برنامه عجیب شورای شهر برای نامگذاری ساختمان شماره دو به نام “سعید حجاریان”

1

عضو سابق شورای شهر تهران از هماهنگی های رو به اقدام اعضای شورا برای نامگذاری ساختمان شماره دو شورای شهر به نام سعید حجاریان فعال سیاسی اصلاح طلب خبر داد و گفت: این اقدام پیامدهای خوبی برای شورای پنجم نخواهد داشت.

مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با تأکید براینکه نامگذاری برای اشخاص در قید حیات فاقد استناد قانونی است، گفت: از سوی دیگر شخصیت سعید حجاریان و داستان ترور رمزآلود وی که هنوز ابعاد آن برای افکار عمومی روشن نشده است، خود مانعی جدی در مسیر این اقدام است.

وی با بیان اینکه سعید حجاریان با هیچ یک از تعاریف موجود، جانباز محسوب نمی‌شود خاطرنشان کرد: او نه در ارتباط با پیروزی انقلاب اسلامی و نه در جریان 8 سال دفاع مقدس و نه توسط گروهکهای ضد انقلابی و نه در جریان اردوهای آموزشی جنگی و پادگانی مجروح نشد. حجاریان قبل از ترور با ضارب خود رابطه دوستی داشته و بعد از ترور هم با او رفت و آمد می کند و از او شکایت حقوقی نکرد.

شاکری با بیان اینکه همهجانبازان هم مشابه همگان متحیر هستند که چگونه بنیاد شهید و امور ایثارگران در اواخر دهه 70، حجاریان را به عنوان جانباز ثبت کرد، گفت: با وجود ترور مشکوک او که عملا با عدم شکایت از ضارب، پشت پرده های سیاسی ماجرا هیچ گاه افشا نشد، اما بنیاد شهید تمام هزینه های درمانی و امکانات رفاهی و حقوقی ویژه جانبازان را به وی پرداخت کرده است.

رئیس سابق کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران هشدار داد: این نامگذاری پیامدهای خوبی برای شورای پنجم نداشته باشد و دوباره مباحث شورای اول را که به دلیل اختلافات درونی جناح اصلاحات نیمه تمام ماند و منحل شد و همینطور جزئیات ترور حجاریان را که رابطه میان ضارب و مضروب درباره آن پشت پرده ابهام قرار دارد، زنده خواهد کرد.

*تغییر نام خیابان کارگر خوشایند نیست

شاکری در ادامه با بیان اینکه قرار است تغییر خیابان کارگر شمالی به نام دکتر محمد مصدق در صحن شورای شهر تهران به رأی گذاشته شود، گفت پس از تجربه ناموفق نامگذاری خیابان پهلوی به نام مصدق که در پی نظرات امام راحل با اعتراضات عمومی روبرو شد و نهایتا به نام حضرت ولی عصر تغییر نام یافت فاصله زمانی ایجاد شد تا اکنون مجددا این نامگذاری برای یک معبر دیگر به آزمونی مجدد گذاشته شود.

وی ادامه داد: شورای چهارم با پیشنهاد چند تن از اعضا برای این نامگذاری فرآیند قانونی آن را طی کردند اما اسنادی که از گفته های حضرت امام درباره مصدق وجود داشت، آن چنان شفاف و گویا بود که جایی را برای اینکه این نام در معبری قرار بگیرد، باقی نمی‌گذاشت و به خاطر صیانت شورا از کلام امام راحل، طی دوره چهارساله شورای چهارم این نام نتوانست در معبری رونمایی شود.

عضو سابق شورای شهر تهران در عین حال یادآور شد: البته گفتگوهایی با وزارت نفت صورت گرفت تا اینکه آنها از ظرفیت تالارهای خود برای این نامگذاری استفاده کنند که مقاومت وزیر نفت موجب شد این کار صورت نگیرد.

شاکری با اشاره به حرکت جدید شورای پنجم برای تغییر نام خیابان کارگر شمالی به دکتر مصدق، گفت: این تغییر نام با توجه به جایگاه کارگران و 14 هزار شهیدی که این قشر به انقلاب تقدیم کردند، کار خوشایندی نخواهد بود.

وی افزود: اگر به صرف اینکه خیابان مذکور با دو عنوان شمالی وجنوبی وجود دارد، قرار است تغییر نامی صورت گیرد، شایسته این است که خیابان کارگر شمالی به نام شهدای کارگر تغییر نام یابد و قطعه جنوبی نیز به نام کارگر باقی بماند.

عضو سابق شورای شهر تهران با تأکید براینکه سیاسی کردن پدیده نامگذاری هزینه هایی را هم برای شهر و هم برای ارتباط شورا و شهرداری با شهروندان خواهد داشت، خاطرنشان کرد: مراجعه مردم به اظهارنظری که امام درباره مصدق داشتند، می‌تواند جایگاه شورا را برای صیانت از نظرات ایشان نزد مردم مخدوش کند.

دیدگاه ها غیرفعال است