شعرخوانی علیرضا قزوه در مراسم رونمایی از پلاک بوستان حمید سبزواری

1

علیرضا قزوه با اشاره به حقی که «فرج‌الله سلحشور» و «حمیدسبزواری» به عنوان دو چهره برجسته انقلاب اسلامی بر گردن هنرمندان دارند، پیشنهاد داد در مراسم نامگذاری معابر به نام شعرا، محفل شعری نیز برگزار شود.
علیرضا قزوه، شاعر انقلاب اسلامی که ظهر امروز در مراسم رونمایی از پلاک نامگذاری اماکنی به نام فرج‌الله سلحشور و حمید سبزواری حاضر شده بود، با اشاره به اینکه مرحوم سبزواری پدر شعر انقلاب است، گفت: این نامگذاری‌ها نوعی قدرشناسی از حقی است که چهره‌های فرهنگی برجسته‌ای نظیر این دو هنرمند، بر گردن جامعه دارند.
وی از سلحشور و سبزواری به عنوان چهره‌هایی که در شکل‌گیری حوزه هنری نقش داشتند، یاد کرد و گفت: هر دو این چهره‌ها در پایه‌ریزی تفکر انقلابی در جامعه نقش داشتند.
وی به ذکر خاطره‌ای از محمدحسین جعفریان، نویسنده پرداخت و گفت: هنگام یکی از عملیات‌های مهم در افغانستان به رهبری احمدشاه مسعود، او مشغول تورق کتاب شعری از یک شاعر ایرانی بوده و در خلال آن، عملیات را هم هدایت می‌کرد. زمانی که فردی به او اعتراض می‌کند و با لحن عتاب یادآوری می‌کند که حین عملیات هستیم، احمد شاه مسعود به او پاسخ می‌دهد: «می‌دانم عملیات است، اما عملیات ما به خاطر حفظ این ادبیات است». این اظهارات نشان می‌دهد که مجاهدان و شهدای ما نیز به نوعی هنرمند بوده‌اند.
قزوه خاطره دیگری از پدر شهیدان امیری اسفندقه نقل کرد و گفت: زمانی که معبری به نام پروین اعتصامی، برای نامگذاری به نام دو برادر شهید انتخاب شد، پدر آنها که یک کارگر ساده اما با بینش و معرفت بالا بود، با این نامگذاری موافقت نکرد و تاکید کرد که فرزندان او به خاطر اعتنا به فرهنگ ایرانی و اسلامی شهید شده‌اند. از این رو نباید نام آنها جایگزین نام پروین اعتصامی شود.
وی در خاتمه این جلسه غزلی را که به یاد شهید مدافع حرم، روح‌الله قربانی سروده بود، در حضور خانواده این شهید که در مراسم حضور داشتند، قرائت کرد که مشروح آن در انتهای این خبر قید شده است:
مگو از مرگ با قربانیان در خدا فانی
که مستان جنون را نیست ترسی از سرافشانی
هراسی نیست در سرها که خنجر آب خواهد داد
به اسماعیل هامان در سماع عید قربانی
مسلمانان حقیقی را به جرم کافری کشتند
مسلمانی اگر این است فریاد از مسلمانی
حریف اکبر و عباس و روح الله و مهدی نیست
صف شمر و سنان و خولی و دجال و سفیانی
میان کوچه خون سنی و شیعه ست می ریزد
زکید داعش و کفر سعود و مکر عثمانی
به دستان شما جز حلقه‌ی دیوان نمی‌بینم
نگین دست ما مهری ست از مهر سلیمانی
به سفاکان سفیانی بگو با تیغ می آیند
به استقبال سرهاتان سرایای خراسانی
شهادت در حرم یعنی دوام ظهر عاشورا
الهی قسمتم کن مثل «روح‌الله قربانی»

دیدگاه ها غیرفعال است