انتقاد مجتبی شاکری از گزارش مخدوش وزیر کشور در مراسم تنفیذ

45

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران ضمن انتقاد از گزارش مخدوش وزیر کشور در مراسم تنفیذ رییس جمهور، گفت: بر خلاف اظهارات وزیر کشور، به درخواست قانونی معترضان انتخابات شورای شهر تهران مبنی بر بازشماری ۱۰ درصد از صندوق ها، هرگز رسیدگی نشد.

مجتبی شاکری در سخنان پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران، ضمن آرزوی موفقیت برای دولت دوازدهم، توصیه کرد رییس جمهور تمام گفت و گوهای کارشناسی که در دوران انتخابات درباره مشکلات کشور و راهکارهای برون رفت از آن صورت گرفت را جمع بندی و برای تعیین مسیر دولت جدید ضمن مبنا قراردادن ملاحظات و جهت گیری های سه گانه شامل پرداختن به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، تعامل گسترده با دنیا، صلابت و قدرت در برابر هر سلطه‌طلبی و توصیه های دهگانه مقام معظم رهبری در این خصوص از جمع بندی نظرات کارشناسان نیز استفاده کند.

وی با اشاره به ارائه آمار و اطلاعات مربوط به برگزاری انتخابات توسط وزیر کشور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، گفت: صحیح این بود که گزارش به درستی اعلام شود اما از این جایگاه رسمی آمارهایی مخدوش ارائه شد که در پرونده وزارت کشور باقی می ماند.

شاکری ادامه داد: در تهران معترضان به نتیجه انتخابات شورای شهر از مبادی قانونی طرح موضوع کردند اما درخواست قانونی آنها مبنی بر بازشماری 10 درصد از صندوق ها هرگز اجابت نشد؛ بلکه حتی 5 صندوق رای هم بازشماری نشد. با این وجود وزیر کشور در ادعایی خلاف واقع اعلام کرد که به این شکایات رسیدگی شده است و این در حالی است که حتی نماینده یک نفر از شاکیان در زمان بازشماری آرا که ادعا می شود انجام شده، دعوت نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی این استدلال را مطرح می کنند که مردم با انتخابی که انجام داده اند، اعلام کرده اند که چه انتظاری از دولت دارند، چه چیز را می خواهند و چه چیز را نمی خواهند، گفت: این استدلال از باب انتخاب یک شخص برای مدیریت صحیح به نظر می رسد، اما تمام مطالبی که یک شخص بیان می کند، نمی تواند مبنای عمل دولت آینده باشد. کمااینکه در سوگندنامه ریاست جمهوری نیز اشاره شده که رییس جمهور پاسدار نظام، قانون اساسی، مذهب رسمی کشور و جایگاه ولایت فقیه است. بنابراین سلسله مراتب و لایه هایی قبل از برنامه های فردی وجود دارد که مردم با شرکت در انتخابات در واقع به این موارد نیز رای داده و آنها را نیز از رییس دولت انتظار دارند.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از این رو شاید با تسامح بتوان برداشت برخی مبنی بر اینکه مردم می دانند چه چیز را انتخاب کرده اند و همان باید ملاک عمل باشد را قابل قبول دانست، اما با دقت کارشناسی این اظهارات قابل قبول نیست چراکه رییس جمهور به ارکان دیگری هم مقید است.

شاکری خاطرنشان کرد: زمانی که عنوان می شود صندوق آرا تعیین کننده است، باید به این نکته هم توجه کرد که 24 میلیون نفر به رییس جمهور منتخب رای دادند اما 16 میلیون نفر نیز به رقیب او رای داده و 14 میلیون نفر هم اصلا در انتخابات شرکت نکرده اند، بنابراین حدود 30 میلیون نفر هستند که به رییس جمهور منتخب رای نداده اند. از این رو بهتر است حامیان رییس جمهور از این کانال وارد موضوع نشوند. همین که مقام معظم رهبری حکم ایشان را تنفیذ کرده اند، آحاد ملت را به همراهی با دولت برای پیشبرد اهداف نظام ملزم می کند.

وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به دیدارهای اخیر خود با خانواده های شهدا، یادآور شد: برخی از مناطق تهران نظیر 17، 14 و 12 ظرفیتی برای نامگذاری ندارند تا بتوان به مطالبه تمام خانواده های شهدا پاسخ داد. از این رو می توان در بوستان های محوری بناهای یادبودی تحت عنوان «جلوه گاه شهادت» ایجاد کرد و یادمان هایی از نام شهدای محله را در این مکان قرار داد. امیدوارم شورای شهر در دوره آینده بتواند از این ظرفیت برای نامگذاری استفاده کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *