اروپا هیچ اقدامی برای برجام انجام نداده/باید عیار خودمان را نشان دهیم

2

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: بیش از یک سال هیچ اقدام قابل اتکایی در عمل به برجام از اروپایی‌ها دیده نشده، در جنگ تمام‌عیار اراده‌ها باید عیار خودمان را نشان دهیم.

 

مجتبی شاکری در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به پایان مهلت ۶۰ روزه دولت به اروپا برای عمل به تعهداتش در برجام اظهار کرد: پس از خروج آمریکا از برجام دولت دو هفته به اروپا مهلت داد تا تضمین‌های لازم برای عمل به برجام را به ایران بدهد.

وی افزود: اروپا اگر به برجام متعهد بود، باید به خروج آمریکا از این توافقنامه بین‌المللی واکنش نشان می‌داد، اما دو هفته مهلت دولت به اروپا با بی‌اعتنایی گذشت؛ بیش از یک سال است هیچ اقدام قابل اتکایی در عمل به برجام از اروپایی‌ها دیده نشده و اکنون در جنگ تمام‌عیار اراده‌ها باید عیار خودمان را نشان بدهیم.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی ادامه داد: اروپایی‌ها مکرراً و شفاف گفته‌اند که جدا کردن حسابشان از آمریکا نه صرفه اقتصادی دارد و نه به‌لحاظ راهبردی و حقوقی برایشان مقدور است و هر اقدامی برای برقراری ارتباط با ایران داشته باشند،‌ آمریکا آنان را فراتر از تحریم‌های اولیه و ثانویه تحت فشار تحریم قرار می‌دهد.

شاکری با تأکید بر اینکه رابطه راهبردی آمریکا و اروپا چیزی نیست که اروپایی‌ها سر آن معامله کنند، گفت: این‌ها شرکایی هستند که در عرصه بین‌الملل تقسیم منافع دارند و گذشته تاریخ کشور ما و جهان هم مؤید همین پیوند راهبردی است.

وی خاطرنشان کرد: تحلیل غلطی که دوستان مذاکره‌کننده از روابط آمریکا و اروپا داشتند موجب شد تصور کنند می‌توانند میان آنها شکاف ایجاد کنند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه اروپا ابتدا وعده اجازه فعالیت بخش خصوصی در ایران را داده و متعهد شد غرامت تحریم‌های آمریکایی را هم پرداخت می‌کند، تصریح کرد: اروپایی‌ها بعد از این گفتند به لحاظ حقوقی در شرایط تحریم نمی‌توانیم بخش خصوصی را مجبور به کار با ایران کنیم، آنها معتقدند عقل اقتصادی نمی‌پذیرد بخش خصوصی‌شان در مقابل ایران مجبور به تحمل ضرر تحریم شود.

شاکری خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه باید اتاق فکری تشکیل دهد و فشار دیپلماسی مؤثر و پشیمان‌کننده برای دفاع از حقوق ملت ایران در برجام تعریف کند و منظور از فشار، رفتاری است که بتواند طرف اروپایی‌ را وادار به ارائه تضمین کند و به‌نوعی با منافع حیاتی آن‌ها ارتباط داشته باشد.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه اینستکس آورده‌ای برای ایران نداشت، گفت: اینستکس شرکتی است که می‌خواهد پول ایران را برای ارائه خدمات بگیرد و ما از این طریق اختیار خودمان را به دست یک شرکت اروپایی می‌دهیم و اهانت تأمین غذا و دارو را به خود می‌پذیریم.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران جزء صادرکنندگان دارو و مواد غذایی است و نیازی به قرار گرفتن در چنین قالبی ندارد بنابراین اروپا به دنبال تحمیل اینستکس است که متأسفانه برخی این راهکار پوشالی آنان را با رنگ و لعاب در کشور بزک می‌کنند تا از اثرات داخلی آن استفاده کنند.

دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: اصرار برخی برای پذیرش اینستکس به این دلیل است که بتوانند مجوز عضویت در FATF را بگیرند؛ یعنی مجمع تشخیص را برای تصویب لوایح تحت فشار قرار دهند و این‌گونه نمایش دهند که کانال مالی اروپا آماده همکاری با ایران است، اما چون دو لایحه آنان تصویب نشده پس مقصر تمام این مسائل حاکمیت داخلی است.

شاکری تصریح کرد: متأسفانه تیم مذاکره‌کننده در عمل به برجام نقطه‌به‌نقطه پیش نرفت، یعنی در قبال عمل به تعهد ایران، اروپا هیچ رفتاری از خودش نشان نداد و همه تعهدات یک‌طرفه اجرا شد تا در این وادادگی اکنون به این نقطه رسیدیم.

دیدگاه ها غیرفعال است