اصلاح‌طلبان در دیدار رئیسی مقاله‌خوانی کردند/ اعتدال گفتمان ندارد

1

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: اعتدالی‌ها گفتمان مشخصی که بتوانند روی آن تاکید کنند، ندارند و در انتظار به سر می‌برند تا دولت مستقر نتواند امور را اداره کند!

 

مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره انتقادات اصلاح طلبان به رئیس جمهور به جلسه اخیر رئیس جمهور با فعالان سیاسی در ماه مبارک رمضان، اشاره کرد و گفت: در جلسه اخیری که به دعوت رئیس‌جمهور در ماه مبارک رمضان برگزار شده بود، احزاب و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از طیف‌های مختلف حضور داشتند و در این جلسه صحنه‌هایی را مشاهده کردیم مبنی بر اینکه به نقد دولتی نشسته بودند که حدود نه ماه هست بر سر کار آمده و آن چنان علیه آن می‌تاختند که گویا با یک دولت چند ساله یا دولتی که در دور دوم ریاست جمهوری ۸ ساله به سر می‌برد مواجه هستند.

وی افزود: در رابطه با علت این اقدامات، باید گفت که اینها فرار رو به جلو محسوب می‌شود؛ در حالی که این افراد باید پاسخگوی دولت‌هایی که حمایت کردند و وضعیت کنونی بانک‌ها، اشتغال، نقدینگی و … که حاصل فشار حداکثری مذاکرات بود را رقم زدند، باشند.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی بیان کرد: در جلسه‌ای که گفته شد و در فرصتی که داشتم عرض کردم شما که مدعی کمک به دولت هستید، بدانید که کمک به دولت بدون نقد گذشته امکان پذیر نیست و شما باید بگویید از چه نقطه‌ای حرکت کرده‌اید و در چه نقطه‌ای قصد دارید چه کمکی انجام دهید. نوع نگاه شما به حل مسائل اقتصادی و اصرار به امضای برجام به هر قیمتی و حرکاتی که در مورد بانک‌ها و تغییر نرخ ارز داشتید به گونه‌ای بوده است که این روزها باید پاسخگوی اعمال دولتی که به مردم معرفی کردید باشید و اگر می‌خواهید از آنها فاصله بگیرید باید نقد صحیح انجام دهید و مردم آگاه شوند که معیارها و شاخص‌های ارزیابی شما تغییر کرده است.

شاکری تصریح کرد: آنچه قابل مشاهده است این است که اکثریت این تفکر همان حرف‌ها و خواسته‌های سابق را که موجب خسارت به مردم و عصبانی شدن آنها از مسئولین بود، تکرار می‌کنند. به نظر می‌رسد آنها اگر صادقانه به دنبال خدمت به مردم و کشور هستند باید گذشته را صحیح نقد کنند تا مردم باور کنند اینها آمدند تا خدمت کنند.

وی در ادامه در رابطه با ارزیابی خود از نقش حزب اعتدال و اعتدالیون در صحنه‌های سیاسی پیش رو، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد ارتباطات اعتدالی‌ها هیچ وقت قطع نشده است. برای نمونه در همین جلسه اخیر که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، من احساس می‌کردم مقاله حجاریان را تکه پاره کردند و هر کدام را به شخصی دادند و از او خواستند آن قسمتش را مطرح کند. تعبیر من این است که پازل‌های جدا شده مقاله حجاریان توسط هر کدام از آنها خوانده می‌شد و این نشان دهنده آن است که میان آنها هماهنگی وجود دارد.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی افزود: البته اختلافات شدیدی هم میان آنها وجود دارد که خیلی هم پنهان نمانده است و در هسته سخت خود دچار مشکل و به دنبال فروپاشی نظام جمهوری اسلامی هستند و اصلاً قائل به حاکمیت اسلام نیستند و حکومت الهی و به تبع آن ولایت فقیه را بر نمی‌تابند و انقلاب را قبول ندارند. آنها معتقدند باید به قبل از انقلاب برگردیم و آنها آشکارا در مقالاتشان وجود دارد.

شاکری تاکید کرد: یک بازگشت به قهقرا در هسته سخت آنها وجود دارد که نه با مکتب امام (ره) نه با اسلام و نه با قانون اساسی نسبتی ندارد. بدنه اعتدال گرایان با اختلاف مواجه است و برخی از آنها می‌خواهند در قالب جمهوری اسلامی و زیر سایه قانون اساسی فعالیت کنند و کنش‌گری سیاسی داشته باشند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر اعتدالی‌ها گفتمان مشخصی که بتوانند روی آن تاکید کنند، ندارند و در انتظار به سر می‌برند تا دولت مستقر نتواند امور را اداره کند و آمریکایی‌ها با سخت‌تر کردن فشار از ناحیه خود روی داخل و شرایط اقتصادی کشور اثر بگذارند.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در پایان بیان کرد: آنها عملاً همانطور که در گذشته چشم انتظار حل مسائل از ناحیه آمریکا بودند، امروز نیز چشم انتظار آمریکا برای رسیدن به قدرت هستند تا دولت از موفقیت باز بماند و آنها به مخاطبین خود بگویند این دولت هم نتوانست کاری انجام دهد. رفتار طلبکارانه آنها بیانگر منطق سست آنها است، در حالی که باید بدهکارانه پاسخ میراثی که برای مردم گذاشتند و مردم را آزار می‌دهد باشند.

دیدگاه ها غیرفعال است