دولت هنوز به برجام و غرب امید دارد/ مشکلات ارزی به وجود آمده تقصیر دولت است

1

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: بخش خصوصی ۲۰ درصد و بخش دولتی ۸۰ درصد از ارزی که وارد می‌شود، سهم دارند.

مجتبی شاکری دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص بیانیه گام دوم رهبری و چگونگی رسیدن به جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: مبانی نظری ما در سال‌های دور شکل گرفته است، اما اداره حکومت برای ما تجربه جدیدی بود، ایجاد حکومت مباحث و پرسش‌هایی را از جمله نظام بانکی، اداری، امنیتی و… وارد فقه کرد که از قبل وجود نداشته و باید به آن‌ها بپردازد.

وی ادامه داد: هنگامی که این مباحث وارد حکومت شد، فقه باید به باب‌های جدیدی می‌پرداخت و جواب دینی به پرسش‌های نو می داد، برای مثال ما شاهد بودیم حضرت امام خمینی (ره) در مورد مسائل قضائی گفتند که قاضی باید مجتهد باشد، اما هنگامی که مجتهد به تعداد کافی نداریم باید با فتوای دیگری کار را انجام داد، لذا پاسخ گفتن به پرسش‌های جدید به وجود آمده است.

شاکری در مورد عملکرد اقتصادی دولت در سال ۹۷ اظهار کرد: به نظر من نگاه دولت به جای دیگریست و هنوز نگاه خود را به واقعیتی که پیش رویش قرار گرفته معطوف نکرده است و هنوز چشم به برجام و غرب دارد، امید دارد تحریم‌ها برداشته شود، همچنان از سابقه و بد عهدی‌های آمریکا در این چهار دهه گذشته دل‌نکنده، فهرست بد عهدی‌های آن‌ها کاملا روشن است.

وی با اشاره به برجام گفت: تصویر ذهنی دولت و کسانی که سیاست خارجه را دنبال می‌کنند، تصویر اعتماد گونه بوده و در ذهنشان این موضوع وجود دارد که نوعی معامله برد برد را تجربه کرده اند، در صورتی که همه چیز را باخته اند، هم تحریم‌های قبل از برجام بازگشت و هم کاملا شفاف اعلام می‎‌کنند که مردم ایران تروریست هستن،د لذا دولت با این دید کاری نمی‌تواند بکند.

شاکری تصریح کرد: ما باید به وسیله استعداد‌ها و ظرفیت‌هایی که داریم کار کنیم، نگاه واقعی این است. به نظر می‌رسد تصویر ذهنشان دچار اشتباه است، برنامه ریزی و اصلی‌ترین وظیفه دولت که نظارت بر دستگاه‌های مختلف است، امروز وجود ندارد.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در خصوص تحقق حمایت از تولید داخلی گفت: انرژی که در اول سال در مردم ایجاد شد مورد قبول بود، اما تصمیمی که دولت در خصوص کاهش ارزش پول ملی گرفت، تولید و مصرف را بین یک سوم تا یک چهارم کاهش داد و همچنین موجب کاهش قدرت خرید مردم شد، عمده بلایی که سر بازار ارز آمد دولتی است، بخش خصوصی ۲۰ درصد و بخش دولتی ۸۰ درصد سهم در ارزی که وارد می‌شود دارند و مردم این آسیب را از بی تدبیری دولت خورده و می‌خورند.

دیدگاه ها غیرفعال است