثانیه فرصت رویت آثار هنری را دارند، نیست. مکانی که دچار آلودگی صوتی و هواست جای مناسبی برای تجمع مردم و تماشای آثار هنری نیست و اعتراض فرهیختگان به این طرح به جاست.

شاکری با تأکید بر اینکه راسته‌های فرهنگی و بوستان‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای توقف و تأمل در آثار هنری باشد، خاطرنشان کرد: فضای نگارخانه توأم با سکوت یا موسیقی ملایمی است و تعداد آثار به نمایش گذاشته نبز با مخاطبان هماهنگ است. بنابراین نصب یک هزار تابلو در سطح شهری به وسعت تهران موجب تأثیرگذاری بر ذائقه مردم نمی‌شود.

وی تأکید کرد: اگر مردم بدانند که برای اجرای این طرح چقدر هزینه شده و اطلاعات صحیح دریافت در این رابطه دریافت کنند قطعا نسبت به آن موضع خواهند داشت.

شاکری با بیان اینکه سال گذشته هم درباره این طرح مواردی را تذکر دادم، افزود: اگرچه 15 درصد فضاهای تبلیغی شهر در اختیار شهرداری قرار دارد، اما این به معنای مفت و رایگان بودن نیست. شهرداری باید متناسب با گفتمان‌هایی که لازم است در جامعه حاکم و به تأثیرگذاری در رفتار مردم منجر شود، از این ظرفیت استفاده کند.

این عضو شورای شهر تهران پیشنهاد داد لوح فشرده آثار به نمایش درآمده در اختیار اعضای شورا قرار گیرد تا همه امکان ارزیابی دقیق محتوای آنها را داشته باشند و در این رابطه توضیح داد: باید ارزیابی شود که اساسا چه تعدادی از این آثار قابل فهم است! برخی آثار اکران شده از مکاتب مطرود هنری انتخاب شده و هیچ مفهومی ندارد. برخی از تصاویر به دلیل عریان بودن بخشی از تصویر با ملاحظاتی به نمایش درآمده است. بهتر است درباره این طرح منطقی صحبت کنیم.

شاکری با تاکید بر اینکه همه ما طرفدار هنر متعهد هستبم، گفت: هنری که امام (ره) هدف آن را قیام علیه مستکبر و بی‌عدالتی می‌داند باید مبنا باشد؛ در شرایطی که پرچم قیام حجت را بلند کردیم شعار سازمان زیباسازی باید “ان الارض سراها عبادی الصالحون” باشد. ما وزیر خارجه نیستیم که دست در دست جان کری و اوباما، سیاست آنها را دنبال کنیم.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه برخی از شعارهای اکران شده ور تابلوهای شهر از جنسی است که به کسی بر نخورد و نمایشگر یک اسلام سکولار است، افزود: این در حالی است که تهران تعداد زیادی شهید مدافع حرم دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه برخی از شعارهای اکران شده در سطح شهر نیز از جنس حجتیه است، گفت: در میان یکهزار تابلوی توزیع شده در سطح شهر آنها 10 مورد درباره امام زمان (عج)، 12 مورد درباره خرمشهر و 13 مورد پیرامون جبهه بوده است. بنابراین اینکه علما و بزرگان اعتقاد دارند امام زمان (عج) در فضای شهر گم شده درست است.

شاکری در عین حال تاکید کرد که شخص خاصی را در این تذکر نشانه نگرفته و تصمیم درباره طرح نگارخانه ای به وسعت شهر را تصمیم نادرستی می داند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به عضویت 10 عضو شورای شهر تهران در کمیسیون ماده 100، گفت: با وجود اینکه مثلث دولت، قوه قضاییه و شورای شهر تلاش می کنند اما در عین حال این کمیسیون به داروی بی خاصیت برای ساخت و سازها تبدیل شده است.

وی توضیح داد: با وجود تلاش های این کمیسیون جرایم آن قدر اندک است که ساخت و سازها با پرداخت جریمه ادامه میاد و ارزش افزوده نیز ایجاد می کند.

شاکری با بیان اینکه مردم به ساخت و سازهای بی قاعده در شهر که با پرداخت جریمه توسط اشراف صورت می گیرد، معترض هستند، خواستار صدور بیانیه مشترکی توسط اعضای شورا در این کمیسیون شد تا تکلیف خود را در حوزه ساخت و سازها با مردم روشن کنند.

 

این خبر را در سایت خبرگزاری تسنیم مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبری هشدار نیوز مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبرگزاری آنا مشاهده بفرمائید.

این خبر را در سایت خبری آکا ایران مشاهده بفرمائید.

دیدگاه ها غیرفعال است