اصرار به استعفای شهردار، سیاسی‌کاری است/اصلاح‌طلبان دچار بیش‌فعالی شده‌اند

1

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران اصرار بر استعفا یا عذرخواهی شهردار تهران در قضیه پلاسکو را «سیاسی‌کاری» توصیف کرد و گفت: این پافشاری برخی اعضا در حالی که هنوز رسیدگی به علل حادثه به سرانجام نرسیده و مقصران مشخص نشده‌اند، از سر صدق نیست.

 

مجتبی شاکری در جریان سیصد و بیست‌ و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران که امروز با حضور اصحاب رسانه ، شهردار و رئیس سازمان آتش نشانی شهر تهران برگزار شد، پس از استماع گزارش قالیباف درباره حادثه پلاسکو، گفت:‌ این جلسه تشکیل شده تا از گزارش‌های ارائه شده برای قضاوت صحیح استفاده کنیم. این چه اخلاقی است که هنوز ابعاد حادثه به طور کامل مشخص نشده و صرفا گزارشی از منظر شهرداری ارائه شده است، عده‌ای بدون اینکه گزارش دادستان، مالکان و دیگر نهادهای مرتبط را بشنوند، قضاوت نهایی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: عده‌ای از همکاران سازماندهی شده تصمیم گرفته‌اند که شهردا را وادار به استعفا یا عذرخواهی کنند و مدام این جمله را تکرار می‌کنند تا در اذهان عمومی جا بیفتد. اگر این جمله از سر صدق بیان می‌شود، قاعدتا باید زمان دهیم تا ابعاد حادثه پلاسکو کاملا روشن شود. مگر کمیته حقیقت‌یاب پیشنهادی آقایان گزارش خود را ارائه کرده که این عده‌ شهردار را مقصر حادثه می‌دانند و تلاش می‌کنند سر او را بالای دار ببرند.
شاکری خطاب به اصلاح‌طلبان شورا تصریح کرد: این چوبی که شما بلند کردید، حتما بر سر رئیس‌جمهور، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی و دیگر متولیان دولتی مرتبط با حادثه هم می‌خورد. این اظهارات از سر صدق نیست بلکه کار سیاسی است.
وی خطاب به مسجدجامعی نیز اظهار کرد: جان همه انسان‌ها محترم است؛ جان کسانی که در سونامی سکته و سرطان قربانی می‌شوند، جان و حقوق هشت میلیون شهروند ایرانی بی‌کار و تولیدکنندگانی که به دلیل قاچاق بی‌رویه کالا زمین‌گیر شده‌اند نیز محترم است. این‌گونه چوب را بلند نکنید که ممکن است بعد بر سر خودتان فرود بیاید.
رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران به اعضای شورا توصیه کرد اجازه دهند فرایند کار با صدق و منطق کارشناسی به پیش برود و افزود: باید صبر کنیم تا کمیته حقوقی و فنی و نیز کمیته ایمنی شورای شهر که در این زمینه تکلیف دارند، از افراد متخصص دعوت کنند و درباره عوامل موثر بر حادثه به جمع‌بندی برسند. اما برخی اعضا به نوعی دچار بیش‌فعالی هستند به نحوی که حتی می‌خواهند حق ذاتی شورای شهر مبنی بر نظارت بر شهردرای را نیز به افرادی خارج از شورا واگذار کنند. کدام نهاد نظارتی در کشور را سراغ دارید که چنین کاری کند؟ آیا مجلس حاضر است حق نظارتی خود را به کمیته‌ای متشکل از افراد غیرنماینده بسپارد؟
شاکری توصیه کرد شورای شهر از عجله در رسیدگی خودداری کند و گفت: اینکه برخی سودای استعفا و عذرخواهی شهردار را دارند، درست نیست. من شخصا در مسائل مختلف به شهردار تهران انتقاد داشته ام و بارها در اظهارات خود صراحتا ایشان را نقد کرده‌ام. اما فضایی که اکنون در حال شکل‌گیری است، صادقانه نیست. تناقض گوئی های برخی ازاعضاء تعجب برانگیز است بلکه به نوعی بکارگیری شیوه ذم در قالب مدح است به نحوی که در جائی شهردار را تا حدی آنچنان بالا می‌بریم و اعلام می‌کنیم می‌توان از ظرفیت او در بحران‌های دیگر نیز استفاده کرد، بعد ناگهان تحکم آمیز از استعفای او سخن می‌گوئیم.
وی با بیان اینکه در حادثه پلاسکو دست‌کم چهار نهاد سهم دارد که یکی از آنها شهرداری است، گفت: قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و وزارت کار نیز قطعا در وقوع این حادثه سهیم هستند که باید سهم آنها  بررسی شود.
وی خاطرنشان کرد: افزون بر این شورای شهر نیز در حادثه مذکور مقصر است و رسانه‌ها می‌توانند ما را به سبب آرائی که به برنامه پنج‌ساله داده‌ایم یا کوتاهی در نظارت بر اجرا مورد سوال قرار دهند و از ما بخواهند استعفا دهیم.
شاکری با بیان اینکه در برنامه پنج‌ساله دوم 2000 میلیارد تومان به امر بحران آتش نشانی و ایمنی اختصاص یافته است، گفت: هرساله سهم سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران از این بودجه ، معادل 200 میلیارد تومان است که از این رقم نیز فقط 50 میلیارد تومان محقق شده است که نشان می دهد با برنامه مصوب فاصله بسیار دارد ، نظارت برای برداشته شدن این فاصله وظیفه شوراست.

وی با اشاره به اینکه در ماجرای تلفیق بودجه نیز اکثریت اعضای شورای شهر به آن رای دادند، گفت: اعضا حق دارند بر اساس تشخیص خود رای دهند و آنچه را اجرا شده با مصوبه منطبق بدانند. ممکن است استدلال امسال بنده که مخالف بوده‌ام ضعیف باشد یا اینکه اطلاعات اعضا قوی‌تر بوده است. هر چه که بوده آنچه شهرداری اجرا می‌کند حاصل رای خود ما به برنامه و بودجه است. چرا از زیر بار آن شانه خالی می‌کنیم؟ یک‌ سر این بار روی شانه شهرداری و سر دیگر آن روی شانه شورای شهر است. این‌طور نیست که بتوانیم شهرداری را گوشه رینگ بگذاریم و مدام ضربه بزنیم بدون اینکه متوجه سهم و مسئولیت خود باشیم.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه مسجدجامعی مدعی است، سه سال قبل درباره وضعیت ایمنی شهر تذکراتی داده است، گفت: شما می‌توانستید سال‌های بعد هم این مسائل را مطرح کنید تا سرانجام به نقطه عمل برسد. در قضیه وضعیت سازمان آتش‌نشانی، حتی با فرض اینکه شهرداری از روی عناد تکالیف خود را انجام نداده، شورا نیز مسوولیت داشته است. آقای مسجدجامعی می‌توانست به جای انتظار برای رسیدن لایحه شهرداری، طرح دو فوریتی به صحن بیاورد. این نوع برخورد سیاسی با قضیه پلاسکو صحیح نیست. ضمن اینکه به لحاظ حقوقی نمی‌توانیم آنچه را که به شهردار امر نکردیم اکنون مطالبه کنیم.
وی در خاتمه یادآور شد که او نیز همچون بسیاری از اعضا صحبت‌های شهردار را برای رسیدن به  تصمیم نهائی کافی نمیداند.

 

دیدگاه ها غیرفعال است