آیت الله رئیسی نقطه پرگار خلق حماسه ١۴۰۰

1

دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه جریان نیروهای انقلاب و نامزدهای این جریان با آمدن آیت الله رئیسی متفق برای حمایت از ایشان هستند گفت: برآیند نظرسنجی ها هم حاکی از چنین مقبولیت و اولویتی از منظر مردم به گفتمان مبارزه با فساد و عدالت خواهانه ایشان و نیز اقدامات عملی ایشان در دفاع از حقوق عامه در مسائل اجتماعی و اقتصادی بویژه و حمایت از تولید کنندگان و پیگیری های استان به استان برای پشتیبانی و برداشتن موانع تولید است و جمعیت موقعیت ایشان را در بین نامزدهای نیروهای انقلاب ممتاز و شخصیت ایشان را نقطه پرگار خلق حماسه ١۴۰۰ می داند.

 

به گزارش روابط عمومی جمعیت جانبازان، جلسه مجازی پرسش و پاسخ دبیران استانی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با دبیرکل این جمعیت با موضوع انتخابات برگزار شد. در این جلسه مجتبی شاکری با تبریک قرارگرفتن در ضیافت الهی و بهره مندی از لحظه لحظه های این ماه قرآنی برای درک شب های قدر و تجلیل از جایگاه بلند جانباز شهید سیدمحمد حجازی جانشین نیروی قدس، وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا بهتر نیست از میان گزینه های مطرح برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، به چند گزینه اولیه برسیم و سپس انتخاب نهایی از بین آنها صورت گیرد؟ توضیح داد: اگرچه جبهه انقلاب به تصمیم نهایی نرسیده است اما این به منزله سردرگمی نیست. اینکه هنوز انتخاب اصلی صورت نگرفته، علت دارد. واقعیت این است که شورای ائتلاف ، شورای وحدت، جبهه پایداری، جبهه تحول خواهان انقلابی و … براین باورند که که اگر حجت الاسلام رییسی به میدان بیاید، از وی حمایت می کنند. اما اکنون که هنوز ثبت نام ها صورت نگرفته، اگر نامزد اصلی مورد حمایت تشکل های انقلابی اعلام شود، سایر نامزدهای مطرح انگیزه ای برای حضور در میدان انتخابات نخواهند داشت. هم اکنون هم نامزدهای دیگری در دستور کار بررسی نیروهای انقلاب است.

وی ادامه داد: در دوره های قبلی انتخابات جبهه مقابل نیز به این شکل بوده که آنها یک نامزد اصلی داشته اند و دو نامزد پشتیبان هم برای پوشش کاستی های و برجسته سازی نقاط قوت گفتمان او در گفتگوهای جمعی و فردی و نشست های مناظره ای حاضر می شدند و هوشمندانه از زمان بندی های تبلیغات محدود صدا و سیما بهره برداری اکثر را می کردند و بیشترین بهره برداری تبلیغی خود را به نفع کاندیدای اصلی خود مدیریت می کردند. طبعا اگر ما از روز اول فقط با یک نامزد اصلی در میدان حاضر شویم، بهره مندی جناح رقیب از ظرفیت های تبلیغاتی تلویزیون و نظایر آن بیشتر خواهد بود. با چنین نگرشی تمرکز روی یک نامزد برای ما فعلا منطقی نیست و باید خردمندانه به سمتی برویم که فرصت برای نامزدهای نیروهای انقلاب برابر شود و بی تردید در روز رای گیری یک نامزد از سوی نیروهای انقلاب در معرض رای قرار گیرد تا پدیده تکثر و شکسته شدن آرا اتفاق نیفتد.

شاکری در پاسخ به سوالی درباره فعالیت زودهنگام انتخاباتی برخی کاندیداها در برخی استان ها از نظر تشکیل ستاد به دلیل طولانی شدن پروسه انتخاب نهایی در شورای ائتلاف و نحوه مواجهه با این اقدامات نامزدها توضیح داد: سخن گفتن نامزها با مردم در قالب های مختلف گفتگویی شیوه پسندیده برای برقراری ارتباط نامزدهای محتمل با جامعه است . همواره باید اخلاق گفتگویی بویژه در رقابت های انتخاباتی را برای روشنگری و شفاف سازی پاس داشت و از آنچه که موجب تخریب و بیان ادعای غیر مستند می شود پرهیز کرد. جمعیت جانبازان با توجه به رسالت تشکیلاتی خود می باید پاسخ به پنج سوال اصلی را از نامزدها در برنامه های گفتگویی مطالبه کند. گفتمان اختصاصی هر نامزد چیست؟ تیم مشورتی و وزرای شاخص کابینه آنها برای عملیاتی کردن این گفتمان کیست؟ فهرست مسائل اولویت دار کشور از نظر آنها کدام است؟ برنامه عملیاتی آنها برای حل این مسائل چیست و در نهایت تمکین آنها نسبت به مرجعیت تصمیم گیری نیروهای انقلاب برای ایجاد وحدت و رسیدن به نامزد واحد چگونه است ؟

وی با بیان اینکه دبیران استانی و ستاد انتخابات جمعیت جانبازان می توانند نامزدها یا مشاوران و کسانی که نامزد مورد نظر را به خوبی می شناسند و یا حتی نمایندگان احزاب را دعوت کنند تا در جلسات چالشی حضور پیدا کنند، گفت: در این نشست ها باید درباره پنج سوال مطرح شده و پرسش های اساسی با این افراد چالش شود و میزان مقبولیت و رای آوری نامزد مربوطه براساس سنجش های معتبر را رصد کنند. ستاد انتخابات جمعیت برنامه منظمی برای انجام این گفتگوها طراحی کرد که البته ما از برنامه عقب هستیم.

دبیرکل جمعیت جانبازان درباره تشکیل ستاد انتخاباتی توسط نامزدها نیز خاطرنشان کرد: الان مرحله پیش از ثبت نام است و طبعا نامزدهای محتمل می خواهند با مردم سخن بگویند و خود را معرفی کنند و در نتیجه به تشکیل ستاد انتخاباتی روی می آورند که امری طبیعی است و اشکالی هم ندارد. اما تا زمانی که نامزد نهایی جریان نیروهای انقلاب مشخص نشده، چهره های شناخته شده جمعیت جانبازان نباید در ستاد هیچ یک از نامزدهای مطرح عضو شده و مسوولیتی بپذیرند چراکه به منزله تایید نهایی آن نامزد از سوی این تشکل تلقی خواهد شد.

به گفته وی،  شورای ائتلاف تمام گزینه های محتمل را تا آغاز ثبت نام باید روی میز نگه دارد و پس از ثبت نام و مراحل احراز با بکار بستن شاخص های انتخاب به معرفی نامزد اجماعی جریان انقلاب بپردازد .

شاکری یادآور شد: جمعیت جانبازان برای شرکت در جلسات شورای وحدت دعوت شده است ولی از آنجا که مدل  ١۵ نفره شورای وحدت محدود و متفاوت از جامعیت فراگیر و ۴۵ نفره شورای ائتلاف است نمی توان موفقیت تجربه شده در انتخابات مجلس دوره یازدهم را نادیده بگیریم و به مدل نوپا و تجربه نشده شورای وحدت بپیوندیم. طیف جریان نیروهای انقلاب و نامزدهای شناخته شده  با آمدن آیت الله رئیسی متفق برای حمایت از ایشان هستند. برآیند نظرسنجی ها هم حاکی از چنین مقبولیت و اولویتی از منظر مردم به گفتمان مبارزه با فساد و عدالت خواهانه ایشان و نیز اقدامات عملی ایشان در دفاع از حقوق عامه در مسائل اجتماعی و اقتصادی بویژه و حمایت از تولید کنندگان و پیگیری های استان به استان برای پشتیبانی و برداشتن موانع تولید است و جمعیت موقعیت ایشان را در بین نامزدهای نیروهای انقلاب ممتاز و شخصیت ایشان را نقطه پرگار خلق حماسه ١۴۰۰ می داند.

وی اظهار داشت: جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی تدبیر خردمندانه طیف نیروهای انقلاب برای درصحنه نگه داشتن تعدادی از نامزدها باهدف حمایت و پشتیبانی از نامزد اصلی تا پیش از روز رای گیری مثبت می داند.

شاکری در پاسخ به پرسشی درباره حضور احتمالی قالیباف در میدان رقابت انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اخیرا رئیس شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت در مصاحبه ای اعلام کرده که آقای قالیباف ضمن اینکه تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می‌گویند همه نیروهای انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هرچه سریعتر با وحدت، تمام ظرفیت های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند. بنظر می رسد جریان نیروهای انقلاب تا قطعی شدن حضور آیت الله رییسی نباید نامزدهای جایگزین را به حاشیه برانند . در این مصاحبه آقای پیرهادی گفته است «برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.» ولی تدبیر جریان باید بدین گونه باشد که تا زمان ثبت نام حضور قالیباف به عنوان یک گزینه احتمالی مطرح باشد. البته چهره هایی مثل قالیباف ، سعید جلیلی ، محسن رضایی و سعید محمد و دیگر عزیزات پیش تر هم اعلام کرده اند که اگر آیت الله رییسی در میدان حاضر شود، آنها به نفع وی کناره گیری خواهند کرد.

دبیرکل جمعیت جانبازان در پاسخ به سوالی درباره ضرورت به صحنه آوردن یک چهره جدید با همکاری چهره های قدیمی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، یادآور شد: کشف و برجسته سازی چهره جدید قطعا کمک کننده است قطعا زایش و میدان داری یک نیروی جدید که بتواند منافع ملی را بفهمد، برای درمان مشکلات اقتصادی برنامه داشته باشد، از آزمون های انقلاب روسفید بیرون آمده باشد و نیز بتواند برای صدها پست، افرادی را برای تصدی امور پیش بینی کند، کار ساده ای نیست و در فاصله زمانی اندک به دست نمی آید. بنابراین نمی توان انتظار داشت در این انتخابات یک چهره جدید و ناشناخته مطرح شود و این پروسه در گذر زمان محقق خواهد شد اما باورمندی رئیس جمهور منتخب به شایستگی و کارآمدی های نسل جوان برای حضور چشم گیر در کابینه و مسئولیت های اجرایی بسیار مهم و راهبردی است.

شاکری با اشاره به اینکه رهبر انقلاب اسلامی در منشور گام دوم انقلاب حدود ۴۰ مرتبه به مساله جوانان اشاره داشتند، در عین حال گفت: برخی افراد با برداشت ناقص از بیان رهبری به نظریه پردازی حضور یک چهره جوان در کسوت ریاست جمهوری می پردازند در حالی که این برداشت نیاز به اصلاح دارد. مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل های دانشجویی در ٢٨ اردیبهشت ٩٩ فرمودند:«دولت جوان و حزب اللهی علاج مشکلات کشور است.» در واقع معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی و چند ساله رئیس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب اللهی از منظر ایشان یک دولت سرپا، پای کار، آماده و با نشاط است که بتواند کار کند و خسته و از کار افتاده نباشد. ایشان در همین جلسه افزودند:« بعضی ها تا سنین بالا به یک معنا جوان هستند. شهید سلیمانی عزیز که نزدیک ۶۰ سال سن داشتند اگر دَه سال دیگر هم زنده می ماند…او را در همین مسئولیت نگه می داشتم و کنار نمی گذاشتم.» بنابراین می‌توان به افرادی که در سنین جوانی نیستند، ولی کارهای جوانانه و خوبی می توانند انجام دهند مسئولیت داد.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه مدعیان اصلاح طلبی استدلال وارونه ای را در جامعه تسری می دهند که نیروهای انقلاب به دنبال پیروزی در انتخابات از طریق مشارکت پایین مردم هستند و این در حالی است که در صورت مشارکت بالا، نامزد اصلاحات با اقبال اکثریت روبرو خواهد شد، گفت: اساس و مبنای این ادعا غلط است. شاهد مثال در سال ٨۴ مشارکت بالا بود و در برابر نامزد جبهه انقلاب ، چهره ای با وزن اجتماعی سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی قرار گرفته بود که به عنوان سردار سازندگی و امیرکبیر دوران از وی یاد می کردند. با این حال فردی با گفتمان انقلاب اسلامی با پشتیبانی نیروهای انقلاب که محدوده فعالیت های قبلی وی در حد استانداری و شهرداری بود، با ٧ میلیون رای بیشتر رای آورد. بنابراین در مشارکت بالا نیز احتمال پیروزی نیروهای انقلاب وجود دارد.

وی ادامه داد: در سال ٨٨ نیز مدعیان اصلاحات تمام ترفندهایی را که می توانستند به کار بگیرند تا پیروز انتخابات شوند به صحنه آوردند و از حمایت های چند لایه آمریکا و ارتجاع منطقه هم برخوردار بودند اما با وجود مشارکت بالا، سنگین تر از انتخابات سال ٨۴ با اختلاف ١١ میلیون رای صحنه رقابت را به پیروزی جریان نیروهای انقلاب واگذار کردند.

شاکری با بیان اینکه قاعده میزان مشارکت بالا هیچ گاه نمیتواند مصادره جریان خاص بشود، افزود: در سال ٩٢ به دلیل بروز تکثرمیان نامزدهای جبهه انقلاب و تمرد برخی چهره ها که به نفع نامزد جلودار کنار نرفتند، نیروهای انقلاب مغلوب رقابت شدند. در واقع افزایش مشارکت الزاما به نفع یا ضرر جریان خاصی نیست؛ مردم به دنبال خادم انقلابی کارآمد میگردند ، مهم این است که ما به درستی سازوکارهای وحدت را به کار بگیریم.

دبیرکل جمعیت جانبازان با بیان اینکه برخی تئوریسین ها و تصمیم سازان اصلاحات چون می دانند که با کارنامه دولت فرسوده و نظارت گریز به احتمال قوی مطرود رای مردم در پای صندوق ها خواهند بود، نعل وارونه می زنند که با رد صلاحیت نامزدهای آنها، میزان مشارکت در انتخابات پایین می آید و به این دلیل است که آنها رای نمی آورند، اظهار کرد: این استدلال غلط صرفا با هدف اینکه شوای نگهبان از پروسه انتخابات حذف شود، مطرح می شود و سالهاست در جنگ با نظارت استصوابی به سر می برند. این در حالی است که سلایق مختلف سیاسی همواره در انتخابات حضور داشته و دارند. علت رای نیاوردن مدعیان اصلاح طلبی اصلا مقوله میزان مشارکت نیست، بلکه ناکارآمدی در مدیریت و کرنش ذلیلانه در گفتگو با غرب اعتماد مردم به این جریان را به شدت کاهش داده است.

شاکری در پاسخ به سوالی درباره احتمال تعویق انتخابات توسط دولت به بهانه کرونا گفت: دولت نمی تواند چنین کاری کند و چنین اجازه ای ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کارشکنی دولتی ها و درخواست رفراندوم که توسط شخص رییس جمهور مطرح شده، آیا وقت کوتاه شدن دست این جماعت از کشور نرسیده است؟ این طور گفت: وقتش رسیده با روشنگری و بصیرت افزایی دبیران استانی ما و رای مردم پای صندوق ها. در واقع کوتاه کردن دست رئیس دولت از قدرت در این فرصت اندک از مسیر عدم کفایت مجلس عاقلانه نیست. مجلس انقلابی با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در حوزه انرژی هسته ای سوار بر دولت شده و باید از چموشی های تیم مذاکره کننده برجامی رکاب بگیرد . مجلس و قوه قضاییه باید بتوانند در سازوکاری قانونی مستقیم در قالب تیم مذاکره کننده در نگارش بند بند توافقی چون برجام حضور داشته باشند و به جای انتظار کشیدن برای دریافت فکت شیت خود مستقلا جمع بندی داشته باشند. صرفا حضور در جلسات شورای امنیت پس از وقوع توافقات و انجام تعهداتی از این دست و خسارت برجای مانده جای تامل دارد. رکاب گرفتن هایی از این دست می تواند همکاری قوا را به نقطه مطلوب برساند. اینکه روحانی طرح رفراندوم می دهد نیز ناشی از مشورت های غلط و عدم اشراف او بر قانون اساسی است. اصل ۵٩ قانون اساسی به مجلس اجازه می دهد در مسائل مهمی که بلاتکلیف است و تکلیف مشخص نیست، با تصویب دو سوم مجموع نمایندگان به آرا عمومی مراجعه کند. این در حالی است که اولا ما مساله مهم بلاتکلیف نداریم و ثانیا اصلا به رییس جمهور ربطی ندارد که این موضوع را مطرح کند.

وی در مورد موافقت یا مخالفت رهبری برای حضور آیت الله رییسی در عرصه انتخابات با توجه به حکمی که وی از مقام معظم رهبری برای ریاست قوه قضاییه دارد، گفت: به نظر می رسد رهبری بنا ندارند صراحتا با تایید نامزدی فردی اعلام نظر کنند چراکه در این صورت به منزله این است که فرد اصلح تعیین شده است. ایشان اگر مخالفتی نداشته باشند، اعلام می کنند که نفیا و اثباتا نظری ندارند و تصمیم گیری را بر عهده فرد مشورت گیرنده می گذارند ولی با بیان شاخص ها، بصیرت جامعه را در انتخاب فرد اصلح هدایت می کنند. هنوز خبر رسمی منتشر نشده و اخبار حواشی این موضوع اعتبار ندارد.

شاکری در خصوص تحرکات انتخاباتی احمدی نژاد و داوری نسبت به شخصیت فعلی وی، گفت: مجلس هفتم با تمام ظرفیت گفتمانی خود و بسیج نیروهای انقلاب پای کار انتخابات ریاست جمهوری وی آمدند و پیروزی دولت نهم را رقم زدند. نباید او این اقبال عمومی را به اعتبار شخص خود بداند . هر چند ایشان در ادامه مسئولیت ادعا کرد تنها بوده و کسی در این پیروزی انتخاباتی از او حمایت نکرده است . باید به خدا پناه برد از خودشیفتگی و استغنا .

وی خاطرنشان کرد: من براین باورم که برخی شخصیت های ما مصداق تفسیرعلامه طباطبایی بر آیه «ان الانسان لفی خسر» سوره عصر هستند به این ترتیب که به منزله یخ فروشی که در ظل آفتاب سوزان بیابان، در حال معامله یخ است و سرمایه اش مدام و به سرعت در حال از بین رفتن است. راه توبه برای کسانی که منحرف و متفاوت از صراط مستقیم انقلاب و ولایت و مکتب امام شدند مسدود نیست .

شاکری درباره اینکه آیا عملکرد منفی دولت روحانی امکان اثرگذاری منفی بر اقبال به آیت الله رییسی را دارد؟ گفت: روحانی مدعی بی عمل، ورشکسته ای و به پایان خط رسیده ای است که در حوزه های کلیدی کارنامه قابل قبولی به جای نگذاشته است؛ نه در حوزه اقتصادی عملکرد مقبولی داشته، نه چرخ سانتریفیوژها گشته و نه معیشت مردم اداره شد، نه مساله اشتغال حل شد و نه کارنامه ای در برجام به جای گذاشت. نه در حوزه قاچاق کالا و نه در تنظیم بازار ارز و نه در هیچ یک از عرصه های موثر بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه اقدام موثری در کارنامه روحانی وجود ندارد. این به لحاظ استدلالی صحیح است که اعتماد و اعتباری برای رای سازی ندارد اما روحانی امیدوار است که با تحریف واقعیت و موضع گیری های متعارض، دستگاه محاسباتی مردم را به هم بریزد . تلاش های مذاکرات برجامی جاری در پی آن است که سخن صریح و قاطع «برداشته شدن همه تحریم ها و راستی آزمایی ایران نسبت به تحقق آن» تن به مذاکره گام به گام فرسایشی حتی به قیمت تحقق اندکی از مطالبات بدهد و بدین ترتیب با وعده های پوک و امتیازات واهی حافظه تاریخی واقع بین مردم را به حاشیه براند و حافظه سطحی و کوتاه مدت آنها را فعال کند. مثلا در ماجرای برداشتن تحریم ها، اخیرا به دنبال ایجاد مدل گفت و گوی فرسایشی با بایدن از طریق دولت های واسط هستند تا بتوانند مبالغی ارز وارد کشور کرده و جشن لغو تحریم ها را بگیرند و با توجه به رسانه هایی از قبیل صدا و سیما که در اختیار دارند، این دستاورد نصفه و نیمه را در بوق و کرنا کنند تا برای مردم یک تغییر احوال واهی و موقتی رقم بخورد و همچنان به مدعیان اصلاحات اقبال نشان دهند.

وی تاکید کرد: جمعیت جانبازان مستقل از جناح های دیگر و همچنین به صورت مشترک با اعضای جبهه تحول خواهان و اعضای شورای ائتلاف به انتخاب اصلح می اندیشد اما برای اینکه به تکثر پای صندوق رای دچار نشویم و به یک نفر برسیم، مرجعیت تصمیم گیری را شورای ائتلاف می دانیم. اکنون شورای ائتلاف قرار است مرجع تصمیم گیری باشد و البته این مرجعیت با تعداد افراد بیشتری شکل گرفته است و در نتیجه تمرکز و در عین حال فراگیری بیشتری دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جبهه انقلاب برای پاسخگویی به جنگ تخریب و تحریف افکار عمومی در زمان نزدیک انتخابات چه تدبیری دارد، گفت: اعضای جمعیت جانبازان پرچمداران پیروز عرصه های مختلف انقلاب هستند. همان قدر که در قرارگاه جنگی صحبت از نقشه عملیات، خط مقدم و نیروهای پشتیبان می شد، در عرصه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی هم به همان اندازه درباره فریب دشمن و ترفندهایی که به کار می رود نیز صحبت و به آن پرداخته می شود. بنابراین از رصد دشمن نباید و نفوذیهای داخلی نباید غافل شد.

دیدگاه ها غیرفعال است