اصلاح‌طلبان خودزنی می‌کنند/ از نمایندگان مجلس مطالبه‌گری کنیم

1

دبیرکل جمعیت جانبازان گفت: اصلاح طلبان در اردوگاه خود با آشفتگی عجیب روبرو هستند و حتی از خودزنی فراتر رفته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین همایش جمعیت جانبازان استان مازندران با حضور اعضای شورای استانی جمعیت مازندران و دبیران جمعیت در ١۶ شهرستان استان مازندران به میزبانی شهرستان بابل برگزار شد و در این همایش مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی به عنوان میهمان سخنرانی کرد.

شاکری با اشاره به اینکه اندیشه انقلاب اسلامی همه موانع را در نوردیده و توانسته تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، گفت: ملت ایران در جهان معاصر به یک امت الگو و نمونه تبدیل و انقلاب در حالی که هیچ پشتوانه‌ای به جز پشتوانه الهی نداشت، به یک قدرت جهانی تبدیل شده است؛ آن هم در روزگاری که قدرت شرق مضمحل شده و قدرت غرب نیز رو به زوال است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی و مکتب امام راحل (ره) روز به روز در شکل گیری نظامات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هم در منطقه و هم در عرصه بین المللی جای بیشتری باز می‌کند، تاکید کرد: البته این هنوز ابتدای راه است و ما هنوز از مرحله تبدیل نظام اسلامی به دولت و جامعه اسلامی و پس از آن تمدن جهانی اسلام نرسیده‌ایم و گام‌های بلند به ثمر نشستن انقلاب باقی مانده است.

دبیرکل جمعیت جانبازان با بیان اینکه انقلاب و امام راحل (ره) فرصت بزرگی برای ما و جهان رقم زد، گفت: قانون اساسی ما الگوی ارزشمند و نوینی است که کشورهای دیگر نیز می‌توانند از آن بهره ببرند و الگوی ولایت مطلقه فقیه نیز الگویی گره گشا و نوین است.

وی افزود: نوع ارتباط ما با ولایت فقیه از مسائل درونی هر فرد آغاز می‌شود و سپس تا مسائل هر محله، شهر، نیروهای مسلح، دولت و دغدغه‌های جهان اسلام و دیگر نظامات سیاسی در کشورهای جهان را دربر می‌گیرد. کجا چنین عمق مدیریتی را می‌توان در قوانین اساسی و مدل‌های حکومتی ملاحظه کرد؟

شاکری با تاکید بر اهمیت بازخوانی دقیق بیانات عمیق رهبر انقلاب در منشور گام دوم انقلاب اسلامی گفت: این منشور گنجینه ارزشمندی است که در آن ضمن بیان آنچه در چله اول انقلاب گذشته، آینده پیش رو در قالب چله دوم نیز ترسیم شده است؛ ضمن اینکه به رمزگشایی از مکتب امام (ره) و آیات کتاب الهی که برای امروز ما چه سخنی دارد، پرداخته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رزمندگان و جانبازان نباید تصور کنند دوره ایثارگری فقط هشت سال دفاع مقدس بوده و اکنون زمان آن به سر آمده است، افزود: قطعاً این طور نیست؛ کمااینکه رهبری مثل یک جوان خط مقدم را اداره می‌کنند. در عین حال ما با حرکات نقطه‌ای و بدون وحدت نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم، بلکه باید دست‌هایمان را به هم فشرده و مطالبه گری جمعی را برای اصلاح حرکت انقلاب در مسیری که باید، رقم بزنیم.

دبیرکل جمعیت جانبازان با بیان اینکه برخی از شخصیت‌ها و مسؤولان نظام به جانباز و رزمنده نگاه موزه‌ای دارند، گفت: آنها همان طور که هر یک از اشیای موزه‌ای را تمجید می‌کنند، فرهنگ ایثار و شهادت را ارج می نهند اما با همین نگاه موزه‌ای، باور دارند که دیگر کاری از این فرهنگ و این افراد ساخته نیست. در حالی که چنین نگاهی به فرهنگ ایثار و شهادت از بن غلط است و همان طور که مجموعه کلام الله متعلق به همه دوران هاست، فرهنگ ایثار و شهادت نیز در همه اعصار به کار می‌آید.

وی افزود: نوع نگاه برخی از مسؤولان دینداری بدون تحرک است و ما باید نسبت به این نگاه حساس باشیم. تصور نکنیم اینکه انقلاب تا نقطه کنونی پیش رفته، الزاماً ادامه مسیر نیز به همین منوال خواهد بود و نیازی به پاسداری از انقلاب نیست؛ بلکه پاسداری کردن از یک حرکت انقلابی به مراتب دشوارتر از ایجاد انقلاب است.

وی از دوره بعثت پیامبر اکرم (ص) به عنوان نمونه یک انقلاب بزرگ یاد کرد و گفت: برخی بدعت‌ها و موانع پیش روی این انقلاب آثار و عوارضی دارد که پس از ۱۴ قرن هنوز باقی است و بر پیکر جامعه اسلامی زخم می‌زند. بنابراین فقط نام بردن از آزاده، رزمنده، جانباز و ایثارگر کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید این افراد در رقم زدن تمدنی که آرمان انقلاب اسلامی است، مشارکت کنند.

شاکری در ادامه به جلسه‌ای که با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران داشته اشاره کرد و گفت: یکی از مواردی که درآن جلسه مطرح شد همین موضوع بود که فرهنگ ایثار و شهادت باید فرهنگ مدیریتی ما را تحت تأثیر قرار دهد. این در حالی است که اکنون با وجود اینکه عمده مفاد اساسنامه بنیاد شهید، به مسائل فرهنگی پرداخته است، اما ظهور و بروز فرهنگی در این نهاد اندک است و مصداق آن همین واقعیت است که امروز سینما و تئاتر دست کسانی است که همسویی با چنین فرهنگی ندارند. از این رو بنیاد شهید باید نسبت به فرهنگ عمومی کشور و تولیدات فرهنگی مطالبه گر شود و نیز مسؤولان از غربال فرهنگ ایثار و شهادت بگذرند و سپس مسؤولیت بگیرند.

وی خطاب به اعضای جمعیت جانبازان خاطرنشان کرد: در این شرایط خانه نشینی و در بهترین حالت، سیر و سلوک عرفانی و معنوی دردی را دوا و مشکلی را حل نمی‌کند. اگر از این طریق راهی به سعادت وجود داشت، اما راحل (ره) به مراتب شایسته‌تر بودند اما الگوی عملی ایشان نشان می‌دهد راه دخالت در اداره جامعه از طریق حضور در جامعه باید طی شود.

شاکری با تاکید بر اهمیت مطالبه گری از سوی جانبازان برای اصلاح امور کشور، گفت: اگر ما مطالبه گری عمومی نسبت به دین و ارزش‌ها را ایجاد نکنیم، شرایط موجود و دیدگاه‌های متناقض خود را به جامعه تحمیل می‌کند. زمانی که یک مقام مسئول حس کند کسی بر عملکرد و اندیشه‌ای که او مبنای کار قرار داده، نظارت ندارد، احساس خطر نخواهد کرد و محتمل است که نفس اماره بشر را به هر سمت و سویی که می‌خواهد روانه کند. بنابراین باید در این فضا میدان داری کنیم تا خطاها کمتر شود و برای این امر نیز کار فکری و جمعی در قالب همین کارهای تشکیلاتی ضروری است.

وی افزود: تصور نکنید انقلاب اسلامی مصون از خطا باقی می‌ماند؛ کما اینکه در فراز اول منشور گام دوم انقلاب اسلامی نیز این موضوع از سوی مقام معظم رهبری گوشزد شده که از بین ملت‌ها، کمتر ملتی دست به قیام می‌زند و از میان آنها که قیام می‌کنند نیز کمتر ملتی بر معیارهای خود باقی می‌مانند؛ چراکه اغلب یکسری روابط حزبی، قومی و قبیله‌ای مانع از پایمردی بر اصول انقلابی می‌شود و کسانی که از مرکز قدرت دورتر هستند، عقب می‌مانند. از نگاه رهبری، ملت ایران در زمره ملت‌هایی است که تا این مرحله توانسته بار را به مقصد برساند.

دبیرکل جمعیت جانبازان ضمن نکوهش پدیده «دنیاطلبی» که موجب کج رفتن بسیاری از همراهان یک اندیشه بزرگ همچون انقلاب اسلامی می‌شود، گفت: یکی از عبرت‌های عاشورا که خوب است در این ایام محرم به آن توجه شود همین موضوع است. مغز قضایای کربلا صف بندی بین دنیامداری و دین مداری بود. هر دو طرف این جنگ آداب و مناسک دینی را به جا می‌آوردند اما نوع نگاه آنها به دنیا با یکدیگر تفاوت داشت. اکنون نیز در این زمانه برخی از تئوریسین‌های هسته مرکزی اصلاح طلبان تعابیری درباره انقلاب اسلامی به کار می‌برند که نشان می‌دهد چنین نگاه دنیا طلبانه ای بر آنها حاکم است.

وی ادامه داد: آنها عنوان می‌کنند که انقلاب ابتدا فرزندان خود و سپس رهبران خود و در نهایت خود را می‌خورد و مضمحل می‌شود. تصویری که آنها از انقلاب ارائه می‌کنند، یک موجود کثیف و خونخوار است. بخش دردناک ماجرا این است که چهره‌های مذکور همان کسانی هستند که به واسطه جان فشانی شهدا راه برایشان باز شده و فرصت پیدا کرده‌اند اما دنیاطلبی آنها را از مسیر انقلاب دور کرده و به سمت دیگری برده است.

شاکری با بیان اینکه مشابه این حوادث در تاریخ صدر اسلامی نیز رخ داده است، گفت: تاریخ روایت می‌کند که چگونه امویان بر مسند حکومت نشستند و اسلام اموی را در برابر اسلام علوی علم کردند. در این دوره نیز همان جنس اردوکشی میان اسلام لیبرال بی بخار که رابطه‌ای با مظلومیت فلسطین و جهان اسلامی ندارد و اسلام انقلابی وجود دارد. اسلامی که آنها تعریف می‌کنند نباید مقابل نظام سلطه بایستد بلکه باید خود را در دل نظام سلطه تعریف کند؛ گو اینکه در یک نقطه از جهان اسلام مؤدب بنشینیم و کاری به آنچه بر سر امت اسلامی یا دیگر ملت‌های مظلوم جهان می‌آید و چپاول می‌شوند، نداشته باشیم و حتی پذیرای برجام های ۲، ۳ و ۴ باشیم.

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی تاکید کرد: دیدگاه امام راحل (ره) این بود که پرچم لا اله الا الله را بر فراز کاخ سفید برافراشته کند و مقام معظم رهبری نیز در صدد آزاد کردن انرژی متراکمی است که در جهان اسلام وجود دارد. اما این اندیشه سلطه پذیر نسبتی با اندیشه امام و رهبری ندارد.

وی با بیان اینکه رسالت جانبازان و ایثارگران این است که روایت صحیحی از انقلاب واندیشه اسلامی ارائه دهند، گفت: در غیر این صورت دیگران روایت غلط خود را در اذهان عمومی جا می‌اندازند و این روایت غلط می‌تواند مستقیماً درباره امام (ره) و شهدا و اندیشه آنها نیز باشد؛ کمااینکه امروز عده‌ای به دنبال اثبات این هدف هستند که امام حسین (ع) قیام نکرد، بلکه صلح طلب بود. بنابراین گردهم آیی جانبازان در قالب تشکل، یک وظیفه بوده و لطف نیست. ما باید پاسدار حقایق انقلاب اسلامی باشیم.

شاکری با بیان اینکه جانبازان باید در جامعه نقش سکانداری و راهبری داشته باشند، گفت: ما نباید صرفاً به انتخاب نمایندگان مجلس همسو با آرمان‌های انقلاب بسنده کنیم بلکه باید به محض اینکه نتایج انتخابات رقم می‌خورد وارد فاز بعدی شویم و مطالبه گری از منتخبان را در پیش بگیریم.

وی با بیان اینکه ۱۲ نماینده مجلس از استان مازندران به قوه مقننه راه پیدا کرده‌اند، گفت: این نمایندگان فرصت کافی ندارند تا بر اطلاعات روز رخدادهای استان اشراف لازم را پیدا کنند و نیازمند اطلاعات هستند. نقطه حرکت امثال جمعیت جانبازان این است که در هر شهر پروژه‌ها و مسائل را رصد کند و گزارش‌های دقیقی در اختیار نمایندگان قرار دهد.

شاکری با اشاره به اینکه در مقاله «تعامل، چرایی و چگونگی» به قلم خود نحوه برقراری ارتباط مؤثر مجلس و جمعیت جانبازان را تشریح کرده است، یادآور شد: باید گزارش‌هایی که در اختیار نمایندگان قرار می‌دهیم به حدی دقیق باشد که پس از مدتی نماینده مجلس حس کند نیازمند این گزارش هاست و در تذکراتی که در صحن مطرح می‌کند، نقطه اصلی را هدف بگیرد.

وی افزود: هم جمعیت جانبازان به نمایندگان مجلس نیاز دارد و هم نمایندگان مجلس به امثال این جمعیت نیازمند هستند. نیاز ما از این بابت است که جمعیت جانبازان قدرت تذکر، سوال و استیضاح مقامات دولتی را ندارد و نیاز نماینده هم از این جهت که به مشاور امین و آگاه مستقر در حوزه انتخابیه باید تکیه کند و فرصت مداقه ریز در همه امور و پروژه‌ها را ندارد. همین نقش مشاور امین را می‌توان در قبال بنیاد شهید نیز ایفا کرد و مشکلات متعدد بهداشت و درمان، مسائل استخدامی و نظایر آن را با مسؤولان بنیاد در استان در میان گذاشت.

دبیر کل جمعیت جانبازان با بیان اینکه برخی به غلط تصور می‌کنند مطالبه گری، لشگرکشی علیه نظام است، گفت: این طور نیست؛ بلکه لازم است مشکلات شناسایی و اعلام شود چراکه حل نشدن برخی مشکلات، حیثیت نظام را نشان می‌گیرد. بنای ما بر آن نیستیم که بر اساس سلیقه سیاسی افراد را دسته بندی کنیم. همه کسانی که زیر چتر ولایت و قانون اساسی فعالیت خود را تعریف می‌کنند، می‌توانند در کشور فعالیت سیاسی داشته باشند. آنچه اشاره شد، تشتت فکری در اردوگاه فکری اصلاح طلبان است.

وی از اعضای جمعیت جانبازان در استان مازندران و در کل کشور دعوت کرد خود را برای انجام کارهای بزرگ در قواره آنچه از آن آگاه بوده و به آن اشراف دارند آماده کنند و در عین حال از افراط و تفریط بپرهیزند.

شاکری تاکید کرد: البته برخی به نام اعتدال، حزب تأسیس کرده‌اند ولی نسبت خود با ولایت فقیه را به درستی تعریف نکرده‌اند و آنچه به عنوان دشمن شناسی به عنوان یکی از شاخص‌های اعتدال پیش روی ما قرار دارد را نادیده گرفته‌اند که آسیب این هم کمتر از افراط و تفریط نیست.

وی با بیان اینکه جمعیت جانبازان در مرکز آمادگی دارد با استان‌ها نهایت همکاری را در برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مجازی داشته باشد و از شخصیت‌های ملی برای شرکت مجازی در جلسات جمعیت استانی دعوت کند، گفت: از مزایای فضای مجازی می‌توان به عدالت تشکیلاتی اشاره کرد که به این شکل بروز می‌یابد. غرض این نیست که عده و عده زیادی جمع کنیم بلکه افراد خوش فکر و اهل عمل که معتقد به ولایت فقیه هستند و انگیزه و دغدغه نشر اندیشه امام و رهبری را دارند باید به این جمعیت اضافه شوند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نظریه برخی برای ایجاد وحدت فراجریانی گفت: پیشنهاد دهندگان خود باید درباره این نظریه توضیح دهند که مقصودشان چیست؟ آیا نادیده گرفتن گناه کسانی که با حمایت از اغتشاشگران اجاره‌ای کوشیدند تا اعتراض مردم را به اردوکشی خیابانی تبدیل کنند، چه وحدتی است؟ قطعاً از ناحیه رهبری منعی برای وحدت زیرسایه قانون اساسی نیست و آغوش ایشان همواره برای وحدت باز بوده است اما در اردوگاه اصلاح طلبان میلی به پذیرش اصول وحدت نیست.

وی ادامه داد: در قضایای فتنه ۸۸ آقای خاتمی می‌خواست با رهبری دیدار و از ایشان عذرخواهی کند اما ایشان پیغام دادند که هر چه قرار است بیان شود در رسانه بیان شود. با این حال دوستان و نزدیکان وی را منع کردند و به اصطلاح خودشان مانع از این شدند که از این حرف‌ها و پذیرش اشتباهات سندی دست رهبری قرار بگیرد.

شاکری با اشاره به حمایت اصلاحات از رئیس جمهور فعلی، گفت: آنها حتی پشت رئیس جمهور منتخب خود را خالی کرده‌اند و از وی خواسته‌اند استعفا دهد تا ناکامی‌های مکرر اقتصادی و سیاسی وی به حساب اصلاحات گذاشته نشود. آنها در مقطعی پویش «ما پشیمانیم» را کلید زدند و در عین حال تلاش می‌کنند به جای پذیرش مسؤولیت انتخاب خود، مشکلات را به عهده نظام و رهبری بیاندازند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره علت خودزنی و قدرت طلبی برخی چهره‌های اصولگرا، گفت: این طور نیست که در جبهه اصلاحات نقص و نقدی وجود نداشته باشد و اصلاح طلبان از آن عاری باشند. اصلاح طلبان در اردوگاه خود با آشفتگی عجیب روبرو هستند و حتی از خودزنی فراتر رفته‌اند. از طرفی با انجام اقداماتی همچون حمایت از فردی که همسر خود را کشته و مرتکب جنایت شده است، نهایت بی شرمی خود را نشان می‌دهند. در عین حال واقعیت این است که اصلاح طلبان با یک منطق پادگانی حتی اگر فردی فاسد باشد، امر و نهی او را با رعایت سلسله مراتب می‌پذیرند. این در حالی است که اصولگرایان نیازمند تقویت طبعیت خود از عقل جمعی هستند و نباید خلاف رأی مرجعیت پذیرفته شده اعمال سلیقه فردی کنند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی برای انتخابات مجلس یازدهم در تهران ۳۵۰ نفر در فهرست شورای ائتلاف ثبت نام می‌کنند در حالی که مجلس فقط ۳۰ کرسی برای آنها در نظر گرفته، چاره‌ای نیست جز اینکه ۳۲۰ نفر را کنار بگذاریم اما برخی استدلال می‌کردند که افراد حذف شده الزاماً از سوی جبهه اصولگرایان مورد ظلم واقع شده‌اند. به هر حال ممکن است در مورد برخی انتخاب‌ها افرادی که درجه انقلابی گری آنها از برخی افراد بیرون لیست کمتر بوده، خطا صورت گرفته باشد اما باز هم در نهایت آنها که وارد لیست شدند چهره‌های انقلابی هستند و ما باید پذیرش خود را از عقل جمعی در تشکیلاتی بالا ببریم.

شاکری درباره کاندیدای مورد حمایت جمعیت جانبازان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده توضیح داد: اکنون بیش از ۴۰ نفر مدعی کاندیداتوری هستند اما هنوز برنامه‌ها ارائه نشده و برای حمایت بسیار زود است. حتی مساله انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز می‌تواند به نحوی در این موضوع دخیل باشد، کمااینکه ممکن است ترامپ برای اینکه انتخابات کشور خود و کشور ما را مطرح کند، وعده‌هایی از سازش با رئیس جمهور بعدی بدهد تا مردم را دوباره به اصلاحات متمایل کند. اما جمعیت جانبازان باید از هم اکنون دغدغه مندی خود را با رعایت اولویت بر انتخابات شوراها متمرکز کند. بیش از ۲۰۰ هزار عضو شورای شهر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری باید از سوی شهروندان شهرها و روستاهای سراسر کشور انتخاب شوند و جمعیت جانبازان می‌تواند از هم اکنون چهره سازی افراد شایسته و معرفی آنها به مردم را آغاز کند و در این زمینه همفکری با سایر احزاب نیز ضروری است.

دیدگاه ها غیرفعال است