اصلاح‌طلبان و کارگزاران در پسِ پرده قدرت اختلاف دارند/ نوبخت قربانی اختلاف بین این دو گروه شد

1

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب گفت: ضربه‌ای که دولت از تیم اقتصادی خورد، متوجه اصلاح طلبان حاضر در کابینه هم شد.

مجتبی شاکری دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی  در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکلهای گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اختلافات اصلاح‌طلبان با دولت گفت: اختلاف مبنایی از ابتدا در چینش دولت روحانی وجود داشت. جریان اصلاحات معتقد بوده و هست که روحانی با بدنه رای آنها موفق شده، اما روحانی بر این باور است اصلاحات گزینه دیگری جز او نداشته و این روحانی بوده است که باعث ادامه حیات سیاسی اصلاحات شده است. این اختلاف مشخصا بین رئیس دولت اصلاحات و شخص روحانی همچنان ادامه دارد. این تصور همواره باعث نوعی سهم خواهی و رقابت با کارگزاران از سوی اصلاح طلبان در مورد وزرا و تشکیل کابینه شکل گرفته، اما پنهان و آشکار این عدم تعادل به وضوح در دولت نمایان است که ظهور و بروزش در این مقطع تصمیم گیری غلط در مورد تثبیت قیمت ارز است.

شاکری در ادامه با اشاره به حضور اصلاح طلبان در دولت افزود: ضربه ای که از جانب تیم اقتصادی به دولت وارد گشت، متوجه اصلاح طلبان حاضر در دولت هم شد، به طور مثال وزیر سابق کار و رفاه اجتماعی از چهره های شاخص اصلاح طلبان بود که چندین بار از استیضاح او با نفوذ لیست امید جلوگیری شده بود، اما این بار دیگر مجلس در مورد ناکارآمدی او به نتیجه رسید و هماهنگی های از بالا در بدنه جواب نداد. آقای نوبخت هم از سهمیه کارگزاران است و به نوعی قربانی درونی اختلاف بین اصلاحات و کارگزاران است.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به انتقاد تند کارگزاران از نوبخت افزود : روحانی در میانه این دعوا ایستاده است. در طرفی اصلاحات و در طرفی کارگزاران قرار گرفته‌اند.کنار گذاشتن ربیعی و شاید نوبخت برای تعادلی است که مطلوب روحانی است. به طور مشخص این دو گروه حامی روحانی در پس پرده قدرت اختلافاتی دارند. رئیس جمهور به شیوه مرسوم مرحوم هاشمی در تصور بودن در نقطه تعادل است، با این تفاوت که آقای هاشمی حتی رکاب گرفتن از اصولگرایان سست را هم از نظر دور نمی داشت.

وی در مورد موضع اصولگرایان در مورد این اتفاقات گفت: من نظر خودم را می گویم، باورم بر این است حداقل چاره چنین آشفتگی برون رفت روحانی از این چینش بحران زا و بازگشت به مطالبات رهبری و مردمی است. برجام اروپایی فقط کشور معطل می کند. روحانی باید مانند یک مربی مقتدر این تیم را رهبری کند. متاسفانه برخی مواضع رئیس دولت حاصل خوش بینی ادامه دار او به تیم اقتصادی و مذاکرات برجامی است و باید با درک حساسیت جامعه مواضع متهورانه برای عبور از موانع اتخاذ شود.

گفتنی است حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران اخیرا انتقاد تند و صریحی را به نوبخت و عملکرد وی داشته و آن را فاقد آینده سیاسی خوانده بود.

انتهای پیام /

دیدگاه ها غیرفعال است